הקושי בחילופי שלטון

קווים כלליים של המפה הפוליטית הנוכחית
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

אדם שעבד אתי לפני שנים חזר בתשובה. אמנם אין לו זקן עבות שמכסה את פניו, אבל הוא דתי חובש כיפה. חזרתו בתשובה הייתה בעקבות רעייתו, שהושפעה מרעייתו של רב מקומי. פגשתי אותו לאחרונה ומצאתי קיצוני ימני למהדרין, שכבר מדקלם את אי אזכור ירושלים בקוראן וחוזר על דברי רבנים בעניין "חזרתנו למולדת שהנוכרים מתארחים בתוכה". דעותיו לא היו אחיזה מספקת לבניית תסריט. אבל כאשר אמרתי לו שממדי החזרה בשאלה הם כממדי החזרה בתשובה, הוא הביט בי בחוסר אמון ואמר "לך לבתי הכנסת בעיר שהיו ריקים לפני חמש שנים ותבין מה קורה".

פגשתי בו ממש אחרי בחירת אבי גבאי והסקרים שבאו בעקבותיה. הוא גיחך ואמר: "יש בארץ קרוב ל-30% חרדים ודתיים, הם מצביעים לליכוד, לבית היהודי ולמפלגות החרדיות. אבל שדתיים יצביעו למפלגת העבודה – תופעה זו עברה מן העולם, מכיוון שהרבנים בדרשותיהם קובעים עמדה ימנית נחרצת, גם אם לא תמיד משיחית. אותו לא מעניינות כל החקירות של נתניהו. מבחינתו ראשות הממשלה היא פיקדון לישראל כמדינה יהודית של ממש. הוא, חילוני לשעבר עם רקע מסורתי, מדבר כאחד מצוות המשמורת הקבוע של שלטון נתניהו.

מסקנה ראשונה שהסקתי: בימינו כל חזרה בתשובה היא ברית עם אלקין, אריאל, דרעי או ליצמן. אנשים דתיים ברובם הגדול אינם חשופים לשום שינוי בשמאל ובמרכז. חילופי שלטון ייתכנו רק אם העבודה, יש עתיד, מרצ והרשימה הערבית המאוחדת יזכו ברוב חוסם שלא יאפשר לימין להקים ממשלה משלו. היות שיש עתיד יחד עם העבודה (המחנה הציוני) זוכים ב-35–38 מנדטים לכל היותר, מרצ במקרה כזה נעה בין 5 ל-6 מנדטים ואפילו 13–14 מנדטים של הרשימה המשותפת לא יביאו לרוב חוסם. אינני בטוח שאנחנו כבר קוראים את תמונת הקרב. ייתכן שבוגי יעלון, כחלון, אורלי לוי-אבוקסיס ואחרים יקימו מפלגה ימנית יותר, אבל שלא תהיה בת-ברית של רגב, אלקין ויריב לוין. זו אולי מתכונת לשינוי, אבל הוא תלוי על בלימה.

הזינוק הנוכחי של מפלגת העבודה הוא פרי בחירתו של אבי גבאי, שמפריח תקווה, ואנו זקוקים לחודש-חודשיים על מנת לעמוד על יציבותה. אני שמח בהצלחתו אף על פי שלא בחרתי בו. לדעתי, הציבוריות הישראלית איבדה את עמיר פרץ, האיש המוכשר והבשל ביותר בגוש השמאל, ואולי הטעמים לאי בחירתו היו מוצדקים, שהרי חיפשו מישהו חדש, אמין ואחר, אבל כדאי לזכור זאת.

כולנו חשים שהעם ימני יותר, אבל יש עמדות שיוצרות בריתות בין חילוניים לחלק מהמסורתיים. המסורתי הצעיר החדש לא ממלא מצוות, נוסע בשבת, אבל מוקיר את המסורת ולעתים מתפלל בשבת בבוקר טרם נסיעתו לים. הבריתות שעליהן אני מדבר הן מלחמה בשחיתות הציבורית הגואה, שראש הממשלה תמיד מתקשר אליה באופן כלשהו. וגם תהליך ההדתה הלאומני, שלא תואם את עמדת החילוניים וחלק מהמסורתיים. אם אבי גבאי יצליח לחשוף כישורים לשמש כראש ממשלה, הוא יכול לחזק את הברית שאני מרמז עליה.

לסיכום, הרכב הכוחות בעם מקשה מאוד על חילופי שלטון. בלי הקמת מפלגת ימין מתונה אבל נאמנה לזכויות האזרח ולשימור הדמוקרטיה, החילופים יהיו קשים ביותר, כמעט לא ניתנים לביצוע. חשוב לציין כי חובת מתנגדי ממשלת הימין ללכת בהמוניהם להצביע ולהטיל חותם אמתי של רצון לשינוי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. גבאי, לבני, ליברמן, לפיד, בנט, כחלון – כולם בוגרי ליכוד. אין קושי להחליף את השלטון. המצב הוא שאין היתכנות להחליף את השלטון. פעם מפא"י הייתה הציר המרכזי של הממשלה. כיום זה הליכוד. הנכדה של מפא"י (העבודה) יכולה להצטרף או להיות לא רלוונטית.
  ולגבי עמיר פרץ, מזל של העבודה שלא נבחר. הגם שאישית הוא איש הגון וכו' – העמדות הפוליטיות שלו הן הרסניות.
  ואם ביבי ילך הביתה – יבוא במקומו מישהו אחר. מהליכוד. תשאל את החברה מהפריפריה – הם יסבירו לך מדוע.

 2. המאמר מאד כואב ואמיתי שנכתב על ידי אדם עם מגא ניסיון.יש כרגע אויב חיצוני,האירנים מתבססים בסוריה ביחד עם כוחות נוספים שמאימים עלינו ועלולים להביא לחרבון.אסור לשכוח שחשובה האחדות.הדמוקרטיה חייבת לנצח.

 3. אען שום סיכוי שהעבודה תוביל קואליציה. אני חושב כמו עוזי ברעם ועוד יותר חריף. אין סיכוי.

 4. המאמר אמתי – נכון
  המאמר כואב – רק לחלק. למפא"יניקים וגם לא לכולם.
  לכותב מגא ניסיון – נכון. אבל רלוונטי לעבר. כיום מהווה מגבלה ולא יתרון.
  האויב מסכן את המדינה – נכון ותמיד יהיה נכון.
  אלא שעכשיו החורבן הוא בסוריה וחלקית בלבנון.
  אם יפתחו במעשי איבה – שאלוהים ישמור עליהם.
  ודמוקרטיה – בהחלט. אנחנו כבר דמוקרטיה מזה 70 שנה.
  היא כבר ניצחה בגדול.

 5. הסיכוי של איש שמאל להפוך לאיש ימין גבוה פי עשרים מאשר הסיכוי שאיש ימין יהפוך לאיש שמאל והתוצאה ברורה

 6. קראתי בעיון את מאמרו של עוזי ברעם. יש בו חלק מהאמת לגבי הצבעות דתיים לימין. זה יהיה מגזר קשה לפיצוח לשמאל.

 7. ביחד עם ליבני נצמח מאדלא לעשות טעות ולהסתחרר ולוותר על ציפי ליבני.

  1. זה הסיכוי הכי טוב והוא לא יחזור בעתיד הנראה לעין אם יוחמץ

 8. היו לך תמיד תקוות תא ריאליות שהכל יסתדר
  אבל כעת פעם ראשונה שאתה משדר ייאוש מהעתיד

 9. עוזי שלום
  אתה זקן השבט
  יש לך פרספקטיבה
  מה עושים?
  לפני שיהיה מאוחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן