טובים ורעים

מה רע ומה טוב למדינת ישראל
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

בשם הנימוס ובשם הרצון להשתייך לקונצנזוס "הלאומי", רבים חשים שהם חיים בזיוף אמתי של דעותיהם על מנת להיות מקובלים. הפחדים הקמאיים שעורר נתניהו ועכשיו גם מלבה טראמפ אומרים לנו שתם עידן הפוליטיקלי קורקט, עכשיו אעשה מה שבא לי והכול בגדר "עסקות".

אעיד על עצמי שאני ציוני של ממש, והייתי אומר שמאלי ציוני-לאומי. אינני נוטה לקבל חלק גדול מהדעות הדוגלות באתאיזם מוחלט ובשלילת הייחוד של הציונות במרחב. אבל גם לי ולאנשים שחושבים כמותי סולם עדיפויות ברור. אני שואף לביסוסה של מדינת ישראל בתוך העולם והמרחב. ההשקפה שלא ניתן לעשות שלום עם הפלסטינים – ודוברי הימין מאמינים שגם לא עם שום ערבי וגם לא עם ערביי ישראל – מותירה את מדינת ישראל בעמדת נחיתות לטווח ארוך. שום ערבי ושום פלסטיני לא יקבלו את ישראל המתפשטת, שחושבת – ולא לתומה – שהיא תיצור מדינה יהודית גדולה, ספק אם דמוקרטית, אף שבמרחב היא מדינת מיעוט קטנה שדי בשעת כושר ערבית (וזו עלולה להגיע) כדי לפגוע בה אנושות.

"הרעים" הם אלו שמשחקים בגורלנו ככלי אין חפץ בו. יש גם כאלו שמאמינים שהקב"ה ואתו הרב ליאור ומתבצרי עמונה יבטיחו את חוסננו, יש שחושבים שהיתרון האיכותי והצבאי יבטיח את שרידותנו. אבל אלו ואלו יודעים שאין מדינה אחת בעולם שתומכת בריבונותנו על הארץ כולה. רעיון עוועים זה שנרקח בבית האשליות הילדותי של בנט-שקד הוא מתכון לקריסתנו המהירה או האטית.

הרעים הם לאומני הימין, מהם סתם ציידים אלקטורלים ומהם דמגוגים פופוליסטיים בלתי אחראיים ובלתי כשירים. הרעים, בשם פטריוטיות מזויפת או שגויה, גוררים עם שלם לטרגדיה אפשרית – דמוקרטית, יהודית וקיומית. הרעים מגייסים פשיסטים אירופיים שונאי יהודים ואוהדי ישראל הימנית כדי שיסייעו בידם באירופה. הנימוק העיקרי הוא שלנוכח גלי האסלאם הקיצוני עלינו להתאחד עם כל מתנגד. מכאן שהרעים סבורים שדרכם נכונה כי אין דרך אחרת.

"הטובים" הם אלו שמבינים שכדי לשמור על יהדותה של ישראל ועל הדמוקרטיה בתוכה חובה עלינו לראות בהסדר מטרת-על ולהבין שלישראל אין הסדר טוב יותר משתי מדינות. רעיון שתי המדינות מסובך ואולי גם לא ישים בינתיים, אבל איך יהפוך לישים כשהרעים מסרבים לנקוט צעדים בוני אמון, צעדים שיתנו לגיטימציה מחודשת לרצון לחיות באיזו מתכונת אחרת?

הרעים רוצים להפוך את הטובים למוקצים ולשם כך מקצינים את הגזענות, בהנחה שהטובים יימצאו "אוהבי ערבים". הם גם לא מוכנים לשמוע כי המדיניות שהם נוקטים תגביר את האלימות. ואז, כאשר האלימות תגבר, יופיעו הבנטים והליאורים על זירת השכול ויאמרו שאין ברירה אלא לספח, ואשר לדמוקרטיה – אין לה אזכור במקורות וממילא איננה שיטת שלטון מחייבת.

הטובים יודעים שהם אלו שמצטיירים כרעים בעיני חלקי עם רבים. אז קם מנהיג כלפיד, התובע את ראשות הממשלה ואומר לרעים: "אל תטעו, אמנם אינני חלק מכם, אך אני כמותכם. קבלו אותי." אבל עד מהרה הוא יבין שלא הגדרת עצמו קובעת – בעיני הרעים הוא רע ממש כברק, כפרץ וכהרצוג.

הטובים צודקים בראייתם הנכונה אף שאין להם שעת כושר כרגע. הרעים רואים שהרוע הגדול משתלם – בדמותו של טראמפ – והם דבקים בעמדתם.

אני יודע שאני, כמו כל כותב, סובייקטיבי מעט, ואין טוב מוחלט או רע מוחלט. אבל נחוצה לפחות גישה האומרת מה רע ומה טוב לחברה שלנו ולמדינה שבה אנו חיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. תודה ושאפו לעוזי ברעם על מאמר המציג בכנות ובבהירות את השקפת עולמו.
  ניתן להסכים לחלוטין עם דברי ברעם הקובע שאף ערבי או פלסטיני לא יקבל כלגיטימית את ישראל המתפשטת.
  ואני מבקש לשאול את מר ברעם איזה ישראל כן תתקבל על דעתם של ערבים ופלסטינים? האם ישראל שבגבולות 1948? או ישראל שבגבולות החלוקה מ- 1947?

 2. הם חושבים שאתה ואני הם הרעים. להגיד שהצד האחר רע לא יפתור את הבעיה.

 3. כעת קם ערעור גדול על חשיבות הדמוקרטיה.
  מטבע הדברים מי שמרגיש חזק ורוצה לכפות כוחו על האחרים.
  ודרך אגב הטרנד הזה לא רק בארץ.
  באוירה כזאת הרעים לא רק לא מתביישים הם מתגאים בכך שהם לא דמוקרטים.
  והם לא חושבים שבכך הם רעים.

 4. הציונות שהיתה בבסיסה תנועה חילונית עם נטיה לשמאל, נכבשה בגסות על ידי לאומנים דתיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן