הגדרות פוליטיות

רצח רבין – הרצח הפוליטי ביותר שהתרחש בישראל
תמונה של רבין
יצחק רבין ז"ל צילום: Sgt. Robert G. Clambus commons.wikimedia.org

במוצ"ש האחרון התקיימה בכיכר רבין בתל אביב עצרת לזכרו של ראש הממשלה יצחק רבין, שנרצח לפני 21 שנים. כמה שעות קודם לכן, באירוע שבת תרבות בחולון, הכריז יו"ר הקואליציה דוד ביטן כי רצח ראש ממשלת ישראל, יצחק רבין, לא היה רצח פוליטי. ביטן אף הסביר כי הרצח לא היה קשור לפוליטיקאים, וכי הסיבה לרצח הייתה ניסיון של אדם לעצור תהליכים. אם ניסיון לעצור תהליכים פוליטיים באמצעות רצח ראש ממשלה זה לא רצח פוליטי – אז מי יודע מה כן?!

רצח רבין הנו רצח פוליטי מובהק. הרצח הזה אירע אחרי תקופה ארוכה של מתקפה סוחפת על השמאל ועל ראש הממשלה רבין, וכללה ביקורת, השמצות והסתה פרועה. האווירה הרעילה ששררה ניזונה מדבריהם ומפעילותם של אנשי הימין, והפוליטיקאים לקחו בכך חלק, בפועל או בשתיקה. זכורה לרעה הפגנת ההסתה בכיכר ציון בירושלים, שם ניצבה על המרפסת צמרת הליכוד, לרבות נתניהו, וצפתה בדמויות רבין בלבוש ס"ס וכערפאת. אף מנהיג ימין אשר נכח בהפגנה ולא התבטא בגלוי ובקול כנגד הדה-לגיטמציה והדה-הומניזציה הללו, לא יכול לטעון כי אינו אחראי לאווירה הזאת שהובילה לרצח! מהרצח הזה לא הופקו הלקחים, להיפך, ולכן, לצערי הרב תהיינה, ככל הנראה, עוד רציחות פוליטיות בישראל.

הבעיה בהבנתו של ביטן איננה הסוגיה החשובה. החשוב הוא שרצח פוליטי שבוצע לפני 21 שנה ואשר טירפד תהליך שלום, לא עובד בצורה הראויה על ידי החברה הישראלית. הימין מסית את השיח ל"בעלות" השמאל על הנושא ולא עשה עד היום חשבון נפש נוקב לנסיבות שאיפשרו את ביצוע הרצח. יתר על כן, הימין לא רואה עצמו אחראי בצורה כלשהי לרצח.

נפתלי בנט, שר החינוך, טוען כי נתניהו מעולם לא הסיט נגד רבין. בנט מגדיל לעשות ומעביר את האשמה לשמאל אשר כביכול מנסה להשתיק אותו בגלל דעותיו הימניות. הימין בשלטון כבר זמן רב מאוד ועדיין מנסה ליצר תחושה של שלטון שמאל.

מטריד עוד יותר שהנסיבות של אז קיימות גם היום וביתר שאת. אנו חיים באווירה עכורה של שנאה, רדיפה ודה-לגיטימציה של יריבים פוליטיים. יש מאמץ פוליטי מתמשך להצר את רגליהם של מתנגדים רעיוניים. הדברים כבר חורגים מגבולות המשחק הפוליטי הלגיטימי, עד כדי פגיעה מהותית בדמוקרטיה הישראלית השבירה.

ניסיונות הפגיעה נעשים בכמה מישורים:

ניסיונות חקיקה מגבילים של גופי שמאל וזכויות אדם – חוק העמותות.

ניסיונות חקיקה המגבילים את בית המשפט העליון – חוק ההסדרה.

התנפלות חוזרת ונשנית של אנשים פוליטיים ואחרים על בית המשפט העליון על מנת להפחיד אותו מלפסוק פסיקות שאינן נוחות לימין.

ניסיונות חוזרים ונשנים לא למלא אחר פסיקות בג"ץ – למשל, איום באלימות אם תמומש פסיקת בג"ץ לפינוי "עמונה".

ניסיונות מניפולטיביים ולא הוגנים לשנות את מבנה הוועדה למינוי שופטים על מנת להכניס 4 שופטים חדשים בעלי עמדות ימניות. תחילה היה זה מינוי של איש ישראל ביתנו כנציג האופוזיציה. עכשיו נעשה ניסיון לחוקק חוק אשר יאפשר בחירה של שופטי בית המשפט העליון ברוב רגיל ולא ברוב מיוחס ובכך לנצל את המצב שנוצר – ללא נציג אופוזיציה בוועדה – על מנת לכפות מינויים פוליטיים.

ניסיונות השפעה והשתלטות על אמצעי תקשורת – פרשת התאגיד הציבורי "כאן" ורשות השידור.

יצירת אווירה ציבורית עוינת לעמדות שאינן ימניות, ובכך יצירת דה-לגיטימציה לעמדות אחרות, עד כדי סימון השמאל כלא לגיטימי.

הימין לא קיבל אחריות על ההסתה הפוליטית ועל הרצח שבא בעקבותיה. לא רק שלא קיבל אחריות, ההסתה הפוליטית נמשכת. יותר ויותר ביטויים של דה-לגיטימציה של המחנה האחר מושמעים בקול גדול על ידי הציבור הרחב ועל ידי פוליטיקאים. יתר על כן, נעשית חקיקה פוגענית כנגד ציבור שלם.

שמאל הפכה מילה גסה, מילת גנאי, וישנה אווירה של "עליהום" וחשש גדול של אנשים להזדהות ולהביע עמדות שנתפשות שמאלניות. כל ביטוי של מחלוקת ואי הסכמה פוליטית לגיטימי, מיד גורר בעקבותיו הדבקת תווית שמאלנית, שמבטאת חוסר לגיטימיות לעמדות אלה.

שלטון הימין מוביל במשך שנים לפגיעה בדמוקרטיה, לפגיעה בציבורים גדולים ולקרע בעם בשל ניסיונות לכפייה של השתלטות מעשית על שטחי יהודה ושומרון ויצירת מדינה שתהיה אחת משתיים: או לא יהודית או לא דמוקרטית.

מוטב היה לוּ חבר הכנסת ביטן, עושה דברו של נתניהו, היה עושה קצת שיעורי בית בטרם הגיח והצביע על רצח רבין כרצח לא פוליטי. היה מוטב שבמקום לחפש בחשבונות פייסבוק של אנשים אחר אמרות המעידות על שייכותם לשמאל (מזכיר תקופה אפלה בהיסטוריה המודרנית של ארצות הברית ברדיפת קומוניסטים), היה מוקיע באופן נחרץ את הרצח ואת מה שהוביל לרצח – רקע פוליטי והסתה.

לאנשי הימין משקל רב בעצרות כאלה שנועדו להחזיר את השפיות ולאחד את העם, ולא אמירות שנועדו לפלג את העם בהקשר זה ובהקשרים אחרים. היה כדאי למפלגתו של ביטן לעשות דה-ביטניזציה לאמירותיו ולא דה-לגיטימציה לדמוקרטיה הישראלית על ייצוגיה השונים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. על הפוליטיזציה של רצח רבין. אני יותר בעד המאמר הקודם אבל חושבת שזה טוב מאד שמביאים כאן את כל הדיעות

  1. מה זה פוליטיזציה של רצח רבין? זו בדיוק הטענה. הרצח נעשה מסיבות פוליטיות! היתה הסתה בלתי מרוסנת! הפוליטיקאים לא עשו דבר כדי למנוע אלא חלקם עודדו. הימין עדיין לא מקבל את חלקו באחריות לאסון הזה.

 2. אם נציג של בצלם הולך לאו"מ ושם מדבר נגדנו – זו אינה דמוקרטיה. זו בגידה. דומה מאד למעשי עזמי בשארה שברח לקטאר. במדינה מסודרת היה אדם כזה עומד לדין ונענש על פי החוק.
  ובעניין דוד ביטן – חבל על המילים. הוא פשוט הדיוט (לא אידיוט) עבד נרצע המשרת את אדוניו.

  1. מה עניין בצלם ובגידה לכאן?
   אם ביטן הוא עבד נרצע ואדוניו הוא כנראה ראש הממשלה אז חשיבות הנושא והבעיתיות שלו היא גדולה שבעתיים. כאן אני חייב להסכים אתך למר נתניהו אחריות אישית בעניין. הוא היה שם על המרפסת ושתק. במקרים אחרים הוא לא שותק אלא מסית בפה מלא או בלחש.

 3. מה עניין בצלם?
  כתבת על פגיעה בדמוקרטיה בישראל.
  נכון. פוגעים בדמוקרטיה מכל הצדדים
  ארגוני שמאל מסיתים בחו"ל (בצלם)
  בית המשפט העליון מזלזל בעיקרון הפרדת הרשויות שהוא מנשמת אפה של הדמוקרטיה.
  ויש דוגמאות למכביר.
  נגד תופעות אלה הממשלה מנסה להתגונן.
  האמת והצדק לא נמצאים רק בצד אחד של המפה הפוליטית

  1. ושוב מה הקשר לרצח רבין? מה הקשר לעניין המאמר שהוא התנערות האחריות של הפוליטיקאים מהימין לאווירת ההסתה שהובילה לרצח אז ושרואים היום גם?
   קשה לקחת אחריות! אבל חייבים אם רוצים לא לפרק את החברה!

 4. אין ספק שרבים מאד מאד בהם מצדיקים את הרצח! וזה ולך וגובר. זה המדאיג. הקיצוניות הלאומנית דתית מסוכנת לעתידנו.

  1. אכן קיימת סכנה בשל התגברות ההסתה והדה-לגיטימציה. בדיוק בשל כך צריך לדרוש הכרה באחריות לרצח ולהלחם בהסתה!

  1. ראש הממשלה הוא הראשון שצריך להכות על חטא. הוא היה שם על המרפסת ושתק. הוא היה "בהלוויה" ברעננה ושתק. הוא אלוף בהסתה בכל הזדמנות הוא אחד הגורמים לדה-לגיטימציה של קבוצות באוכלוסיה למען שימור שלטונו הגרוע.

 5. בדיון בכנסת, אמרו את הכל. דיוק עלוב ולא מכובד במעמד שהיה צריך להיות זיכרון לראש ממשלה בישראל שנרצח בידי מי שהוסת ע"י פוליטיקאים ורבנים

  1. חבל שזהו ראש הממשלה שלנו. הוא ראש האחראים למצב העגום.

 6. עסקן ליגה ד'בזירת ראשון לציון של הממשל המוניציפאלי הופך למוביל לאומי. יש לנו בעיה שאולי אי אפשר לפתור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה