ממשלה אווילית

תגובת ישראל להסכם בין חמאס לרשות הפלסטינית
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

ההסכם בין חמאס לרשות הפלסטינית טרם התממש וייתכן שבשל תקלות שונות אף לא יצא לדרך. ההסכם הושג בתיווך ממשלת מצרים, הידידה היחידה של ישראל במרחב. למצרים היה אינטרס מובהק להפריד בין חמאס לאויביו המוצהרים האחים המוסלמים ודעאש. חמאס קיבל את ההסכם בגלל התנכרות מצרים אליו – בשל חשדותיה בנטיותיו האמיתיות – ובגלל המצור הכלכלי של הרשות הפלסטינית, שלא אפשרה לו לשלוט.

עבור ישראל ההסכם מחייב בחינה. מחד גיסא אנו אומרים שהרשות מצטרפת למי שלא מכיר בקיומנו בחבל ארץ זו; מאידך גיסא החמאס מוכן להצטרף למצרים ולרשות בחבירה פוליטית-ארגונית. איננו עומדים לחתום על הסכם שלום עם היצור החדש, אבל למצרים ולרשות יש אינטרס ברור לעצור את גל העימותים בין ישראל לחמאס.

אלא שממשלת ישראל האווילית איננה רוצה בכך. ראינו בעבר שנתניהו דרש מהפת"ח כמעט להצטרף לתנועה הציונית כדי שיהפוך לבר-שיח. עכשיו הוא כמעט דורש מהגוף החדש להתפקד לליכוד, לא פחות… הכינוי "ממשלה אווילית" הוא סובייקטיבי כמובן, שהרי הממשלה איננה אווילית בעיני עצמה. היא איננה מעוניינת בהסדר. היא איננה חושבת על גורלנו העתידי כמדינה יהודית בלב מזרח תיכון ערבי ברובו ועוין. מובילה אותה עדת משיחיסטים שמקבלים השראתם מרבנים קיצוניים וכופים את רצונם על נתניהו, שמוכן אפילו להקים בית מקדש לאלתר אם יורדו ההאשמות נגדו.

אני כבר מכיר את כותבי המאמרים שכנגד – "שמאלנות ברורה", הם יאמרו. בשם האמרה הזאת רוצים לתקוף כל שיקול הגיוני העומד מול השיגעון שאופף את ממשלתנו בעידן הנוכחי. אמנם הטירוף המזוקק איננו נחלתה של ממשלתנו דווקא, אבל בצילו היא הורסת את החשיבה הציונית מיסודם של הרצל ובן-גוריון.

אני מסתכל על עצמי. אדם ציוני בכל רמ"ח איבריו. הייתי ראש ועדת העלייה של הכנסת בקדנציה הראשונה וזכיתי לפרסים מטעם יהדות ארצות הברית על הכיוון שהתוויתי בעניין יהודי ברית המועצות. אינני מזכיר זאת כדי לנפנף במובן מאליו, אבל הדו-שיח עם החוצפנים מחליא, ממש כך.

אפשר להתווכח ולהעלות נימוקים, וזה לא תמיד קל. יש להכיר שאנו חיים בעידן שונה, ימני יותר ולאומני יותר מבעבר, ולכך תרם הטרור האסלאמי. אבל יש לזכור את מעמדנו באזור. מדינות אירופה יכולות לבור לעצמן כל מהלך שירצו בתגובה למוסלמים. ישראל איננה יכולה, כי אנו חיים בקרבם כמיעוט מונצח. לתנועה הפלסטינית יש אינטרס להגיע לאי אילו הבנות אתנו, אבל עבורה הזמן יעשה את שלו. לנו פשוט אין ברירה אחרת אלא לחפש כל בדל של סיכוי לשינוי המאזן. איננו יכולים לחנך רק לעמידה על החרב ולזנוח את הניסיון להגיע להסדרים, אפילו חלקיים.

ממשלה אווילית, רדופת פחדים מזה ותחושת כוח מזה, מועלת בתפקידה. היא חייבת לחשוב על הדורות הבאים לא רק דרך הצוללות שנבנות בגרמניה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

20 תגובות

 1. נכבדי עוזי ברעם,
  ממשלה אווילית – מילתא זוטרא היא.
  הובלה של עדת משיחיסטים – ניתוח נכון. זו תופעה הרסנית.
  עם זאת אני מבקש לשאול
  מהי התנועה הפלסטינית?
  מהו האינטרס שלה?
  לאיזה הבנות הם מעונינים להגיע אתנו?
  אכיר לך תודה אם תאיר את עיניי.

  1. גם ברעם אינו נביא ויתכן שאינו יודע תשובות ברורות? קשה לדעת כל עוד לא מנסים לדבר ולהבין.קודם מנסים לדבר ואח"כ פוסלים אם המענה לא סביר.אבל להצהיר מלכתחילה שאין עם מי ועל מה לדבר..לא ממש חוכמה גדולה.

  2. דר' דגני
   דומני שעצימת עיניים מהיותם של הפלסטינים עם שכן תושבי הטריטוריה יחד עימנו לא מסייעת ,הם רוצים בהכרה בזכויות לאומיות כמו כל ציבור אחר ; כמו הבסקים הכורדים והקטלנים
   העובדה שמאוויהם מתנגשים בתנועה הציונית המממשת את לאומיותה על אותה טריטוריה אכן גורמת לנו להסיט מבט מהעיקר ולדחות את הקץ בעוד מערכה צבאית ועוד התפשטות לשטחים שרק מעמיקים את הקרע בין שני עמים
   אגב גולדה מאיר כידוע התכחשה לקיום עם פלסטיני ,גדול מנהיגינו בהווה מר ב נתניהו כבר הכיר בהם להציע לחלק את ארץ ישראל בין שני העמים
   אז מה טעון עוד הבהרה? כל שצריך הוא לפעול להגיע אליה לפני שכיפוף הידיים יסתיים ברע מבחינתנו

   1. תודה על תשומת לבך והבהרתך שאני מסכים עמה. למרות מה שגולדה אמרה – הפלסטינים הם עם. לטעמי מספיק שציבור שיש לו מספר איכויות משותפות טוען שהוא עם – זה בהחלט מספיק.
    אתה גם טוען שצריך לפעול לפני שכיפוף הידיים וכו' – גם לזה אני מסכים. אבל זה לא מספיק להגיד "שצריך לפעול", תציע מה צריך לעשות !
    אני יכול לומר לך מידיעה ברורה שכל הזמן מדברים עם הפלסטינים. החל מבן גוריון עם עבדאללה הראשון עד ביבי עם מחמוד עבאס. אני גם מזכיר לך שיש לפלסטינים "הגדרה עצמית בשלוש יחידות פוליטיות: ירדן, איו"ש ועזה.
    לנו יש רק ישות אחת וגם עליה אין הסכמה.
    אז באמת – מה צריך לעשות?

 2. אווילות הממשלה אינה דבר חדש. באופן מתמיד במקום לשתוק ולבדוק איך החמאס משתלב בהנהגה אם בכלל, מיד מתלהמים נגד ההסכם במקום לשתוק.בינתיים התיאום הבטחוני לפחות ימשך ונקווה שבאיזור תשרור מעט רגיעה.

 3. ברעם צודק לגמרי.
  אצל נתניהו לעיתים מזומנות לא מדובר אף באיוולת אלא בשחיתות ממש. שחיתות לא רק בנושאי בית ראש הממשלה ומתנות אלה בנושאים כואבים בהרבה.
  נתניהו אינו טיפש ומבין מן הסתם שהוא מקריב את ביטחון תושבי הדרום על מזבח האג׳נדות הפוליטיות אך ה״בייס״ חשוב יותר. הצורך לעקוף את נפולי בנט בכל נושא מימין קודם לבטחון ישראל.

 4. כל כך נכון ואין מי שיתקן…
  החכמה של ברעם לראות את האינטרס הישראלי לפני הכל ולגעת בבעיה המרכזית של הממשלה שמדברת ופועלת ע"פ הגיגי מרכז הליכוד ופעילי הימין
  מדניותה האוילית היא לשרוד ולא לקדם שום דבר שעלול ליצור כעס במחנה הימני וחס וחלילה לסדקים בקואליציה.
  ברעם כתב שהממשלה חייבת לדאוג לאינטרס של הדור הצעיר הממשלה הזאת לא מחויבת לשום דבר מלבד לשרוד.

 5. לפחות נהיה אחר כך שלמים בעני עצמנו אם המשא ומתן לא יביא תוצאות

 6. אלא אזרחים אוויליל שבחרו ממשלה זאת וגם יבחרו אותה בפעם הבאה

 7. והתמיכה באווילות רק הולכת וגוברת אז מה נותר לעשות? כנראה כלום!

 8. הצעירים אפילו לא יודעים שהיה שלטון ארוך של השמאל בישראל והעם שלח אותם הביתה

 9. ליוסף נהרי – צודק – צריך להחליף את העם ולהביא אחרים, לא אווילים.
  ליונה לוי – גם כן צודק – הצעירים יודעים שז'בוטינסקי היה חוזה המדינה, בגין גרש את הבריטיטם ובן גוריון היה בסך הכל הכרוז שהכריז על הקמת המדינה.
  ועוזי ברעם – הכי צודק – הממשלה אווילית. זה מזכיר לי שברעם כתב (בערך) שטראמפ אוויל. הוא רק לא הסביר איך אוויל עשה מיליארדים והצליח להביס את כולם ולהיבחר לנשיאות בארה"ב. אכן. האמריקאים ממש אווילים.

  1. טראמפ יותר מאויל הוא לא היה עובר ועדת קבלה למנב"ל עירית דימונה. אין גורם רציני בעולם שלא יודע שבדיחה מהלכת ומגוחכת הוא טראמפ. ההגנה עליו מעידה רק על בעליה בארה"ב וכאן

   1. עדיין לא הבנתי איך אוויל עשה מיליארדים והצליח להיבחר לנשיאות בארה"ב.
    זה לא מספיק להגיד שהוא אוויל ובדיחה מהלכת.
    אני מתעקש לקבל הסבר.
    מה לעשות – אני כזה סתום. לא מבין בלי הסברים.

 10. לא אענה לשאלה שאתה יודע את התשובה.כתבתי מאמרים גם פה על טראמפ שהוא תאונת דרכים קשה. הוכוח אתך הוא לא על מגוחכותו אלא אולי מגמותיו ישרתו אותנו. תקרא בrealclear politics את מצבו רק 39 אחוז אתו השאר נגד. הוא הרי עושה צעדים פטריוטים אבל חלקים נרחבים מתביישים בו ומקווים לimpeachment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה