על ברווזים ועקרבים

נתניהו, ליברמן ונהר הפוליטיקה האימתני
צילום:User Froggydarb he.wikipedia.org

הסיפור על הברווז שנשאר ברווז יש לו מחבר – המשורר האמריקאי ג'יימס ויטקומב ריילי (1849–1916), שכתב: "when I see a bird that walks like a duck and swims like a duck and quacks like a duck, I call that bird a duck" – "אם אני רואה עוף שנראה כברווז, שוחה כברווז ומגעגע כברווז – אני קורא לעוף הזה ברווז". לעומתו, משל הצפרדע והעקרב נותר תעלומה, אבל מאז ומעולם היו לו נמשלים רבים. לאלה שלא מכירים את הסיפור: עקרב רצה לעבור את הנהר אבל לא היה יכול. כשראה צפרדע על גדת הנהר, ביקש ממנה להעביר אותו על גבה לגדה השנייה. הצפרדע נענתה לבקשה. כאשר נמצאו השניים באמצע הנהר, עקץ העקרב את הצפרדע עקיצה אנושה. על שאלת הצפרדע מדוע עשה זאת ובכך חיסל את חיי שניהם, השיב העקרב: "זה האופי שלי".

אלא שבסיפור שלנו, של הפוליטיקה הישראלית, תשובתו של העקרב-ביבי לצפרדע-יעלון הייתה: "אני לא מחוסל, הנה, הפנה ראשך ותראה את הצפרדע – "אהובי" ליברמן – מחכה לי כדי להעביר אותי לגדה השנייה." ביבי אינו יצור מתאבד.

עסקתי בסוגיה הזאת באחד הפוסטים בשנת 2009 בנוגע לאישיותו של ביבי נתניהו, והבאתי את האמירה של ריילי כישימה לגבי ביבי. אך ברשומה זאת עסקינן לא בביבי אלא באיווט, אביגדור ליברמן. אביגדור ליברמן הוא בריון פוליטי. גם אריק שרון היה בריון פוליטי. אך לאריק היה שכל, הוא היה ערמומי, ואילו ליברמן, אמנם גם הוא אינו טיפש, אך חוכמתו בליגה נמוכה יותר ומתוחכמת פוליטית פחות. אריק בעצם אימת את המנטרה של משה דיין ש"רק חמור לא משתנה אך אנשים משתנים". גם בתמהיל של דיין המנה האופורטוניסטית הייתה רבה מזאת האידאליסטית.

השאלה אם בני אדם משתנים מטבעם או מכורח הנסיבות היא נושא בעל חשיבות עליונה לחוקרים במדעי החברה והרוח כמו סוציולוגים, אנתרופולוגים ופילוסופים. אם מנהיגים כמו ביבי נתניהו משתנים או לא – זה עניין שרבים בעולם עוסקים בו, אך בראש וראשונה זהו עניין מן המעלה הראשונה לאזרחי ישראל. ומה שחשוב עוד יותר הוא האם הם משַנים. דיין ושרון שינו, ביבי לא השתנה ולא שינה. אך מה לכך ולאביגדור ליברמן?

בהיותו שר החוץ, הנזק שגרם ליברמן לדיפלומטיה הישראלית, שלא לדבר על ישראל, היה רב. עם זאת, בנסיבות של ימינו, כאשר שר חוץ בכל מדינה הוא לא יותר מדיפלומט נודד, הרי מה שאדם גס רוח זה יכול היה לעשות הסתכם בניבולי פה. בכל מקרה, בנקודות רגישות מאוד, כמו ביחסי ישראל-ארצות הברית, הוא העביר מסר חד-משמעי: אסור לנו להיכנס למאבקים עם הידידה הגדולה ביותר של ישראל ומשענתה הפוליטית והביטחונית. הוא מעולם לא נסוג מעמדה זאת. להפך, הוא חזר עליה שוב ושוב גם בהיותו באופוזציה.

עוד אזכיר שהאיש שמוכן לוותר על שטחי ארץ ישראל בתמורה לפינוי ערביי ישראל מאום אל-פחם וממקומות אחרים שבהם חיים ערבים אזרחי ישראל, אינו אידאליסט של ארץ ישראל השלמה. זאת חרף העובדה שהוא מתגורר בהתנחלות נוקדים, יישוב הררי מקסים מדרום מערב לבית לחם.

הדעת נותנת שעם כניסתו לתפקיד לא נשמע ממנו שום הצהרות מתלהמות, אם בכלל, תוך ציון שהוא מצוי בתקופה של לימוד. השאלה היא מה יהיה אחר כך. באיזו מידה האופורטוניזם של איווט ליברמן, שעלה מדרגת מאבטח כמעט לפסגה המדינית-ביטחונית, יגבר על גירויים לוחמניים ורודניים שבו. על שאלה זאת ייתן הזמן את המענה – איזה ליברמן נקבל. זה לא רק כלפי צה"ל אלא כלפי העולם הערבי, כלפי העולם כולו ובראש וראשונה כלפי וושינגטון. גם ליברמן אינו מתאבד, אך פוליטיקאי ממולח הרבה יותר מביבי נתניהו. מצד אחד מסוכן יותר, אך מצד שני יש להניח שאם לא יצליח להזיז את הקיר, ישמור על ראשו. אולי יהיה זה לעג שההיסטוריה מדי מפעם מתאפיינת בו ושינוי במשל הצפרדע- לאמור תהא זאת הצפרדע שתטביע את העקרב ותוסיף לצוף מעל.

*

צבי גיל הנו בעל הבלוג "זרקור"

https://zvigill.wordpress.com/

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

  1. אהבתי את הוספת המשל. ההבדל היחיד בין ביבי לעקרב בסיפור- הוא שהעקרב שם הבטיח להשתנות. ביבי אפילו לא טורח לעשות את זה. הוא פשוט עושה מה שבא לו.

  2. אם מידי פעם, אפילו רצת, הייתם נותנים למנהיגי הימין מחמאה
    אם הייתם מבקרים את מנהיגי האופוזיציה, אפילו מעט
    הייתי שוקל להתייחס לדברי הביקורת נגד המנהיגים

  3. זאב ז'בוטינסקי, מנחם בגין ובנו, בני,וכן בוגי יעלון- אינם לא צפרדעים ולא עקרבים. הם בעיני אנשי כבוד ויושרה. ודומני שאיש מהם לא "נחשד" כשמאלן. דומני, מר אברהם לוריא ,שלבושתנו, הפסקנו להתייחס אל האנשים כבני אדם,אלא כפוליטיקאים. וזה שורש פורה ראש ולענה.

  4. חוברים לצורך אינטרס משותף ולאחר מכן משתדלים לאכול זה את זה

  5. המשל שלך לא לקח בחשבון את הקסמים שיכולים לחולל הפוליטיקאים שלנו. צירופים וזיווגים ומיזוגים ויצורים לא שגרתיים ובלתי ניתנים לתיאור במונחים קובנציונליים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה