מחיצה יציבה וברורה

צבא, פוליטיקה ומה שביניהם
ד"ר עידן שרר

הניסיון לשמר את המחיצה העדינה והמעורפלת המפרידה בין צבא לבין פוליטיקה נידון לעתים קרובות מאוד לכישלון. גנרלים כריזמטיים, מוכשרים ורבי-מעללים השפיעו מאז ומעולם על תחומי האחריות שעליהם אמונים פוליטיקאים, דיפלומטים ומדינאים. במקרים הבוטים ביותר – מסו­ּלה ויוליוס קיסר בימי הרפובליקה הרומית ועד החונטות הצבאיות של המאה העשרים – עשו גנרלים שימוש בהשפעתם ובצבאותיהם על מנת לתפוס את השלטון בכוח. תפיסתו של הצבא כגוף אחיד ונפרד הכפוף למוסדות השלטון האזרחיים ובידיו המונופול להפעלת כוח נגד אויבי המדינה, אינה חדשה, אך כך גם קריסתה של אותה מחיצה המשמרת את האיזון שבין הצבא לבין השלטון האזרחי.

המצב איננו שונה בישראל, כמובן. אין להתפלא על כך שארגון בעל משאבים חומריים, אידאולוגיים ורגשיים כה רבים כצה"ל, מחזיק בהשפעה כה עמוקה על הפוליטיקה הישראלית. מאז הקמתה של מדינת ישראל חרגה השפעתם של מפקדים בכירים בצה"ל אל מעבר לשורות הצבא, ובשלבים מסוימים, בעיקר מסוף שנות החמישים ועד ראשית שנות השבעים, הפכו "גנרלים" למוסדות מוערצים בפני עצמם. מעבר לכך, ובשונה מדמוקרטיות רבות מן המאה העשרים והלאה, סייעו מצבה הביטחוני המעורער של מדינת ישראל ומעמדו הרם של צה"ל בקרב הציבור הישראלי למעבר ישיר וחד של מפקדים בכירים למשרות פוליטיות ומדיניות מרכזיות בממשלה ובכנסת. גם כיום נראה שרקע ביטחוני, ובעיקר תפקיד משמעותי בשרשרת הפיקוד העליונה של צה"ל, ייחשבו ליתרון משמעותי בקורות חייו של אזרח ישראלי המתיימר להפוך למדינאי רב-השפעה בישראל. באופן מוזר – יהיו שיאמרו אף אבסורדי – נראה שסחף קולות המצביעים על ידי מנהיג פוליטי פוטנציאלי תלויים לא פחות, ולרוב אף יותר, בניסיונו הצבאי מאשר בניסיונו הפוליטי, המדיני והמקצועי. מאפיינים אלה משפיעים באופן גורף כמעט על כל צדדי המפה הפוליטית בישראל, יהיו הם שמאל, מרכז או ימין. נוכחותו של "גנרל" בראש מפלגה, או לכל הפחות לצדו של מנהיגה או מנהיגתה, היא רכיב מרכזי בדרך למתכון פוליטי מנצח.

פרצות רבות מדי מעין אלה במחיצה, המעורפלת מלכתחילה, שבין צבא ומדינה מצריכות זהירות יתרה. החלפתו בטרם עת של רמטכ"ל מוערך על מנת לסייע לתהליך פוליטי ומדיני רגיש ורב-השפעה, כגון "ההתנתקות" מרצועת עזה בשנת 2005, קידמה, כפי הנראה, את ביצועה של התכנית באופן יעיל ומהיר יחסית, אך ייתכן (וגורמים שונים יפרשו זאת בדרכים שונות) שהטילה את הצבא אל תוך מאבק פוליטי ומדיני באופן בוטה ושנוי במחלוקת. השפעתו של הצבא על הפוליטיקה עלולה להתרחש, כמובן, גם ביוזמתן של דמויות מפתח צבאיות המודעות להשפעתן ולמעמדו הרם של הארגון שבראשו הן עומדות. הסערה שעוררו דברי סגן הרמטכ"ל רק לאחרונה מעידה על נכונותם של מפקדים בכירים – נכונות שהייתה קיימת מאז ומתמיד, יש להדגיש – להביע את דעתם בעניינים החורגים, באופן רשמי לפחות, מתחומי אחריותם, ומציגה במלוא עוזה את המתיחות הגבוהה גם כך בין צבא, מדינה ופוליטיקה. הציפייה מבעלי תפקידים רמים, יהיו מי שיהיו, לזנוח אגו, כריזמה ושאיפה להשפעה – אותם המאפיינים שהביאום למעמדם מלכתחילה – ולציית ללא עוררין למגבלותיו של מרחב השפעתם, הינה מגוחכת; כולם היו, הינם ותמיד יהיו בני אנוש, בשר ודם. ולמרות זאת, על פוליטיקאים, על אנשי צבא בכירים ועל הציבור הרחב (בישראל בפרט) לזכור שמחיצה יציבה וברורה בין צבא לפוליטיקה נותרה אחד מיסודותיה החזקים ביותר של דמוקרטיה בריאה וחיונית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. תודה לך על מאמר חשוב ומעולה.
  עם זאת, ברשותך, אבקש להעיר כדלהלן:
  1. מאז יום כיפור נמצא המעמד הפוליטי של הגנרלים בירידה.
  2. יש בהחלט לשמור, כדבריך על המחיצה לכן אין לקבל את הנקודה שהשמירה על המחיצה היא מגוחכת. להיפך דומני שדווקא בישראל, עד כה, למרות מצבה הביטחוני הידוע מחיצה זו קיימת בדרך כלל.
  3. לעניין הסערה שנולדה מדברי סגן הרמטכ"ל – יש להפנים שאסור ואי אפשר לדבר על גרמניה הנאצית והשואה בשום הקשר לאיזה שהוא דבר.

  1. ואם בין האנשים שהולכים לקרב אחרי קצין מסוים יהיו כאלה שחושבים – פוליטית – אחרת ממנו, מה אז? יתווכחו?
   והיו דברים מעולם.
   קצינים ישמיעו דעתם ללא המדים.

 2. אפילו חובה שיגידו דעתם טך אסור שיהפכו לפוליטיקאים וכבר יכינו לעצמם התפקיד הבא בפוליטיקה

 3. אולי לא בדיוק אבל ימנו רק קצינים שמזדהים אוטומטית עם הפוליטיקאים השולטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות