המרוץ הגדול

על ספרו החדש של משה גרנות
צילום של משה
משה גרנות

הכותרת לספרו החדש של משה גרנות, "באתי, ראיתי, חוויתי – זיכרונותיו של בן טובים" (מעיין ב"י, 2020, 212 עמ') מפנה את הקורא לשני מחוזות: למרוץ הגדול של הגיבור אחרי חוויות, שסתם אדם מן היישוב לא יכול אפילו לחלום על שכמותן, וכן לעובדה שהגיבור, בנצי קסיס, הוא "בן טובים", והמעשים שבהם הוא מעורב, ושאותם הוא יוזם – רחוקים מלהצדיק את התואר הנ"ל. ועוד דבר: משה גרנות הוא מה שמקובל להגדיר כאדם מן היישוב, מיושב בדעתו, איש ספר, איש תרבות – מניין לו, אם כן, ידע כל כך נרחב באירועים המרתקים והמבהילים שבהם מעורב הגיבור? אירועים שהם מעשים פליליים ממש, התרחשויות אלימות. נדמה כי הצעיר הזה, גיבור הספר, החליט כבר בהיותו נער ששום דבר לא יפחיד אותו כשהוא מכוון מטרה.

אקדים את המאוחר ואציין שהחוויות המדהימות שבנצי קסיס מתנסה בהן על פי הספר שלפנינו היו יכולות לפרנס ביוגרפיות אחדות, ומחשבה מתגנבת לליבי, שמשה גרנות ראיין כמה צעירים הרפתקנים, וייחס את חוויותיהם לגיבור אחד (על כך בהמשך).

נחזור לכותרת, המזכירה את אמרתו המפורסמת של יוליוס קיסר לאחר אחד מכיבושי הבזק שלו, אבל היא גם מרמזת על שרשרת החוויות שבהן מתנסה הגיבור במקומות שונים בארץ ובעולם, שבהם הוא "בא", "רואה" ו"חווה", וזה מנתב את הרומן שלפנינו אל מה שמכונה בשם "יצירה פיקרסקית", שבה גיבור נווד והרפתקן, לא ממש הגון וישר, עובר ממקום למקום, ומשאיר את רישומו.

בנצי קסיס הוא קודם כול טיפוס של מורד – הוא מתעב מסגרות (משפחה, בית ספר, צבא, משטרה), לכן לאורך כעשר שנים הוא מבלה במדינה שהחוק בה הוא בבחינת המלצה לא מחייבת – הודו. בנעוריו בארץ הוא מתחיל את "הקריירה" שלו בשוד מתוחכם ובהימלטות אל המחוזות הרחוקים ביותר שהארץ הקטנה שלנו מאפשרת – דרום הנגב; בצבא הוא עושה כל מאמץ לא להתאמץ.

אבל כאמור, המקום שכאילו נוצר למענו הוא הודו, ובארץ הענקית הזאת הוא מסייר לאורכה ולרוחבה, ולא רק במקומות המתוירים הרגילים כמו גואה, ורנאסי, קאסול דהראמסאלה וכד', בנצי מבקר ב"מיץ של הג'יפה" בסלמס המבהילים של קוצ'ין, פולש למחנה צבאי של חיל האוויר ההודי בצ'אנדיגאר, מבקר במקדש קארני מאטה – מקדש החולדות ברג'אסטאן, הוא עולה לקירגאנגה ועמק ספיטי הכל כך גבוהים בהרי ההימליה עד שענני המונסונים נראים שם בצידם העליון. הוא שט אל איי אידמאן שבמפרץ בנגל, לומד תרגילי לחימה במדינת סיקים, שט על הנהר הקוצף קאלו קאנטאקי שבנפאל, ומטפס על אנאפורנה, שם רבים קיפחו את חייהם במפולות שלגים. סקרתי כאן רק חלק קטן מנדודיו של בנצי בהודו, כשבכל תחנה מחכה לקורא תיאור מרתק של הרפתקה.

כיוון שהזיכרונות בספר כתובים בגוף ראשון, הגיבור איננו מנדב לקורא פרטים אישיים, אבל אנו נחשפים למספר לא מבוטל של צעירות המתאהבות בו: יש כמה צעירות ישראליות שנודדות אחריו להודו, לתאילנד, לסינגפור. מסופר על מארז'ורי הבריטית היפהפייה שמודה לו על ליל אהבה בלתי נשכח רגע לפני שהיא נאלצת לחזור למולדתה; מסופר על יפהפייה אחרת, רוזמרי האוסטרלית, שנוסעת אחריו לארץ ולהודו, ואף מביאה אותו לבית הוריה שבפרת'; ומסופר על קארי הקוריאנית שנוטשת את אהובה האיטלקי למענו, ובאה לגור איתו בבית שבנה בשיפולי הרי ההימליה. כן, גם הרפתקה כזאת חווה גיבורנו: הוא בונה בית בכפר ההינדי דאוחאן, ומאבזר אותו בכל הפינוקים המערביים.

קשה לספור את המלאכות הרבות שהגיבור שלנו מתנסה בהן כדי לפרנס את עצמו בנדודיו: מכונאי רכב, רוכל שמוכר תמונות מדלת לדלת, נהג לימוזינות המוביל עשירים לשדה התעופה, מפרסם מותגים ברכב, בונה קרקסים, שומר על טראיקים (דאונים ממונעים), מוכר מוצרי קוסמטיקה ב"עגלות". הרפתקאותיו מפגישות אותו עם "נציגים לא נחמדים" של העולם התחתון, כגון אנשי פרוטקשן, רוצחים שכירים שטייקון שמכבד את עצמו איננו יכול בלעדיהם.

הזכרתי את הודו, נפאל, סיקים ואוסטרליה, אבל הרפתקאותיו של בנצי מתרחשות גם בתאילנד, ברוסיה (שם הוא מדריך מוכרים המועסקים על ידי טייקון ישראלי, ושם פגש את הרוצח השכיר יבגני), בסינגפור, ביפן, במאלזיה, בפיליפינים. בנצי מצליח להעלים מהתנהגותו כל סממן של פחד – הוא צונח צניחה חופשית בשדה תימן בארץ, באודון טאני שבתאילנד ובאאוחניה שבספרד. סתם באנג'י איננו די מאתגר עבורו, הוא מתנסה בבאנג'ים הגבוהים ביותר בעולם – בניו-זילנד ובמקאו.

חשוב לציין שבנצי קסיס הוא לא רק הרפתקן שרודף אחרי חוויות עוצרות נשימה – הוא גם רחוק מאוד מלהיות צעיר שטחי שנודד להודו כדי להתפרק ולהתמסטל, הוא אומנם לא מתנזר מסמים ומכל מה שמתלווה אליהם, אבל הוא גם צרכן סקרן של תרבות. הוא הרי מרד בבית הספר, ובכל מה שמוסד זה מייצג, אבל מורה אחד הצליח לכבוש את ליבו – המורה לספרות שנחנק מדמעות כשקרא בכיתה את שירו של אורי צבי גרינברג "הקבר ביער". בנצי התרשם עמוקות מהאיש, ובהשפעתו הוא קורא את "איליאדה ואודיסיאה", את "מלחמה ושלום", ומנסה למצוא עוגנים בספרים אלה לאירועי חייו. הוא לומד את המיתולוגיה היוונית ואת המיתולוגיה ההינדית על אין-ספור אליליה ועל מקודשיה (פרות, קופים, פילים, עצים), לומד את יסודות הפילוסופיה של בודהה. הקורא חש בעליל שלחלק לא מבוטל מהתכנים שקלט בנצי מהספרים יש משמעות גם לגבי שלבי חייו של בנצי עצמו.

כדי לחבר את ספרי הפרוזה הקודמים שלו ("המאהב השני של הרבנית", "קרנטינה בקונסטנצה", "שחזורים", "הפרומושיקאים", "מאריה וליאופולד", "אשתו של הקולונל") ראיין משה גרנות אין-ספור אנשים, ועל פי המידע שהעבירו לו ביסס את העלילות הרבות. אין לי ספק שגם בספר שלפנינו ליקט המחבר מידע ממספר לא מבוטל של צעירים שחיפשו את עצמם בנדודים. מכל מקום, ספר זה שונה לחלוטין מכל ספריו הקודמים של גרנות, כאילו סופר אחר כתב את העלילה המרתקת שלפנינו.

פוצ'ו

קריקטורה שצייר אורי וייסלר ז"ל

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. אחרים. אתה גם כותב ספרים בעצמך. אני מתכוון למשה גרנות.

  2. אני רואה חובה נעימה לברך דמות כמו פוצ"ו שתרם המון לבגרותם ובחרותם של צעירים במדינתנו. אאחל לו המשך בריאות טובה. בזכותו גם אקרא את המלצתו על ספרו של משה גרנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך