תעלולי האקרובט הנצחי

בחינת משמעות מסריו של נתניהו
בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו

ראש הממשלה החליט, בתעלול פוליטי אקרובטי, להמיר את המשא ומתן שנמשך כבר חודשים עם יצחק הרצוג, מנהיג המחנה הציוני, למשא ומתן מזורז עם אביגדור ליברמן ומפלגתו, ישראל ביתנו. מעשה זה הוא ניצול ציני של קוניוקטורה פוליטית שכל מטרתה היא שרידותו הפוליטית של נתניהו בשלטון.

לשם מה רוצה נתניהו לשלוט? האם הוא מביא עמו חזון כלשהו? ואם כן, מהו חזון זה? האם דם, אש ותימרות עשן הוא חזונו? שום חזון חיובי לא הציע נתניהו בכל שנותיו כראש הממשלה. נתניהו משדר לציבור שלילה ופחד.

נתניהו רוצה לשלוט רק לשם השליטה, נראה כי הוא חושב שנולד לשלוט, כי זו זכותו המוּלדת. לשם כך מוכן ראש הממשלה לעשות כמעט הכול. לכל אורך דרכו הפוליטית הארוכה נתניהו מנצל כל מי שאפשר ואחר כך משליך אותו בצד הדרך. הוא מסיט, מאיים, מפחיד ונוקט כל תעלול פוליטי אפשרי על מנת לשמור על שלטונו, כאילו שזו תכליתו של מנהיג.

חברת הכנסת ציפי ליבני אמרה לפני ימים אחדים כי ההיסטוריה לא תסלח לנתניהו על המהלך האחרון שהוביל. ההיסטוריה לא תסלח לנתניהו על מהלכים רבים אחרים שעשה, אבל אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לחכות למשפט ההיסטוריה! צריך לפעול בדרך המהירה ביותר על מנת לגרום לנפילת הממשלה האיומה הזאת הממשמשת ובאה.

הרחבת הממשלה לכיוון הימין הקיצוני, הנה מסר שהוא מהות! המסר חשוב ובעייתי מאוד, והוא מועבר לא רק לאזרחי ישראל, אלא לפלסטינים, למנהיג מצרים א-סיסי, לעולם הערבי, לארה"ב, למדינות המערב ולכל מי שמתבונן בהתנהלותה של מדינת ישראל.

לאזרחי ישראל: הדקו את חגורות הבטיחות, אנחנו עומדים לעבור סערות חזקות ורבות. אנחנו עוברים לתפיסת עולם שעל פיה מה שלא הולך בכוח ילך בעוד יותר כוח. לפנינו עימות עם הפלסטינים אשר יוליך לעימותים עם ארה"ב ועם שאר המדינות שהוגדרו פעם ידידותינו, אולם תתקשינה להמשיך לקרוא לנו כך. אנחנו עומדים בפני טלטלה כלכלית, חברתית ופוליטית בשל העימותים האלה. המסר הוא לתומכי הימין הקיצוני – הרסן הותר, ולשאר הציבור השפוי – היכנסו לממ"ד.

לפלסטינים: אין לנו כל כוונה להגיע אתכם להסדר. אין לנו כל כוונה להתפשר בעניין כלשהו. נהפוך הוא, אנחנו מתכוונים להקצין מהלכים. בכוונתנו להחמיר את הצעדים כנגד מפגעים, ברוח "הקם להרגך השכם להורגו", בלי קוד אתי, בלי הוראות פתיחה באש, בלי "בצלם" ובלי מערכת משפט מרסנת. הנה ההזדמנות שלכם להוכיח כי ישראל היא הסרבנית!

למנהיג מצרים א-סיסי: אם חשבת שיש תקווה להביא לפתרון הסוגיה הפלסטינית עם ראש ממשלת ישראל, ובכך לשנות בצורה דרמטית את היחסים בין מצרים ושאר העולם הערבי והמוסלמי לבין ישראל – הרי שזוהי תקוות שווא! שינוי הממשלה לכיוון הימני במקום לכיוון המרכזי-שמאלי יותר, מלמדת אותך עם מי יש לך עסק – עם אנשים ציניים, חסרי יכולת מנהיגות וראייה היסטורית.

לארה"ב ולעולם המערבי: ישראל, בהנהגה הנוכחית, איננה שותף אפשרי לניסיונות פיוס והתמתנות במזרח התיכון. פני ישראל הם לכוחנות, לעימות חזיתי עם הפלסטינים ועם העולם הדתי והמוסלמי. ישראל תחת ההנהגה הנוכחית היא לאומנית-קיצונית, והיא הולכת ומתרחקת מהערכים המשותפים שהם בסיס הידידות והשותפות עם ארה"ב.

ליהודי ארה"ב והעולם: ישראל מפסיקה להיות מוקד של ערכים יהודיים ואוניברסליים. ישראל עומדת להיכנס לעימות חזיתי עם העולם הערבי והעולם המערבי ולכן לא ניתן לסמוך עליה.

לשאר העולם: אנחנו "מצפצפים" עליכם. לא מעניין אותנו מה אתם חושבים ומה תגידו.

אלה הם מסרים שמשמעותם קשה מאוד – נתניהו מדבר אחדות, אך פועל ומבצע פירוד ושיסוי.

שר הביטחון החדש העביר בזמנו את מסרי התמיכה שלו ביורה מחברון, כמו גם ראש הממשלה ושר החינוך וחברי ממשלה אחרים, בניגוד אליהם ניצב שר הביטחון היוצא שנזרק לצד הדרך, בשל עמדתו הערכית והתומכת בצבא ובקוד האתי שלו.

שינוי הממשלה בישראל איננו סתם עוד מהלך פוליטי. שינוי הממשלה, בדרך שנעשה ועם מי שנעשה, הוא מהלך שמעביר מסר מעשי וקרדינלי. זהו מהלך מתריס כלפי פנים וכלפי חוץ ותהיינה לו השלכות משמעותיות מאוד, עוד לפני ההחלטה הראשונה של הממשלה החדשה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

  1. תמיד תהיתי היכן מצויה הגאונות המדוברת הזו. האם מצבנו הבינלאומי טוב יותר? האם חוסר השוויון בין קבוצות באוכלוסייה השתפר? האם קל יותר לקנות דירה בישראל? האם מצבנו הביטחוני טוב יותר? ואפשר להמשיך ולהמשיך! ומעבר לזה אני מטיל ספק רב בקביעה שרוב העם חושבים שהוא גאון.

 1. רוב אזרחי המדינה בחרו בו ובמפלגות הימין. ללא ספק בבחירות הבאות רוב זה יגדל. דעתך לגיטימית אבל של רוב המצביעים לגיטימית לא פחות.

  1. אכן נכון ציבור רחב בחר בו וזו תהיתי העיקרית. מתי כבר ציבור זה יתפכח ויבין שהאדון מוביל אותנו לדרך ללא מוצא גם מדינית-בטחונית וגם כלכלית-חברתית.

   1. לשי ענבר –
    על סמל מה אתה קובע שה"דון" מוביל אותנו לדרך ללא מוצא גם מדינית-ביטחונית וגם כלכלית-חברתית?
    ערכת מחקר השוואתי?
    על איזה בסיס נתונים?
    אתה מסכים שהציבור בחר כפי שבחר.
    אתה שואל מתי הציבור יתפכח.
    אולי הציבור מפוכח – קול המון כקול שדי – ודווקא אתה צריך להתעדכן?

    1. ראשית על מנת לגבש עמדה ולהציג אותה אני לא צריך לערוך מחקר! אחרת כל רעיון השיטה הדמוקרטית וחופש הביטוי מוטל בספק!
     שנית ממצאים קיימים למכביר למצבנו המדיני העגום. בכל המדדים הבינלאומיים האחרונים ישראל ממוקמת במקום גרוע באי-שוויון חברתי. ונתונים נוספים קיימים ללמדנו על בעיות כלכליות שלא נפתרות כבר שנים לאורך כהונתו של האדון.
     בהחלט אתה והציבור רשאים לחשוב אחרת!

    1. ההישרדות שלנו חשובה מהישרדותו של נתניהו וחשוב להבין זאת.

  1. ומי יצילנו מהשיטה הזו? חשוב לעורר את הציבור לפקוח עינים!

 2. כעת מתברר שקיבל מליונים מאיש חשוד בצרפת ואני מבטיח לך שזה יעלה את קרנו בעם

  1. חבל מאו שהשלמת. אין לנו את הפריבילגיה להרים ידים. חייבים להאבק ולנסות לשנות את התפיסה של העיוווים.

  1. אני מקבל את ההגדרה שלך. עניינית הביקורת היא בעינה וצריך להלחם על מנת להשתחרר מאחיזת העינים הזו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן