הורות משותפת (משמורת): זה יכול להציל לכם את המשפחה

מהי הורות משותפת?     
הורים וילדים
צילום: freepik

נשים וגברים שהביאו ילד או ילדים לעולם, מבלי שהם חיים בזוגיות ו/או מבלי לקיים משק בית משותף, יכולים לקיים הסכם משמורת (של הורות משותפת) בינם לבין עצמם אודות תחומי האחריות והזכויות שלהם עם ילדיהם.

מהי הורות משותפת?                                                                  

הורות משותפת היא מערכת היחסים בין שני הורים, שמעוניינים לקחת אחריות על ילדיהם, תוך שהם לא מקיימים ביניהם קשר זוגי ברגע נתון ו/או מנהלים משק בית משותף ברגע נתון. אין משמעות למגדר או להעדפה מינית ו/או לסטטוס מערכות היחסים בחייהם של שני ההורים. משמע, ההורים לא נשואים כמו גם לא בזוגיות ואין זה משנה באם יש להם מערכות יחסים אחרות בחייהם. אין זה משנה באם ההורים נהפכו להורים בעקבות תהליך הזרעה בבית חולים, במרפאת פוריות, באופן עצמי, במסגרת הפריה חוץ גופית או במסגרת יחסי מין.

מה זה הסכם הורות משותפת?

כדי לשרטט את תחומי האחריות בין ההורים, אפשר לערוך הסכם ואפשר שיהיה בליווי עורך דין כדי לתקף אותו מבחינה חוקית. הסכם הורות משותפת תקף על שני הצדדים, ונהוג לפרט בו את תנאי ההורות בהסכמת הצדדים. ההסכם יכלול לכלול תנאי מזונות, זמני שהות עם הילד, הסכמות לגבי תמיכה בתנאי הגידול והתמיכה בהמשך (התייחסות לשירות צבאי, לחיסכון ללימודים, ושאר אפשרויות פוטנציאליות).

בית המשפט לא מחויב לפסוק על פי הכתוב בהסכם אלא ביכולתו לשקול את טובת הילד. באם בית המשפט אישר את תנאי ההסכם הרי שכל שינוי בהסכם ותיקופו בבית משפט יכול לערב את הסכמת בית המשפט פעם נוספת בתהליך.

זכויות להורות משותפת

במסגרת סטטוס "הורות משותפת" ישנן כמה וכמה הטבות סוציאליות, בין מדובר על הטבות בכל הקשור למעונות כמו גם לנקודות זיכוי במס. כדי להרחיב במידע ניתן לפנות לעורך דין ו/או יועץ מס, או כל גורם מקצועי / רשמי אחר שיכול להעניק מידע בנושא.

מעונות יום להורות משותפת

זכויות המתקשרות למעונות יום יכולות לחול עבור הורים במסגרת קריטריונים מסוימים, מה שיאפשר להם זכאות לקדימות בקבלה למעונות יום הנמצאים באחריות משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים. הקריטריונים יכולים לכלול "הורים עצמאיים", כולל הורים שאינם נשואים ושאין להם ידועים בציבור. הורות משותפת של שני אנשים שאינם נשואים ואינם בזוגיות יכולה לאפשר זכאות לכך. לפחות כל עוד לאותו הורה אין ידוע בציבור או בן/בת זוג בנישואין. במקרים מסוימים יהיה ניתן לקבל גם מימון חלקי למעון היום.

נקודות זיכוי במס הכנה עבור הורות משותפת

כחלק מההטבות הסוציאליות שניתן להחיל עבור משמורת משותפת, ניתן לציין את נקודות הזיכוי במס הכנסה. באופן טבעי, או לפחות לפי התקנות – הורים לילד זכאים לנקודות זיכוי במס הכנסה. תפקידן של נקודות הזיכוי הן להוות זיכוי מסוים להכנסה עבור הוחל מס. אם לדוגמה, וזה משתנה מדי שנה – נקודת זיכוי שווה 217 ₪, הרי שאפשר לקבל זיכוי של 217 ₪ (כל חודש בשנה בה הנקודה תקפה) על הסכום הכולל שהוסכם לשלם למס הכנסה. כלומר, אם מס הכנסה ביקש כ-217 ₪ הכנסה במס חודש בחודשו, אפשר שנקודת הזיכוי תאפשר לשלם 0 ₪ מס לחודש זה. וכל חודש שבו היא תחול, יהיה ניתן לשלם 217 ₪ פחות על סכום המס הנתון.

באופן מובן, ההטבה מחזיקה ערך כאשר להורים ישנה הכנסה שהם משלמים עליה מס. נקודות הזיכוי לא בהכרח יתחלקו באופן שווה בין ההורה "העיקרי", זה שמטפל בילד באופן עיקרי לכאורה (הגדרה שלנו, איננה בהכרח מדוברת בעגה המקצועית) לבין ההורה שמשלם את המזונות. כך או כך, סביר שהן ימשיכו עד גיל 18, בתצורה כזו או אחרת. ניתן ללמוד על הנושא כדי לקבל הבנה ובהירות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן