תיק באפלה

על הספר "שופט בשר ודם" מאת דב מגד
תמונה של משה
משה גרנות

למופקדים על אכיפת החוק – שוטרים, בלשים, עורכי דין, שופטים, יש אינספור נושאים פיקנטיים שראויים להיות מועלים על הכתב, שכן אחת ממטרותיה של הספרות היא להביא לקורא רכילות עסיסית (לרוב מהוקצעת). הקורא כמה להתבשם מהחוויות שהסופר פורש לפניו, שעל פי רוב לא יהיו לו סיכויים להתנסות בהן.

הספר שלפנינו שייך לסוגה הזאת. שופט בדימוס מתאר את חוויותיו בשבתו על כס המשפט. הקורא מתוודע אל התלבטויותיו בתיקים שונים: שוטר מחביא בעגלת סופרמרקט דג סלמון מבלי לשלם; חרדי בן שמונים מואשם על ידי חיילת שנגע בה במשך נסיעה באוטובוס; צעיר שחזר מהודו מגדל קנאביס בעציץ לצריכה עצמית. בכל התיקים פוסק גיבור הספר, השופט עמוס בן-חורין, לקולא, מחשש להרוס לאנשים את חייהם בגלל עבירה קטנה. חברו של בן-חורין, השופט יוסף קלדרון, מציע לו להחמיר לצורך הרתעה.

קלדרון שופט בתיקים קשים. הוא יושב בהרכב של שלושה שופטים, שבראשם השופט שדמי. כשזה האחרון פורש מתפקידו מתמנה במקומו השופטת יונה כהן, אישה קשה. השלושה דנים בתיק (הדומה מאוד לתיק דרומי המפורסם) שעניינו מגדל כבשים שכל לילה חודרים גנבים למכלאה שבשטחו ומרוקנים אותה. חברות הביטוח מסרבות לבטח, המשטרה לא מצליחה לסייע, כלבי השמירה מורעלים. לבסוף מחליט מגדל הכבשים לשכב במארב לילה, וכשהגנבים שבים לפרוץ למכלאה, הוא יורה לעברם, ואחד מהם נהרג. השופטת כהן, ועמיתה השופט טולדנו, סבורים שיש לזכות את הנאשם כדי ללמד לקח את הגנבים, אבל השופט קלדרון מתנגד, כי הוכח שכדור הרובה חדר לגבו של הגנב, ולא מלפנים, לכן הטענה להגנה עצמית איננה אפשרית. השופטת כהן מעוניינת בפסק דין אחיד של שלושת השופטים בהרכב, והיא מתגוללת על השופט קלדרון בצעקות.

הספר מתפרש על פני שלוש תקופות בחייו של הגיבור עמוס בן-חורין: ימי הילדות והנעורים (שאינם תורמים ללוז העלילה); הימים שבהם למד משפטים באוניברסיטה, קשריו עם בנות, ובעיקר עם רותי קידר שתהיה בסופו של דבר אשתו, וזיכרון שירותו הצבאי כסמג"ד ביחידה קרבית; "ההווה" שבו מכהן עמוס בן-חורין כשופט, קשריו עם עמיתיו, בעיקר עם יוסף קלדרון, עם המתמחה מלי סוויסה ועם הקלדנית ציפי.

עלילת הספר מדלגת בין ימי בחרותו כסטודנט ובין ימי בגרותו כשופט. הגיבור מעיד על עצמו שהוא זוכה להצלחה אצל בנות: יעל מאוהבת בו בייאוש, אבל הוא דורש ממנה להפסיק לכתוב לו מכתבי אהבה, מבחינתו הקשרים ביניהם הסתיימו. רעיה, עולה מרוסיה, לימדה אותו מתמטיקה וגם את תענוגות הסקס. ישנה רותי קידר, שכאמור תהיה אשתו. היא מוקסמת ממנו, ונענית לחיזוריו הכוללים עינוגי מיטה. מוזכרת גם סטודנטית בשם סוזי שמפתה אותו לבוא לחדרה, ומצליחה לעורר בו את היצר, ולא ברור אם הוא עמד בניסיון, שהרי בעת ההיא כבר היה חבר של רותי.

הקשר של עמוס עם רותי מובילו ל"בור שומן". היא בת למשפחה אמידה. אביה, מרדכי קידר, הוא עורך דין מפורסם, ושתי המשפחות, שלה ושלו, מרוצות מהשידוך. אף שהכבוד של עמוס איננו מאפשר לו לקבל טובות הנאה מהמשפחה העשירה, הוא נהנה מנסיעה במכונית של רותי, מהמאכלים שהיא מביאה ומכרטיסים להצגות ולסרטים שהיא רוכשת.

עמוס מעריץ את האדמה שעליה אשתו דורכת, הגם שעולות סצנות מחיי הנישואים שבהן היא נוהגת בצורה לא ראויה. היא מכנה אותו סמרטוט, מצהירה שהייתה מתגרשת ממנו כמו דליה, גרושתו של קלדרון, היא מציקה לו שבעטיה של עבודתו בשיפוט, הוא איננו מתפקד כבעל וכאב לשלושת ילדיו, ומתלוננת שיש לה עוזרת רק פעם בשבוע, והיא הרי רגילה לחיי עושר.

עניין עיקרי בספר הוא הקשר של השופט עמוס בן-חורין עם המתמחה מלי סוויסה. הבעיה העיקרית היא הטיוטות הארכניות שהיא כותבת לפסקי הדין, שבעטיין הוא מבזבז זמן בתיקונים ובשכתוב. במקום שתהיה לו לעזר, היא מכבידה עליו. בתום שנה מבקש השופט להיפרד ממנה, מה שגורם למלי להגיב בצורה קשה, והיא נוקמת בו ומתלוננת שכביכול נגע בה והציע לה סקס, כשהיה מביא אותה לביתה בערבים.

בן-חורין נקרא לחקירה במשטרה, נעצר ללילה, ועולמו חרב עליו, הוא נאלץ להתגונן ולהוכיח את ניקיון כפיו כלפי אשתו, הוריה והוריו. התקשורת מתנפלת על הידיעה הפיקנטית. המשפט עולה לו כסף רב, הוא מושעה מהעבודה, ועוברות עליו שנתיים של גיהינום. בן-חורין, שעסק בתיקים משפטיים של אחרים, נאלץ להתמודד עם תיק אפל שמאיים להרוס את חייו שלו. בסוף מסתבר שמלי הייתה מעורערת בנפשה, וייתכן כי בשל ייסורי מצפון על מה שעוללה לו, היא שמה קץ לחייה.

האמת מתגלה ובן-חורין מזוכה, עולה האפשרות שיתבע את המדינה שהסתמכה על עדות של מעורערת בנפשה, והרסה לו את קריירה. בן-חורין מסרב לחזור לכס השיפוט, ומקבל את הצעת חותנו לנהל את המשרד שלו, כדי שזה יוכל לפרוש מהעבודה. נראה לי שהיה הכרחי לשבץ רמזים מוכמנים לכך שבן-חורין חש שמלי איננה לגמרי מאוזנת, אבל בתיאור העבודה שלה במשרדו אין לכך זכר, וכשנודע שהיא התאבדה משום שהייתה מעורערת בנפשה, זוהי הפתעה גמורה.

הספר מעניין ובסופו אפילו מרתק, אבל אילו סופר מיומן היה עורך את הספר היה מונע מעידות קלות. השיחות בין בן-חורין ובין אשתו, ובין מרדכי קידר ובין אשתו הן דביקות מדי, ולעיתים הרפליקות נועדו לקורא, ולא לנמען, שאמור היה לדעת מכבר את מה שנאמר לו. וכן, על עטיפת הספר מופיע פטיש של שופט, שבעזרתו נהוג להשליט סדר באולם המשפט, וחמישה מסמרים ארוכים. על הפטיש אין צורך להכביר מילים; המסמרים מרמזים על עבודתו של עמוס בן-חורין בהיותו סטודנט שקיים את עצמו ועבד במפעל לייצור מסמרים, עבודה קשה ומסוכנת. עבודה זו מזכירה לשופט עמוס בן-חורין שאפילו שופט עמית כמו השופט גזית המזלזל בעבודתו, אין סיכוי שיפוטר כי שופט הוא מסמר בלי ראש, אבל בן-חורין עצמו, כאשר הממסד מתנכל לו על לא עוול בכפו – מסרב להמשיך לשרת בו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. על שופטים ושוטרים וכל היתר הם עוד הרבה יותר דוקרניים וכואבים.

  2. ולכולנו יש חולשות ודעות. ה שמחזק או מנטרל שיקולים אישיים של בעלי משרה אלה הם המנהיגים שבעצם מכתיבים בכל מדינה את המוסר והערכים.

  3. משה שלום
    נהוג כשמכינים רשימת ביקורת לציין את שם הוצאת הספר ואת שם העורך.
    נקווה שהביקורת הבאות שלך יכללו פרטים אלו לטובת הקוראים

  4. תגובה לאבי:
    הספר "שופט בשר ודם" של דב מגד ראה אור בהוצאת ספרי מקור, ואינני יודע מדוע פרט זה לא צוין על ידי עורך כתב העת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת