האם אפשר להחליף את השלטון?

למהפך פוליטי דרוש מועמד משרה ביטחון
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

האם אפשר להחליף שלטון? אין זו שאלה טכנית שהתשובה עליה ברורה. בוודאי שאפשר להחליף, אבל האם יש הסתברות סבירה שכך יקרה?

על פניו, התשובה שלילית. הימין שולט והאופוזיציה מקרטעת. ליצמן מצהיר שהוא בעל ברית של בנט ודרעי, והם לא ימירו את נתניהו במישהו משורות השמאל-מרכז. ההנחה העומדת ביסוד הדברים היא שמה שהיה הוא שיהיה, היינו המפלגות שמשמאל לנתניהו יעבירו קולות ביניהן אבל לא ישכילו למשוך קולות מהליכוד. כרגע נראה יאיר לפיד כמועמד מוביל מטעם האופוזיציה, אבל זה עשוי להשתנות עד הבחירות, אם מפלגת העבודה תהיה אטרקטיבית יותר בשל הרכב מנהיגותה. אלא שמעבר קולות כזה או אחר ממפלגת יש עתיד לעבודה איננו מקדם במאומה חילופי שלטון. חילופי שלטון עשויים להתממש רק אם יהיו מועמדים שוברי שוויון משמאל לנתניהו שיקימו תנועה משלהם או יחברו למפלגות קיימות.

הימין שומר על יתרונו בזכות העלאת מפלס החרדה בקרב הציבור ובזכות האמונה שמנהיגות חזקה באה משורות הימין, קרי נתניהו. רוב הציבור איננו ימני כאלקין ורגב, איננו מתחלחל מפינוי עמונה ואיננו רוצה את ההדתה שפוקדת את הימין ברובו. נתניהו עצמו איננו המועמד המועדף בציבור, הוא ברירת מחדל חזקה ונוקבת. רבים אינם מאוהבים בחצר הביזנטית שלו, ביהירותו ובהתנשאותו, באמינותו המפוקפקת. אבל למרות כל אלו, נראה שאין תחליף לנתניהו ואין אמון ביטחוני במנהיגות השמאל. אין לו מתחרה אמתי שקורא עליו תיגר וזוכה לאמון הציבור.

אינני יודע אם עמיר פרץ יהיה יו"ר מפלגת העבודה. אינני בטוח שהוא מסוגל לנצח את הימין. אבל הוא מסוגל לקחת מנדטים אחדים מהליכוד ולהעביר אותם לגוש הנגדי. ומדוע שלא ייכנסו לחיים הפוליטיים אישים מעוררי ביטחון כברק, אשכנזי, מופז ואחרים? כל אלו מתנגדים קולניים למדיניות נתניהו והם אומרים בשיחות פרטיות כי מדיניות הממשלה היא סכנה ביטחונית ומדינית לישראל. נכון שמסר כזה גם נאמר היום, אבל האמון הביטחוני בנושא המסר חשוב ביותר. תאמרו שהמחשבה שברק ואשכנזי יחברו יחדיו אינה אלא פנטזיה אוטופית, אבל כבר ראינו חיבורים פוליטיים ואנושיים מסובכים יותר. לא יהיה מהפך אם לא תהיה ניידות ממחנה למחנה, וזו לא תבוא אלא אם אישים מעוררי ביטחון יבואו להיאבק בנתניהו.

יש משתנה נוסף והוא נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ. יש ציפייה ציבורית שהוא יעניק רוח גבית לימין, וזה סביר מאוד. אבל איש אינו יכול לנבא את מהלכיו של איש שהגיע לנשיאות בקמפיין רברבני ושאין לדעת אם יש לו איזו משנה סדורה. הפופולאריות הבין-לאומית של טראמפ איננה קשורה רק לישראל, היא קשורה יותר למעשיו בארצות הברית, והרי אין לכחד שהוא זכה בנשיאות כדין. ובכל זאת, לראשונה מכהן נשיא שבקלפיות קיבל מיליוני קולות פחות מהמתחרה הלא פופולארית שלו הילרי קלינטון. הוא מבין שעליו לשפר את מעמדו בארצות הברית ועיקר מעייניו יהיו שם. אין לדעת לאן יקחו אותו בריתות עם פוטין ואולי אפילו עם חלק ממדינות ערב.

מכאן שסימני השאלה רבים מסימני הקריאה באשר לאפשרות מהפך בישראל. אעז ואומר שבמצב הפוליטי ברגע זה, כישלון הימין בבחירות הוא אתגר שסיכויי הצלחתו מפוקפקים. אבל יש בזירה משתנים חדשים-ישנים שבכוחם להיות שוברי שוויון של ממש ולהביא מהפך אלקטורלי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

24 תגובות

 1. בקיצור המצב לא משהו, אבל יש עוד סיכוי. אולי לא להרבה זמן.

 2. מנהיגות והובלה נוטלים קצת באגרסיויות.בנחמדות זה לא ילך.צריך לדחוף לטופ אדם ראוי ישר ומקובל על הרוב צריך כוורת נטולת אגו ואינטרסים אישיים עם מטרה משותפת.אבל האיש צריך לצעוק אני בשל מוכן ורוצה.להיתייצב בראש ולתת פקודה נוע.!

 3. אתה רציני? עם העסקן המקפץ הזעיר הזה עמיר פרץ תהפוך את
  פני הגורל? למפלגת העבודה עדיף להיעלם מהזירה הפוליטית. מנהיגיה חוזרים ומתגלים כשקרנים סדרתיים…

 4. חיבור של העבודה, חלק גדול מאנשי לפיד, חלק ממפלגת כולנו, חלק מהערבים, חלק מהמצביעים הצעירים החדשים, חלק ממי שהצביעו ימין והתאכזבו. רק להפסיק לריב על אגו. להפסיק עם התופעה של כמה מפלגות שהורגות אחת את השניה.

 5. גבאי אתמול כבר עשה מהלך והצטרף
  האם עוזי ברעם יודע משהו ולא בדיוק מספר?

 6. אי אפשר להחליף.
  גבאי זה סתם עוד קשקוש חסר משמעות.
  עוזי ברעם לא יודע משהו. הוא בעצם אף פעם לא ידע.

 7. נא לא להתרשם מהסקרים האחרונים. הם חלק מניבוי הפוך מהמציאות. ההתנפחות כביכול של לפיד רק אוכלת בסיכוי להחלפת השלטון. כי בפועל לא יצביאו הרבה עבורו. כך מפרידים אותו מרצון להתאחד עם מפלגות אחרות באופוזיציה.

 8. אני מאמין שאנשים מתפכחים. אני שומע הרבה יותר סימני שאלה סביבי מאשר לפני שנה, למשל.

 9. עוד מפלגה ימנית שאין לה שום סיכוי מול הימין הימני. שוב אשליה של סקרים שעוד לא הוכיחו עצמם כבר הרבה שנים. אין כעת איום על הממשלה הימנית. גם אם ביבי יאלץ להתפטר. מה שאני לא מאמינה שיקה.

 10. פתאום נראה לי אפשרי כי אני דומע אנשים מכל הצדדים שנמאס להם

   1. צריך להתאמץ לבנות אלטרנטיבה שאחרת הייאוש מהמנהיגות הנוכחית יהפוך להרגל קבוע. כל אחד שיכול להיות אלטרנטיבה צריך לדעת להכיל את חברו ולוותר מעט כדי שתקום הנהגה רצינית לנתניהו.

 11. אפשר וצריך להחליף את השלטון רק שלשמאל אין מועמד רציני לצערנו הרב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך