והמנצחת היא… שלי יחימוביץ'

המושכים בחוטי המפלגה והשאלה האלקטורלית המכריעה
צילום אבי גבאי
אבי גבאי צילום: אבי אוחיון לשכת העיתונות הממשלתית he.wikipedia.org

במוצאי ה-4 ביולי 2017, כשהתפרסמו תוצאות בחירות הסיבוב הראשון לתפקיד יו"ר מפלגת העבודה, התברר לי מעל ומעבר לכל ספק שאבי גבאי ייבחר כעבור שבוע לתפקיד הנחשק. כך לא משום שגבאי הוא המנהיג האולטימטיבי שיתפוס את כיסאם של בן-גוריון, אשכול, גולדה ורבין, אלא בגלל חשבונות מיקרו-פוליטיים של שלי יחימוביץ', איתן כבל והנוהים אחריהם. השאלה אם גבאי יוכל להביס את נתניהו, ובכלל אם הוא מתאים לכהן בראש ממשלת ישראל, לא היא שעמדה על הפרק.

דבר אחד ברור כבר נקבע בסיבוב הבחירות השני ב-10 ביולי: אבי גבאי וערן חרמוני יכהנו כחברים בכנסת הבאה. גבאי כראשון ברשימת מפלגת העבודה לכנסת מתוקף תפקידו כיו"ר המפלגה וערן חרמוני במקום השביעי מתוקף היותו מזכ"ל המפלגה, תפקיד שאך לפני כחודשיים נבחר לו ברוב זעום ביותר. בוננזה אמתית לשניהם.

ללא זיקה לרקע האידאולוגי של גבאי אפשר לומר בביטחון רב שהאיש הוא מנהל ומתכנן מעולה. אולי הטוב ביותר מבין הנמצאים בזירה הפוליטית בישראל כיום. גבאי היה במקום 11 ברשימת כחלון, המכונה "כולנו", בבחירות הקודמות לכנסת. הוא לא נכנס. כחלון פיצה אותו במשרת השר לענייני איכות הסביבה. חבר הממשלה גבאי סלד מהמתחולל שם תחת שרביטו של נתניהו והתפטר מתפקידו אחרי כשנה לשבתו במועדון האקסקלוסיבי ביותר במדינת ישראל.

אבי גבאי ישב לחשב את המשך דרכו הפוליטית. יש לשער שהוא החליט שהמטרה היא להיכנס לכנסת הבאה. שם הכוח. משם מנהלים את העניינים. בזק ואלוביץ' קטנים עליו. הוא זיהה נכון את מצוקת ההנהגה במפלגת העבודה, הצטרף למפלגה זו ומיד אחר כך הצהיר שיתמודד בעתיד הקרוב על תפקיד יו"ר המפלגה. צעדו זה של אבי גבאי השתלב היטב בתכניותיה של שלי יחימוביץ'. הם איחדו כוחות והתוצאה ידועה.

הנפגעים מהצלחתו של גבאי הם בראש וראשונה הרצוג ולאחר מכן פרץ, מרגלית, בר-לב וניסנקורן. השותפים להצלחתו של גבאי הם בראש וראשונה יחימוביץ' ואחריה כבל, בירן, שפיר, לוין וכנראה גם אהוד ברק. לא נותר לנו אלא לראות כיצד ירכיב גבאי את הנהגת המפלגה שתתמודד בעתיד על הנהגת המדינה.

לכל המקטרגים והמבקרים יש לומר: על מנת להיות המפלגה הגדולה שתתבקש על ידי הנשיא להרכיב את הממשלה הבאה, מפלגת העבודה חייבת למשוך ממפלגת הליכוד כמאתיים אלף מצביעים ביום הבחירות. ללא מהפך אלקטורלי זה אין למפלגה כל סיכוי להרכיב ממשלה. ידוע שגבאי ומשפחתו היו מצביעי ליכוד. ייתכן שהם יהיו עמוד האש ההולך לפני מחנה העוברים להצביע "אמת" במקום "מחל". אם כך יהיה הרי שאבי גבאי יירשם בתולדות מדינת ישראל כאחד הפוליטיקאים מהליגה הלאומית של ראשי המדינה.

מה שנותר לנו, כאזרחים בעלי זכות הצבעה, הוא לנסות לפענח את "צופן דה וינצ'י" של הקשר בין האמ-אמא של הסוציאל-דמוקרטיה הישראלית כיום לבין המנהל המוכשר שהצליח מעל ומעבר למשוער בעבודתו בשירות הטייקון הנמנה עם אבות הקפיטליזם הישראלי כיום.

ביום בחירות, יודעים כולם, מה שקובע הוא מספר האצבעות בקלפי. לכן, על מנת להבין מדוע כ-52% ממצביעי העבודה הכתירו ב-10 ביולי את אבי גבאי למנהיגם הפוליטי, יש לצלול אל תחתית אגם קולות מצביעי העבודה.

הטעות האסטרטגית בקנה מידה היסטורי הייתה של היו"ר יצחק הרצוג, אשר בשנה הקודמת צירף כארבע מאות חברים, מן הגורן ומן היקב, לוועידת המפלגה הנבחרת. בכך עיוות הרצוג את יכולת ההכרעה של החברים שנבחרו בסניפים באופן דמוקרטי לוועידת המפלגה. כך הוא שיבש את הדמוקרטיה המפלגתית לטובת האינטרסים האישיים והכיתתיים שלו. הדבר היה לצנינים בעיני חברים רבים מאוד, והם שמרו זאת בלבם וביום פקודה באו עם הרצוג חשבון.

הנפגעת העיקרית מתרגיל הצירופים האנטי-דמוקרטי של הרצוג הייתה יחימוביץ'. היא, בחוכמה פוליטית ראויה לציון, יש לומר, נסוגה משורת המתמודדים הראשונה של המפלגה לעמדת המתנה. מעמדת ההמתנה היא המשיכה למשוך בחוטי המפלגה. ראשית דבר היא העמידה את יאיר (יאיא המדהים) פינק כמועמד למזכ"ל המפלגה, וזה התמודד נגד ערן חרמוני. חרמוני נבחר בהפרש מזערי של קולות בודדים. מחד גיסא, יחימוביץ' אמנם לא הצליחה לכבוש עמדה זו, החשובה ביותר במפלגה; אבל מאידך גיסא, היא הצליחה להוכיח שעוד כוחה במותניה והיא בהחלט מנווטת מחנה גדול של תומכים בה במוסדות המפלגה.

אחרי סאגת המזכ"ל התמודדה יחימוביץ' לתפקיד מזכ"ל ההסתדרות. לית מאן דפליג שהיא המתאימה ביותר לתפקיד זה. בוודאי יותר מאשר אבי ניסנקורן. סוללה שלמה של עסקנים תמכה בניסנקורן, ולכן ניצח זה האחרון את יחימוביץ'. אבל בבחירות הללו נבחרה גם בינ"ה (בית הנבחרים של ההסתדרות), המקבילה ההסתדרותית לכנסת ישראל – וכאן הצליחה יחימוביץ', בברית עם איתן כבל, למלא כ-40% מהמושבים בבינ"ה, להפוך לסיעה הגדולה ביותר בבית וכתוצאה מכך לזכות בתקציבים ניכרים ולשבת בעמדה מצוינת לקראת ההתמודדויות הבאות.

הסאגה השלישית בהנהגת יחימוביץ' היא בחירת אבי גבאי ליו"ר המפלגה. כאן שיחק תפקיד, ובגדול, הצדק הפואטי – לטובת יחימוביץ'. היא באה חשבון עם שני שנואי נפשה הרצוג ופרץ. שניהם איבדו את עמדות המנהיגות שלהם במפלגה. בחסדו של גבאי יישאר הרצוג במקומו כראש האופוזיציה בכנסת. גבאי אינו יכול ליטול תפקיד זה ממנו מכיוון שאינו חבר כנסת. ואילו עמיר פרץ, שהתמודד מול גבאי בסיבוב השני, כנראה נמצא בדרכו אל הארכיון של הפוליטיקה הישראלית. מעבר להצלחתו של גבאי, זהו בהחלט מזלה הגדול של מפלגת העבודה. אם עמיר פרץ היה נבחר, בחירתו הייתה ללא כל ספק תעודת הביטוח להמשך שלטונו של נתניהו וגם חתימה על תעודת הפטירה של מפלגת העבודה.

עתה, משנפתח מחדש המאבק על השלטון במדינה, לא נותר לנו האזרחים אלא לראות כיצד גבאי ויחימוביץ' יסתדרו ביניהם. האם גבאי יידע לתת ליחימוביץ' את מה שמגיע לה מבחינה פוליטית ולקחת לעצמו רק את מה שמגיע לו. גבאי חייב לזכור שהוא טרמפיסט במפלגה. גדולתו תהיה אם יצליח להעביר מהליכוד לעבודה די מצביעים על מנת שהנשיא יטיל עליו את הרכבת הממשלה. רק אז הוא ייהפך למנהיג אמתי ויהיה ראשון בין שווים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. הפעם לכל השמאל ביחד יהיו פחות מנדטים מאשר בבחירות הקודמות

  2. היא לא יכולה להקנות ניצחון אבל יכולה להקרין חיוביות וישר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן