חתונה של מסכות

סיפור קצר על געגועים לאבא
תמונה של צביה גולן
צביה גולן

ישבתי עם דני באיזו חתונה, אין לי מושג של מי. גם במציאות זה קורה לי לפעמים. אנחנו מקבלים הזמנה לחתונה, ותמיד הולכים. דני אומר שזה לא יפה לא ללכת, ושאם מישהו טורח להזמין, סימן שהוא רוצה שנבוא. אני חושבת שבגלל האמירות האלה שלו, כבר היינו לא פעם בחתונה של אנשים רחוקים, שהזמינו אותנו רק כי לא היה להם נעים, ואני אפילו חוששת שכבר היינו לפחות פעם אחת בחתונה של אנשים שאנחנו לא מכירים כלל, כי אולי הדוור הניח את ההזמנה בתיבה שלנו בטעות. בחיי שזה יכול לקרות.

אז הנה ישבתי לי עם דני בחתונה הזאת, מן ערב משעמם שיכול היה להיות גם סתם ארוחה במסעדה, אבל הייתי בטוחה שזו חתונה כי הסתובבה שם מישהי בשמלת כלה לבנה. בקיצור, אני יושבת לי ככה עם דני, בדיוק מגישים לנו מנה ראשונה, ופתאום בשולחן ממול אני רואה את אבא. גם בחלום ידעתי שזה לא הגיוני כי הוא כבר איננו, ושבדיוק כמו שאמר הרופא, הסרטן שלו היה אלים, אבל הנה אני רואה אותו יושב בשולחן ממולי. לחצתי את ידו של דני די חזק, שיפסיק לרגע לאכול ויסתכל לשם. "תראה," אמרתי לו, "הנה אבא שלי, אני לא מאמינה." דני זז באי-נוחות במיטה על ידי, ומלמל משהו שאני מפריעה לו לישון, אז קמתי ועברתי אל השולחן של אבא.

"אבא!" קראתי בשמחה, שוכחת לרגע שמיתרי הקול שלו פגועים והוא לא יכול לדבר, "איפה היית כל כך הרבה זמן? בחוץ לארץ?" אבא הסתכל עליי במבט ההוא המחויך, וליבי נחמץ לרגע בגלל הטמטום הזה שלי לשאול אותו שאלות כשהוא לא יכול לענות, אבל להפתעתי ולשמחתי הוא ענה לי: "מה זה עלה על דעתך? מה פתאום חוץ לארץ? הייתי בעבודה. הרי לא חלף זמן רב מהבוקר."

חשבתי שאני בטח מבלבלת את הזמנים כי זה נראה לי הרבה יותר זמן מאשר רק מהבוקר, אבל התיישבתי עם אבא לאכול. לגמרי שכחתי שדני נשאר לשבת בשולחן אחר. הזמנתי שוב מנה ראשונה וגם אבא אכל ונראה כל כך בריא ומאושר.

"למה אתה שמח כל כך?" שאלתי אותו והוא לא ענה לי. הפניתי את מבטי רק לרגע, ואבא נעלם. מבוהלת עד עומק הנשמה קראתי לו בקול, אבל אז הסתכלתי סביבי ולא הבנתי איפה אני, ראיתי אנשים לבושים בבגדים מוזרים, הבחנתי לפתע שהאישה בשמלה הלבנה היא בכלל גבר מחופש לכלה, ובעצם כולם היו מחופשים. עכשיו לך תדע מי זה אבא עם כל המסכות האלה על הפרצופים של כולם.

היו שם המון תחפושות: בוקרים, נסיכות, פיות, שפן עם שעון ענק ביד, חתולה וכלבלב שלובי זרוע, ועוד המון בעלי חיים. איש אחד היה מחופש לזאב. הי, רציתי להגיד לו, מי אתה? אבל לחרדתי לא יצא לי קול, רק לחישות לא ברורות. הזאב נעמד מולי והעיניים שלו היו מפחידות כשהוא שאל אותי: "את מחופשת לנחש?", "לא" עניתי לו בפחד, והוא אמר: "אז אני לא מבין למה את לוחשת. את נשמעת כמו צפע." נעלבתי ועניתי לו בלחש: "אין לי מיתרי קול מאז הניתוח." הזאב פרץ פתאום בצחוק ולרגע חשבתי שאני שומעת את הצחוק של אבא. התחלתי לצחוק גם אני, בקול רם, שאבא ישמע אותי ויגיע, אבל הוא לא חזר, והצחוק שלי הפך די מהר לגעיות של בכי בלתי נשלט, עד שהרגשתי מישהו מטלטל אותי. "קומי," אמר לי דני בעדינות, "את צועקת מתוך שינה."

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

 1. הפעם אני חושב. שזה לא סיפור.
  זה אכן חלום שחלמת.
  כי כך הם ילומות, אין קשר בין התחלה לסוף.
  יש רק מטאפורה אחת. שאיננה מטאפורה כלל. אלא מאוויים מצד אחד.געגועים מהצד השני.
  וכמו ששניהם מנוגדים. כך גם חלקי החלום.

  1. משה יקירי, אכן יש גרעין של אמת בדבריך, ואכן חלמתי שאבי שב ממסע ארוך בחו"ל.
   אבל זהו.
   עד כאן החלום.
   השאר פרי הדמיון.

 2. בסיפור הזה אפשר להציץ לתוך נשמתך ולחוש עד כמה את קשורה ומתגעגעת לאבא.
  אותי זה קצת טלטל.

 3. צביה יקרה, סיפור מרגש שבו את מביעה את געגועיך לאביך שאיננו עוד בשילוב של חלום ודמיון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

צילום של אליהו

סיפור גן העדן

על מונותיאיזם, פוליתיאיזם וההיררכיה של הפולחן