יו"ר מפלגת העבודה פוזל לימין

האמירות של אבי גבאי ומשמעותן
צילום אבי גבאי
אבי גבאי צילום: אבי אוחיון לשכת העיתונות הממשלתית he.wikipedia.org

האמירות של אבי גבאי שאין לפנות התנחלויות במסגרת הסדר שלום, מעידות על קו מחשבה אסטרטגי אשר עשוי לצבוע את מפלגת העבודה ואת גבאי בגוון פוליטי חדש ולסלול את עתידם. אבי גבאי שוקל לפורר את גוש הליכוד, אשר חלק מתומכיו מתחילים לפקפק בהמשך הדרך עם ההנהגה הנוכחית. לכן הוא פונה למצביעים פוטנציאליים של הליכוד ומנסה לשכנע אותם לראות במפלגת העבודה גוף שאינו שולל את ערכיהם, אך מציע מסגרת חדשה להוצאתם לפועל.

מפלגת השלטון לשעבר מתנערת משורשיה החלוציים ומתאימה עצמה למציאות הנוכחית. מאחר שמפלגת מרצ איננה פרטנר לשום שילוב וחבריה אף מקצינים בדעותיהם, מפלגת העבודה בראשותו של גבאי תוכל, בתמיכתם של מצביעי ליכוד שמאסו בפרשיות בצמרת השלטון, להפוך למפלגה מתחרה בליכוד או לשותפה לליכוד. ללא החרדים והבית היהודי והמתנחלים הקיצוניים, ויחד עם ליכוד מצומצם, מפלגתו של ליברמן, מפלגתו של כחלון ואולי גם עם מפלגת יש עתיד, תוכל מפלגת העבודה להפוך לגוש שולט ימני, חילוני ודמוקרטי אשר יקבל החלטות שקולות ואחראיות יותר על עתיד המדינה והחברה, החלטות אשר ישקפו את דעת הרוב ולא רק את האינטרסים של כמה מפלגות קטנות וקיצוניות.

מבחנה העיקרי של ממשלה חדשה בראשותו תהיה לחדש את הקשר החיובי עם יהדות התפוצות, שנדחתה ביד גסה וללא הינד עפעף על ידי נתניהו ושותפיו לשלטון. אמנם באזכרה לרצח יצחק רבין שפע נתניהו נופת צופים ואמרות ממלכתיות על פיוס לאומי ועל נושאים לאומיים, אך הקסם המסמם של החלילן מהמלין פועל רק על תומכיו.

חשוב לשים לב להתבטאויות של מר גבאי כמו "יהודי חייב להאמין באלוהים". גם אם הן קריצה טקטית לשומרי מסורת בימין הפוליטי, הן מוסיפות גוון לא נעים של הדתה ושל גישה פונדמנטליסטית לסוגיית הזהות היהודית, אף שבעידן המודרני מתבססת האמונה שאדם יכול להיות חילוני ולהאמין בערכים הומניים אוניברסליים מבלי שיהא בכך כדי לוותר על רגש השייכות שלו לעם היהודי ולמדינת ישראל.

גם אם הקריצות לימין המסורתי יביאו מצביעים, יש בהן סכנה לדחיקת שוחרי החילון וזכויות האדם מחוץ למפלגת העבודה אל מפלגת יש עתיד. זו האחרונה עשויה לקבל תגבור לא צפוי מהמהלך של גבאי. ימים יגידו איך ייראה המאזן הפוליטי בעקבות היוזמה של גבאי ומהלכי נגד שהליכוד ייזום כתגובה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. את מפלגת העבודה
  נניח שיחזק אותה ויביא עוד מנדטים אבל המפלגה תתמוך בעמדות המפלגות הדתיות אז מה הטעם לשים אותו בראש המפלגה שהאידיאולוגיה שלה שונה?

 2. זאת פזילה למסורתיים ולדתיים וזה הרבה יותר גרוע בעיני.

 3. לגמרי. ותיקי המפלגה לא יצביעו עבורו. והצעירים כבר עזבו מזמן.

 4. גם לדתיים וגם לכל כיוון שיכול להביא לו אולי עוד שני מצביעים

 5. רואה שבימין אין לו עתיד
  רק לא הבין שאין לו בכל מקרה עתיד
  לא לו ולא למפלדתו
  וגם לא ליש עתיד

 6. לכן אין סיכוי כיום למפלגת העבודה
  גם אוהדיה לא יצביעו עבור גבאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן