החשיבות הרבה של הסיפור המשפחתי

הפקת ספר משפחתי
מישהו כותב
תמונה: Wellcome Library, London commons.wikimedia.org

המרקם של כל משפחה הוא ייחודי והמבוגרים תמיד סוחבים על גבם את המאורעות הרבים שעברו עליהם בילדותם ובבגרותם. מדי פעם הם מספרים לילדיהם ולנכדיהם קצת סיפורים על דברים שקרו להם בעבר, אך אף פעם התמונה אינה שלמה. בכל מפגש חלק מבני המשפחה שומעים קטע של הסיפור המשפחתי ובמפגש אחר כבר מספרים לבני משפחה אחרים, סיפור על תקופה אחרת לחלוטין. הן המבוגרים והן דור ההמשך מרגישים שיש כאן פספוס גדול, כי אם לא יישמעו כל הסיפורים בקרוב, הם עלולים לא להישמע לעולם.

בחיפוש אחר פתרונות, הם חושבים על אפשרות של כתיבת סיפור חיים שיבוצע על ידי איש מקצוע שהוא מומחה בתחום זה ויוכל לסייע רבות לאנשים המבוגרים כדי להוציא זאת לאור. בטכנולוגיות העכשוויות שיטת העבודה מתבצעת על ידי הקלטה של הסיפור ולאחר מכן העברת המידע לתוכנה במחשב, כדי שבסופו של דבר, אפשר יהיה להדפיס ספר שכלולים בו כל הסיפורים המעניינים ביותר. זהו תהליך שאורך שבועות ולפעמים גם חודשים, אך התוצאה הסופית, שווה את כל השעות שהוקדשו לכך.

בחירת הנושאים בספר

הסיפור המשפחתי הוא אינדיבידואלי לכל משפחה, יש נושאים חשובים ויש נושאים שהם חשובים פחות. לכן בשלב ראשון מספר הסיפור וסופר הצללים נפגשים כדי להחליט על המעטפת של הספר. על אילו תחומים ידובר, באילו שנים יעסוק הספר ואם יש נושאים שמספר הסיפור אינו מעוניין לדבר עליהם כלל מסיבות שונות.

קביעת לוחות זמנים

כדי לקדם את התהליך קובע סופר הצללים עם מספר הסיפור כמה פעמים הם ייפגשו בכל שבוע, כדי לא להכביד על המספר. בכל מפגש הם יתמקדו בשנים ספציפיות וירכזו יחד את כל הסיפור המשפחתי שקשור לפרק זמן זה. לאנשים מבוגרים קשה לעיתים להתרכז וגם הזיכרון אינו במיטבו, אך לסופר הצללים יש ניסיון רב בתחום זה מול אנשים בגיל זה ולכן הוא יודע כיצד לדובב אותם. הוא מזכיר להם פרט זה או אחר ולאט לאט עולים הזיכרונות הכול כך חשובים.

הפקה של הספר המשפחתי

בתום שמיעת כל העדויות והסיפורים, סופר הצללים עורך את המידע, מדפיס אותו ומגיש אותו לראש המשפחה, כדי שיעבור עליו בקפידה. התהליך אינו פשוט, לעיתים קשה למספר הסיפור לקרוא את הסיפור המשפחתי לאור קשיים בראייה, או לאור ההתרגשות הגדולה שאופפת אותו. סופר הצללים מסייע לו ככל שניתן ובתום הגשת ההערות והתיקונים, הוא מבצע עריכה מחודשת של הספר.

השלבים הבאים הם הגהה, הבאה לדפוס, קבלת החלטה על נראותה של הכריכה ואם תהיה זו כריכה קשה או כריכה רכה. המספר יחליט גם כמה עותקים להדפיס מהספר הזה כך שיוכל לחלק ספר אחד לכל אחד מהילדים, מהנכדים, מהנינים ובנוסף לכך לשמור עותקים מהספר גם לדור ההמשך שיולד בעתיד וחשוב שגם הוא ידע את הסיפור המשפחתי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן