ראו הוזהרתם!

ממשלה נגד תקשורת חופשית
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

בוקר אחד נתעורר ולא נבין כיצד נעלמה לנו פתאום הדמוקרטיה. אין מדובר כאן בתסריט אימים בדיוני אלא במציאות ההולכת וקורמת עור וגידים מול עינינו. אם לא נתעורר ונילחם על הדמוקרטיה, נגלה שמאוחר מדי. נאלץ לפנות את זירת הדמוקרטיה למשטר חשוך ואפל.

בימים האחרונים אנחנו עדים לקרב אשר הכריז ראש הממשלה על התקשורת החופשית בישראל. נראה שראש הממשלה גמר אומר לפגוע בתקשורת בישראל וזה חודשים – וכנראה שנים – הוא מנסה לייצר תקשורת חלופית מטעם, כזו שמהללת את ראש הממשלה. יש להדגיש כי אמנם לא בקצב הרצוי לו, אך צעד אחרי צעד הוא מצליח להביא להרס הדרגתי של התקשורת החופשית בישראל.

הביטויים האחרונים של הקרב הזה הם הכרזתו של ראש הממשלה כי ילך לבחירות אם התאגיד הציבורי יתחיל לפעול בעוד כחודש כפי שנקבע בחוק. ראש הממשלה רוצה לבטל את התאגיד ולחזור כביכול לפעול עם רשות השידור כגוף השידור הציבורי. הטענות כרגע הן שמירה על מקומות העבודה של כאלף אנשי רשות השידור (אשר הוא עצמו, רק בחירות האחרונות, השווה אותם לאנשי חמאס) או התייעלות כלכלית והפעלה זולה יותר של רשות השידור לעומת התאגיד.

מי שמאמין שאלו הן הסיבות חי בסרט. כל מה שנתניהו וממשלתו רוצים הוא שליטה מוחלטת על התקשורת. עכשיו הוא נזכר לדאוג לעובדי רשות השידור, היכן היה עד עתה כשהיה חשוף כמונו לקמפיין העצוב של עובדי הרשות. בוקר טוב נתניהו!

התגובות במערכת הפוליטית סובבות סביב הרעיון שלא הולכים לבחירות בגלל דבר "פעוט וחסר חשיבות" כזה. אך הנושא כאן איננו התאגיד אלא התקשורת בכלל, ולמעשה הנושא הוא לא פחות מאופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל.

ראש ממשלת ישראל, וממשלתו אתו, נלחם לשנות את מדינת ישראל ממדינה דמוקרטית למשהו אחר. אין להקל ראש בתהליכים הדרמטיים שהמדינה עוברת תחת נתניהו בכל הקשור בערכים הדמוקרטיים של מדינת ישראל. הביטוי המוחצן ביותר הוא המאבק בתקשורת. לשם כך לקח לעצמו נתניהו את תיק התקשורת, לשם כך נקבע בהסכמים הקואליציוניים כי על כולם להתיישר על פי החלטות הליכוד, קרי על פי האובססיות שלו.

על כן חייבים ללכת לבחירות על נושאי התאגיד, רשות השידור, השידור הציבורי, התקשורת החופשית, אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל, בניגוד לדברי הנשיא ופוליטיקאים אחרים.

מדינה לא יכולה להחשיב את עצמה מדינה דמוקרטית ללא תקשורת חופשית. לא סתם מכונה התקשורת "הרשות הרביעית" או "כלב השמירה של הדמוקרטיה". לתקשורת כמה תפקידים בחברה דמוקרטית חופשית, ביניהם העברת מידע, ייצוג מגוון הקבוצות והגוונים בחברה, סוציאליזציה ובמה להידברות. תפקיד חשוב נוסף, אם לא החשוב ביותר, הוא להעביר ביקורת על גופי השלטון, כל שלטון, מימין ומשמאל.

תפקידה של התקשורת אינו לטפוח לנו על השכם ובוודאי לא לשלטון. התפקיד של התקשורת הוא לאתגר את החברה ואת השלטון. ראינו מה קרה כאשר התקשורת – ועדת העורכים – פעלה עין בעין עם השלטון: מחדל יום הכיפורים.

אנחנו רואים מה עושה ארדואן לתקשורת בארצו ומה מנסה טראמפ לעשות לתקשורת בארצות הברית. נתניהו מנסה לייצר דה-לגיטימציה של התקשורת, להחלישה בעיני הציבור. שליטה בתקשורת או ביטול עצמאות התקשורת יהיו הצעד הבא.

צריך להזכיר כי הצעד הראשון בהקמת התאגיד היה ביטול אגרת רשות השידור. המשמעות של מהלך זה היא ביטול העצמאות המסוימת שהייתה לרשות השידור והקמת התאגיד תוך הכפפתו למערכת הפוליטית – במילים פשוטות שליטה פוליטית בשידור הציבורי. כמו כן ראוי לזכור כי ראש הממשלה פירק את ממשלתו הקודמת בגלל התקשורת – "ישראל היום". נראה שאין לנתניהו בעיה ללכת לבחירות על מנת לצלוח שלב נוסף בהרס התקשורת החופשית.

ראש הממשלה וממשלתו בעקבותיו פועלים באופנים שונים על מנת לפגוע בתקשורת החופשית. כמה דוגמאות להמחשת חומרת המצב:

דה-לגיטימציה של התקשורת החופשית – "סמולנית".

הרס התקשורת הציבורית – בחישה פוליטית והרס רשות השידור.

ביטול האגרה של השידור הציבורי ותקצוב מקופת המדינה – הכפפת השידור לממשלה.

ניסיונות לפגיעה באמצעי התקשורת – "ערוץ 10" ו"ידיעות אחרונות", למשל.

פגיעה אישית בעיתונאים חוקרים – אילנה דיין, רביב דרוקר ואחרים.

תקשורת מטעם במסווה חופשי – "ישראל היום".

חקיקת חוקים המגבילים או פוגעים בתקשורת – חוק השידור החדש.

דרישה פומבית לשליטה בשידור הציבורי – קריאותיהם של שרים בממשלה.

דרישה להחלפת ראשי התאגיד – ראשי התאגיד נבחרו על ידי ממשלת נתניהו, אך כיום עולה דרישה להחליפם משום שאינם פועלים על פי רוח הממשלה.

מי שחשובות לו מדינה דמוקרטית ותקשורת חופשית חייב לראות את הדברים במסגרת הרחבה, להתעשת ולהקים קול צעקה: "נתניהו הנח לתקשורת".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. חושב אחרת. הרוב מצדיקים את ראש הממשלה ודרכו. למה אתם חושבים שיש לכם מונופול לקבוע מה טוב לעם ומה לא טוב. תשאירו לעם לקבוע. דמוקרטיה.

  1. העם יכול להחליט לבטל את הדמוקרטיה. האם זה מה שאתה רוצה? האם לא ברור לך שללא תקשורת חופשית לא תהיה דמוקרטיה? האם לא ברור לך שכולם יפגעו מזה גם אלה שכביכול תומכים בכך עכשיו? האם אתה מבקש להידמות לטורקיה או לרוסיה שגם שם העם תומך בשלטון של הדיקטטור? אני לא מעוניין במצב כזה ואני מניח, בצניעות רבה, שגם אתה לא ממש. צריך להבין את המשמעות ולא לדקלם זה מה שהעם רוצה.

   1. כולל חברי כנסת
    הם רוצים לשלוט על בית המשפט
    הם רוצים להחיל את חוקי הדת
    הם לא רוצים לתת לערבים זכויות פוליטיות שוות
    וזאת רק ההתחלה

    1. וזה אומר שצריך להסכים לזה? להיפך צריך להלחם בזה! לצערי הרב הרבה מאותם אנשים לא מבינים איך זה יפגע בהם אישית. גם כאלו שתומכים רעינונית בשלטון. בסוף כולם נפגעים מחוסר דמוקרטיה ואת זה צריך להחדיר לכולם ואולי לשנות את עמדתם ולגרום לאנשים להלחם על העצמאות, החופש, השוויון וזכויות רבות שיעלמו עם העלמות הדמוקרטיה.

 2. בעלי עיתוני, עורכים, עתונכים, מובילי תוכניות וכדומה משתפים פעולה עם השלטון תמורת בצע כסף

  1. אם זה נכון באופן גורף או אפילו חלקי אך משמעותי אז מצבנו עגום מאוד.
   בינתיים על פי מה שנראה לעין יש כלי תקשורת עצמאיים, ביקורתיים, נשכנים אשר עושים את עבודתם נאמנה ומשרתים את הציבור ואת הדמוקרטיה.

 3. הדמוקרטיה מבוססת אצלנו על איזונים ובלמים.רשות מחוקקת.מבצעת.ושופטת.ברגע שהאיזון מופר.אין חוקי משחק.ואז יש אנרכיה.המשטר אינו נשיאותי ולכן יש להקפיד מאד על ראש המדינה שלא יפר את "המשחק".חשוב לחזור לסדר הטוב.

  1. אכן אנחנו בבעיה. התקשורת היא חלק חשוב מאוד באיזונים והבלמים האלה וראש הממשלה מבין את זה ולכן מנסה להחליש אותה. אנחנו צריכים להלחם על הדמוקרטיה שלנו ועל עצמאות התקשורת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נח

על סף תהום

בקרוב נדע אם אנחנו כבר נמצאים בדיקטטורה

תמונה של אביה

מהפכה או רפורמה?

בליץ החקיקה של לוין ורוטמן יפגע בדמוקרטיה הישראלית