תיקון

על ספרה של צילה דגון "לא יכולתי אחרת"
צילום של משה
ד"ר משה גרנות

הגיבורה הראשית של הספר, רוחל'ה, בת המושבה ראש פינה, "לא יכלה אחרת", היא התאהבה באיש שהפך את חייה לגיהינום. אלחנדרו, גבר בן ארבעים וחמש מגיע עם בתו רוסיטה למושבה כדי להתחקות אחרי סבתא רבתא שלו שעלתה למושבה מרומניה, ירדה לדרום אפריקה ומשם עברה להתגורר בארגנטינה.

המפגש בין השניים מוליד אהבה מטורפת, וכשרוחל'ה מגלה שהיא בהיריון, נאלץ אביה להסכים לנישואיה עימו. אלחנדרו מתגלה כסכיזופרן אלים. בהתקפות הזעם שפוקדות אותו הוא תוקף באכזריות את אשתו ואת בתו רוסיטה, ומגן, כביכול, על נמרוד בנו ועל שני התאומים מרוחל'ה. התאומים אינם מוזכרים בשמותיהם לאורך כל הספר, וזהו אחד הקווים מאפיינים את היצירה. סצנות הטירוף של אלחנדרו מסתיימות בהשתלטות עליו, בזריקת הרגעה ובאשפוז חוזר ונשנה בבית חולים לחולי נפש.

הטרגדיה של רוחל'ה מתעצמת כאשר הבנים נוטשים את הבית הבלתי אפשרי, ויורדים מהארץ. גם רוסיטה נוסעת לארגנטינה לחפש את עקבות אימה, תעלומה שמתפענחת ממש לקראת סוף הספר. כשאלחנדרו נפטר, מגיעים הבנים ורוסיטה להלוויה ולשבעה, מתוך תקווה שאביהם השאיר להם ירושה בצוואתו. מאחר שאביה של רוחל'ה לא כלל אותו בירושה לא היה לאלחנדרו מה להוריש, למגינת ליבם של הבנים. רוחל'ה פיצתה אותם במעטפות ובהן כסף ובמימון כרטיסי הטיסה שלהם.

וכאן מתחיל התיקון הגדול של חייה: היא כבר בת שישים ומבקשת למצות כל יום שנותר לה, ואף עושה זאת בהצלחה מסחררת. רוחל'ה מחכירה את הנחלה שלה ויוצאת להרפתקה בחו"ל, כמעט בלי להשאיר עקבות. התחנה הראשונה בדרך היא יוון, שם מתאהב בה ניקולאוס, משורר ומרצה באוניברסיטה. לניקולאוס יש בקתה בהרים, שהופכת עד מהרה לקן אהבתם. הקשר ביניהם מתהדק כאשר רוחל'ה סועדת אותו לאחר תאונת דרכים.

בגלל הדאגה שמא אנג'ליקה, בתו של ניקולאוס הגרה בארה"ב, תחשוש לזכויותיה אצל אביה עוזבת רוח'לה את יוון, ובעצת ניקולאוס היא נוסעת לאירלנד לחברו שון, גם הוא משורר ורקדן ומרצה באוניברסיטה. שון מנהל זוגיות עם דיוויד, קברניט אוניית פאר. דיוויד מקבל את רוחל'ה באהבה גדולה, בעיקר כדי לגרום נחת לקלרה אימו הקתולית האדוקה, שמסתייגת מקשריו ההומוסקסואליים. הם נישאים נישואים אפלטוניים, וכך מקבלת רוחל'ה אזרחות אירית, ושמה בדרכון "פיוגה יורק". אגב, זאת הפעם הראשונה ברומן שדמות מקבלת שם משפחה. שם משפחה המוזכר עוד פעם אחת בלבד בספר הוא של בת השיח של רוחל'ה, שולה (שולינקה) גלעד.

קלרה נפטרת, ולפני מותה היא מצווה לשרוף את גופתה ולחלק את האפר לבנה שון, לחברתה רוז ולרוחל'ה. אחרי שנתיים באירלנד יוצאת רוחל'ה להפלגה ממושכת באוניית הפאר של דיוויד, וכמעט נשבית בקסמיו של עבדאללה, עשיר מדובאי. לאחר שנתיים בים היא מתמקמת באי שהמתיישבים בו הם שומרי סביבה ונודיסטים. על האי חוזרת רוחל'ה לגדל עיזים, כמו בראש פינה. יש בבעלותה דיר עיזים ושני נערים עוזרים לה בחליבה ובגיבון גבינות. באי היא פוגשת את פיטר, שכמו שאר מאהביה צעיר ממנה בעשר שנים, השניים מתאהבים, חיים יחד, ונוהגים כמנהג תושבי האי: רחצה בעירום בים בכל מזג אוויר.

ביוון, באירלנד, על האונייה – בכל מקום רוחל'ה מציירת עיזים, כבשים, דגים בעלי ראשי אדם, הדומים לאנשים שהיא פוגשת בנדודיה. הציורים שלה זוכים להצלחה ומוצגים בתערוכות ביוון, באירלנד ובאוניית הפאר "אליזבט".

את סיפור חייה היא חושפת בפני שולינקה, בתה של חברתה הטובה ליאורה, חולת אלצהיימר. שולינקה הגיעה לאי בעקבות מחקר שהיא עורכת עבור האו"ם על סוסוני הים הנכחדים. היא עוברת לגור אצל רוחל'ה, שומעת את וידוייה וקוראת ביומנה. שולינקה עצמה היא לסבית שמתחתנת עם מדלן, בת למהגר יפני.

כיאה לדמותה המופלאה של רוחל'ה, גם סופה היה יוצא דופן. באחד הימים, רוחל'ה שהייתה מעשנת כבדה, מעדה, הסיגריה הדלוקה נפלה על השטיח והבית עלה בלהבות. היא מצליחה להגיע למפתן הבית, ושם מתעלפת. כוויה ושבורת ירך היא מובלת לבית חולים, שם היא מבקשת לשוב הביתה, כלומר לראש פינה. רצונה מתגשם, והיא מבלה את ימיה האחרונים בדיור מוגן שהוקם על נחלתה בראש פינה. גם שולינקה חוזרת לראש פינה עם בת הזוג מדלן והבן המאומץ תום. לראש פינה מגיעה גם דניאל, בתם של אחד מבניה של רוחל'ה, ש"עושה עלייה". מסתבר שגם אהרן, בנה של רוסיטה הגיע מברוקלין לראש פינה עם כמה צעירי חב"ד, ויחדיו הם סועדים את דרי הדיור המוגן.

"התיקון" של רוחל'ה כלל גם התרחקות מכל מגע עם ישראלים, אך בליבה היא נשארה יהודייה וישראלית, וזכתה לבלות את ימיה האחרונים במושבת נעוריה ראש פינה ולהיקבר שם.

אומרים שבעלי עיניים טובות רואים רק טוב בסביבתם – נראה שכאלו עיניים יש למחברת, בכל הספר כולו אין אף "איש רע": אלחנדרו הוא מטורף, אבל לא רע, בניה של רוחל'ה ברחו מאימתו של האב, אבל דואגים לחפש את אימם הנעלמת ואף שולחים לה ברכות ליום הולדת. בכל מקום מקבלים את רוחל'ה באהבה גדולה, היא זוכה לאינספור חיבוקים, לאירוח חם. השיא הוא האירוח באוניית הפאר "אליזבט" במשך שנתיים. כמעט כל הגיבורים יפי מראה: הדוד חיים, אבא של רוחל'ה, פיליפ, המומחה לגבינות, ניקולאוס הדומה לאפולו, אנג'ליקה בתו, שון שהוא היפה מבין האירים שרוחל'ה אי פעם פגשה, וכמובן, רוחל'ה עצמה שזקנתה לא פגמה ביופייה. עיניים טובות? אולי גם יפות.

בספר יש חידות רבות שמתפענחות אט אט ויוצרות את המתח המיוחל ברומן טוב. אזכיר שתיים: שולינקה מוצאת דרכון של רוחל'ה, שבו רשום שם אחר לגמרי – עניין שמתפענח בהמשך; וכן, מדוע אלחנדרו הגיע לראש פינה בלי אימה של רוסיטה? חידה זאת כמו אחרות מתפענחת לאט – מי שמסייע בידי רוסיטה בנדון הוא שרוליק, איש חב"ד, שנושא אותה לאישה. איך זה מתפענח? לא אגלה.

למחברת יש יכולת מרשימה לתאר דברים, כמו נוף המפרץ המתגלה בחלון ביתה של רוחל'ה באי, שקיעה, ההתפרצות הגעשית בים, סוסי האי, השיט של האונייה בים, האווירה בפאב האירי, להקת עורבים ועוד.

הרומן מעניין, מרתק ומומלץ מאוד.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

מלחמה על הבית

מלחמת הקיום של היום דורשת חשיבה מחודשת