מדוע פוליטיקאים משתמשים ביועץ פוליטי?

כיצד בוחרים אותו
שני אנשים ליד מחשב
צילום: pixabay.com

החל משנות השמונים וביתר שאת משנות התשעים והלאה, עלה כוחם של יועצים פוליטיים. ליד כל פוליטיקאי, בין אם ברמה המקומית ובוודאי ברמה הארצית, אנחנו יכולים למצוא יועץ אחד לפחות. הם נמצאים איתם כל הזמן, בדגש על תקופות בחירות וכן לאחר מכן, אחרי שמתפרסמות התוצאות הסופיות וצריך לקבל החלטות.

על פניו, היינו יכולים לחשוב שפוליטיקאים הם אנשים מספיק מנוסים וחכמים אשר יכולים להתנהל מבלי לקבל עזרה מיועצים חיצוניים. הדבר נכון בוודאי כשמדובר על פוליטיקאים ותיקים אשר יודעים לפעול בזירה הפוליטית בצורה מאוד מקצועית וכפי שנהוג לומר, מה שהם שכחו אחרים לא למדו עדיין. גם במקרה שלהם, סביר להניח שנמצא לצידם יועצים פוליטיים אחה ואחרים.

בשביל להבין בשביל מדוע נעזרים פוליטיקאים ביועצים, צריך להבין תחילה מה תפקידו של יועץ פוליטי וכיצד הוא יכול לעזור לו. לאחר מכן, אנחנו נסביר כיצד בוחרים יועץ בצורה נכונה, בין אם מי שמבקש לשכור את שירותיו הוא פוליטיקאי מתחיל או מנוסה.

מה תפקידו של יועצים פוליטיים?

מתוך המונח, אנחנו יכולים להבין מהי הגדרת התפקיד של יועץ פוליטי. מטרתו לייעץ לפוליטיקאים כיצד לנהוג במצבים שונים, בדגש על התנהלות בהיבטים שקשורים לפוליטיקה, בין אם היא מפלגתית או כללית, מקומית או ארצית ועוד.

זה אומר שעליו להכיר את זירת החקירות בה מתנהל הלקוח שלו, הוא צריך לדעת מה המטרות של הלקוח, לאפיין את היכולות והיתרונות שלו ולדעת לקדם אותו להשיג את היעדים אליהם הוא שואף. אלה יכולים להיות יעדים נקודתיים, כמו למשל, להיבחר, לקבל תפקיד, או דברים אחרים, וכן אלה יכולים להיות יעדים מורכבים, גם אם מדובר בדברים נקודתיים. למשל, לבנות ברית עם גורם אחר, לקדם תחומים ספציפיים ועוד.

חשוב להדגיש עוד, יועץ פוליטי צריך להיות נאמן לאינטרס של הלקוח שלו, גם אם הוא לא בהכרח נמצא באותו צד פוליטי שלו. יחד עם זאת, ברוב המקרים פוליטיקאים יעדיפו יועצים הקרובים אליהם בעמדות הפוליטיות. זאת מתוך הבנה שיהיה להם קל יותר להתחבר אליהם ולהיעזר בהם לקידום המטרות והיעדים שלהם.

כיצד בוחרים יועץ פוליטי בצורה נכונה

נהוג לחשוב, שהפרמטר הראשון החשוב ביותר הוא ניסיון אך זה לא בהכרח מדויק. היום אנחנו יכולים למצוא הרבה מאוד יועצים צעירים שיש להם פחות ניסיון מאחרים והם עדיין נחשבים מאוד איכותיים. לכן הפרמטר הראשון צריך להיות חשיבה נכונה, מתקדמת, יצירתית, תעוזה ויכולת לייצר קשרים ובריתות עם גורמים שונים.

פרמטר אחר חשוב לא פחות, זו היכולת של היועץ לקבל מידע, לנתח אותו ולהשתמש בו בצורה חכמה על מנת לשרת את הלקוח שלו. היועץ צריך לדעת כיצד להתבונן על המפה ואיך להתנהל בתוכה, איך להשתמש בה בצורה חכמה, באופן שישרת את הלקוח שלו ואת האינטרסים שלו. לשם כך הוא צריך להשיג מידע ולדעת כיצד לעבוד איתו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן