נקודות אור בתקופה של חוסר ודאות

תובנות אישיות בימי קורונה
תמונה שרחלי צילמה
ימי קורונה צילום: רחלי מנין-חי

אף אחד לא ציפה לה, לקורונה. ככה פתאום היא הופיעה לנו באמצע החיים.

אני, כמו מרבית בני האדם, אינני יכולה לסבול את חוסר הוודאות הזה שהביאה איתה הקורונה, היא ערערה את הצורך שלנו להיות כל הזמן בשליטה… לדעת מה קורה בכל רגע ורגע.

אבל, עם זאת, קצת שקט לא יזיק לנו.

בימים אלה אני מוצאת את עצמי מתפקדת כגננת, כמורה – להתעמלות, למלאכה ויצירה, לטבע, לחשבון, כמבשלת וכמי שמבצעת עוד ועוד מטלות בבית.

ובתוך המציאות החדשה שנכפתה עלינו, אני גם מוצאת את עצמי מתרגלת ומתמכרת לשקט, לריחוק החברתי, אני מרגישה שאני נמצאת ב"חופשה" ארוכה עם משפחתי הקטנה.

אף אחד לא דמיין שמרוץ החיים המטורף ייעצר לנו ביום אחד ובהיר (למזלנו בהיר, דמיינו קורונה בחורף מקפיא או בקיץ מחניק).

בתור אימא טוטאלית ששלחה את בתה הבכורה למערכת החינוך בגיל שלוש ושמרה על בתה הקטנה במקביל עד גיל שנתיים, אני מוצאת את עצמי נאחזת בכל הרגעים הנדירים שמזמנת לנו הקורונה, רגעים שלא יחזרו על עצמם.

מתי תהיה לי הזדמנות לבלות עם בנותיי בצורה אינטנסיבית כזאת,

לפתח את היצירתיות שלי ושלהן,

לצלם כמעט יום יום ולתעד אותן,

לשמור ולגונן עליהן צמוד אליי.

נכון, יש שיאמרו שמגוריי בקיבוץ מקלים על העניין, ואכן צודקים הם. הטבע והנוף הפרוסים מולנו (גם בגבולות 100 מטר) בהחלט עוזרים לשלווה ולאיזון. בכל כיוון שאנו פוסעים מתגלה לנגד עינינו נוף אחר. זה בהחלט מגוון את הטיולים הקצרצרים שלנו.

אך לא רק הטבע מרגיע. גם האינטנסיביות של שגרת היום-יום התפוגגה לה. אין לחץ להתלבש ב-60 שניות בבוקר ולמהר להסעה, הלחץ היום-יומי הנדרש מילדים בני שש: להגיע בזמן להסעת הצהריים, להגיע בזמן לארוחת הצהריים בחדר האוכל, נחסך מהם.

כל החוקים והמסגרות נפרצו.

אני מוצאת את עצמי מתנתקת מהמרוץ הזה של "להספיק ולהספיק", ומנסה להתגמש ולזרום בקצב שלי. אני צופה בסרטים ששנים רציתי לראות ולא הספקתי, מסדרת ומנקה אזורים בבית שביום-יום אין סיכוי שאקח הפסקה ואקדיש לכך זמן – ולהפתעתי, זה עושה לי טוב.

אל תחשבו לרגע שאין אצלנו את כל הוויכוחים הרגילים כמו אצל כל משפחה אחרת, אני פשוט משתדלת לצמצם את העניין ככל שאני יכולה. מודה, לא תמיד אני מתפקדת כמורה מושלמת.

גם לנו, ההורים, מוזר לתפקד בכל המישורים ולהכיל את אי-הוודאות, במיוחד בהקשר הכלכלי. אני מודעת לעובדה שאחרי שהמגפה תיעלם תהיה שפע של עבודה, אבל השאלה אם לאנשים יהיה תזרים מזומנים לשלם עבור השירותים שאני מספקת. האם השירות יהיה מותרות עבורם או שיבינו שהוא חשוב?

הקורונה גרמה לי לחשוב שבמרוץ החיים הלוואי ויכולנו להכין קופת חיסכון למצבי אי-ודאות שכאלו.

בינתיים, בין מטלות הבית למיניהן, יש לי רשימה אינסופית שאני חולמת לממש: לצייר, לעצב לבנותיי אלבומי תמונות, לעצב לעצמי אלבום חתונה (כן הסנדלר הולך יחף).

ולסיום, דבר חיובי נוסף שקרה לי בזכות הקורונה, אני מוצאת שיש לי הרבה על מה להודות: על המשפחה הקטנה שלי, על הבית שלנו, החצר, הגינה (גם זה משהו שהייתי רוצה להספיק לטפח לפני שנחזור לשגרה) כל דבר קטן הופך ללא מובן מאליו.

אני יודעת שאין לי שליטה על המגפה, היא משתוללת בעולם כולו, אני נשארת עם המחשבה שכולם מאותגרים, ויודעת שיום אחד המגפה תיעלם, והתקופה הזאת תיכנס לספרי ההיסטוריה עם זיכרונות והרבה תמונות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

25 תגובות

 1. גברת נכבדה!!
  כמה כל מילה בסלע וכמה הדבר לנו לסגר של המשפחה הגרעינית אך לסבתא ולסבא שלא רואה את הנכדים ורוצים לבלות אתם זה קשה מאוד

  1. רחלי יקרה
   אין רע בלי טוב.
   אשרייך ואשרי משפחתך שאתם הופכים את הלימון ללימונדה.
   יופי. המשיכי לטפח את בייתך המקסים. את הגינה. את האלבומים.
   ובעיקר את בנותייך.
   אני יודעת שהן מרוויחות אפילו שאת חושבת שאת לא מורה מושלמת!
   וכמובן טפחי את זיו.
   שולחת חיבוק חם ואוהב, ונשיקות

  2. לרחלי !!
   כמה כייף לך שאת מטפחת את הגינה ופעולות נוספות בבית יחד ובשיתוף עם הילדות החמודות שלך כמו כן הסבלנות לילדים שנמצאים במשך השנה במסגרות שלהם הביחד הזה עושה לכם טוב ועל כך תבורחו

 2. רחלי יקרה, נהנתי לקרוא. היטבת לתאר את אשר קורה בתוכנו ובמציאות החיצונית. מרגש להבין שרובנו חשים כמוך, מזדהעם ומודים על ההזדמנויות הטובות שכל הרע הזה הביא לנו.

 3. מילים שמעוררות מחשבה.
  הזמן המשפחתי המשותף הוא אכן מצרך יקר ערך וכדאי לנצל אותו בחוכמה ולטובת כל בני הבית בעת הזו.
  חשוב להסתכל על הצדדים החיוביים וההזדמנויות החדשות שנוצרו בעקבות ההסגר.
  מחכה לכתבת המשך ולתובנות נוספות.

 4. לרחלי!!
  כאמא לילדות חמודות ממש כייף לשמוע שאת משלבת משחקים ותעסוקה עם הבנות וגם מטפחת את הגינה וכמובן ניקיון הבית והכנת אוכל לכל המשפחה אך כאמא כמה נעים לשמוע שאת נהנית מלשחק עם הבנות ולעשות דברים שביום יום את לא מצליחה המשכי ותחזקנה ידייך בכל מעשה ידייך

 5. רחלי יקרה,
  כתבת מקסים ושקפת את הלך הרוח והתהליכים שמרביתנו עוברים בימים אלה. כמוך, גם אני לומדת להעריך את זמן "הביחד" שנכפה עלינו ולהנות ממנו עם עצמי ועם משפחתי.
  נשיקות יקירה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה