מוהלים מודרניים

לבחור את המוהל הנכון
תינוק
תמונה: pxhere.com

המפגש בין המסורת לקידמה הוא מפגש מרתק, עליו דיונים רבים. אם חז"ל חיים היו בימינו, בוודאי היה להם לא מעט מה לומר על התפר הזה שבין המודרני לעתיק, תפר שנתפר בזמן אמת, עם הזינוקים הטכנולוגיים של העשורים האחרונים. מסורת כמו ברית מילה, המבוצעת על ידי מוהלים, גם היא עומדת מול שינויים ועוברת התאמות לרוח התקופה, וכיום ישנם רופאים המוסמכים בתהליך ברית המילה המסורתי.

ביהדות, אפשר לטעון כי העונש החריף ביותר יהיה נידוי מהקהילה. עונש כרת הוא העונש המסורתי המקבל אדם יהודי שלא נימול, בין אם כעולל על ידי אביו, ובין אם מאוחר יותר בעצמו או בעזרת אדם שהוסמך לבצע זאת עבורו. עד כדי כך חמורה העבירה, ואין פלא כי המנהג המסורתי הוא חלק בלתי נפרד מהיהדות עד ימינו.

המוהל המודרני – כיצד עובדת ברית מילה כיום בישראל?

בעוד שהיהדות הגולה התנהלה במשך שנים, שלא לומר במשך דורות רבים, בצורות שונות בהתאם לסיטואציית החיים, הרי שבישראל ישנה מסורת, ישנם חוקים, וישן תקנות – הלכתיות וחילוניות.

  • נכון לכתיבת שורות אלו, במדינת ישראל אין צורך ברישיון בכדי למול תינוק, ומספיק לקבל הסמכה מהרבנות הראשית וזאת בשיתוף עם משרד הבריאות. מבין דרישות הבסיס תמצאו המלצה מרב מוכר, כמו גם אישור ממוהל מוסמך כי הנ"ל היה מעורב כצופה לפחות בחמישים בריתות, ולקח חלק פעיל לפחות ב-20 בריתות, כמו גם ביצע בעצמו לפחות 10 בריתות, וזאת לצד דרישות נוספות.
  • קבלת התעודה דורשת גם לימודים ועמידה במבחנים ובבדיקות רפואיות שונות, שכן המוהל לעתיד יזומן להפגין ידע נאה בהלכות ובדינים בהקשר ברית המילה, כמו גם לעבור מבחן מעשי בברית מילה כאשר בוחן רשמי מתבונן בתהליך בתשומת לב. הבדיקות הרפואיות כוללות דברים טכניים כמו שלילת בעיות רעד של הידיים, שלא יאפשר לאדם למול, כמו גם קבלת חיסון לצהבת מסוג B.
  • כיום מקובל לשלם למוהל, אך גם בימינו תוכלו אולי למצוא מוהל שלא מבקש תשלום עבור ברית המילה, ומתפרנסים ממשלח יד אחר. מדובר בדבר מסורתי, שעליו דינים שונים, בעיקר בהקשר של אי בקשת תשלום על ביצוע מצווה כה חשובה, אל מול העובדה שאדם בכל זאת צריך להתפרנס.

אם כבר אז כבר: מוהל מוסמך, ועדיף שיהיה רופא

רשימת המוהלים המוסמכים ארוכה יחסית, ואין ספק שתוכלו למצוא מוהל מוסמך ועתיר ניסיון כדי לחוש בנוח וברוגע עם התהליך שמאתגר לא רק את התינוק ואת המוהל, אלא גם את הוריו. ד"ר בנימיני – מהמוהלים המוסמכים, הוא דוגמא מצוינת לאדם שהוכשר לא רק כמוהל באופן רשמי עם עמידה בכל הדרישות, אלא מעל ומעבר לכך.

מדובר ברופא כירורג, כלומר אדם שמשלח ידו העיקרי כולל תהליכים של חיתוך בבשר החי, ומי כמוהו יודע לבצע את המלאכה הזו כראוי, ובצורה הבטוחה ביותר, עם הידיים המנוסות ביותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן