היפה והמועיל

על ספר הילדים "אימא ואבא רוצים לספר לכם משהו"
תמונה של משה
ד"ר משה גרנות

ספר הילדים שכתב בני דון-יחייא הוא שילוב בין הידע המשפטי המקיף שלו כעו"ד בדיני משפחה, ובין הידע בתחום החינוך ההתפתחותי של הפסיכולוגית הקלינית ד"ר עדנה כצנלסון. הקורא הצעיר זוכה ליהנות מספר יפה בצורתו, ומועיל מאוד בתכניו. הנושא המרכזי הוא תיאור הרגעים המביכים, ואף הקשים, כאשר הורים נאלצים להודיע לילדיהם על כוונתם להיפרד. מדובר במעמד קשה מאוד למבוגרים ולילדים – באילו מילים לבחור? מהו הרגע הנכון להתוודות? וכמובן, החשש מפני התגובה של הילדים, שלעולם תהיה מרטיטת לב.

הספר מתאר את המעמד הזה בשפה קרובה לשפת הילדים, ו"מצטט" מתוך ההיגדים של ההורים, והרפליקות של הילדים. המעמד מזיל דמעות מעיני ההורים והילדים כאחד. ההורים מבטיחים לילדים כי עשו כל שביכולתם כדי למנוע את הפירוד, כולל ביקורים חוזרים ונשנים אצל יועצת זוגיות ונישואין, אבל הגיעו בסופו של דבר למסקנה שאין מוצא אחר חוץ מהפירוד. הם מדגישים בפני הילדים כי חדלו לאהוב האחד את השנייה, ולהיפך, אבל שניהם ימשיכו לאהוב את הילדים, וייתכן אפילו שאהבה כלפיהם עוד תתעצם.

הילדים נבוכים, כועסים, אבל לבסוף מבינים שעבורם זהו הפתרון הנכון: המריבות בבית ייפסקו, הם יזכו לבלות בשני בתים, וההורים מתחייבים להקדיש להם יותר זמן מאשר הקדישו כאשר חיו ביחד. הפתרון המקובל, והמצוי גם בספר זה: הילדים יישארו אצל האימא, האב יעבור דירה, יבקר אותם מתי שיוכל וירצה, והילדים ייהנו משני העולמות. הילדים מתלבטים אם לספר לחבריהם על הפירוד של הוריהם, חוששים כיצד יגיבו החברים, אבל מסתבר שלא מדובר בתופעה יוצאת דופן – עוד ילדים בגן ובבית ספר חוו חוויה דומה. הספר מציע בצדק לא להסתיר דבר, לדבר בכנות עם הילדים, ולהיות כספר הפתוח בפני צוות הגן או בית הספר.

ייתכן מאוד שההלם שחווים הילדים עם בשורת הפירוד יגרום למחלה פיזית, ואולי אף לתגובה אלימה – והספר מזהיר את ההורים מפני האפשרויות האלו, ומציע דרך להתמודד. בעיקר מתמקדים ביתרון שבשני בתים, ובכך שדווקא ההורים החיים עתה בנפרד משקיעים בילדיהם יותר.

הספר נועד בעיקר לילדים שחווים פירוד בין הורים, אבל, כמשתמע, הוא מהווה גם מדריך מצוין עבור ההורים. כל זה, כמובן, אם מדובר בהורים הגיוניים ותרבותיים, ולא כאלה שמחליטים להילחם עד טיפת הכוח האחרונה על משמורת הילדים, על כמות הביקורים, על חלוקת הרכוש, ועוד אלף סיבות אחרות למריבה הנמשכת לעיתים עשרות שנים, והמערבת את המשטרה ואת בתי המשפט. מה שהחל כאהבה גדולה – מסתיים אצל זוגות אלה בשנאה לוהטת ובחורבן של ממש.

הספר שלפנינו, שמציע מתכון לפירוד מהוגן לרווחת ההורים והילדים, איננו מתעלם מהקשיים ומהמתח שהצעד הבלתי נמנע הזה מוביל אליהם, ולכן מדי פעם בפעם מופיעה בספר גם נימה של הומור, הבאה לידי ביטוי במחשבותיו של הכלבלב גורי. הסופר "מתרגם מכלבית" את מחשבותיו של גורי, וחושף אותן לקורא. וכן, גם השיבוש הילדי של הבת הקטנה, ואי-הבנתה בהליך שקורה לנגד עיניה – מהווה גם הוא מעין פאוזה קומית.

הוצאת הספרים "אגם" ראויה לכל שבח על תבנית האלבום המהודרת של הספר: כריכה קשה, פונטים גדולים ובהירים, ועיקר העיקרים – איורים יפיפיים של רונה מור ואחרית הדבר המלומדת והנוחה לכול של ד"ר עדנה כצנלסון – כל אלה יוצרים הרמוניה בין היפה והמועיל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן