הורים לילדים?

ודאו שאתם דואגים לזכויות שלהם
אם ובנה
https://pixabay.com/en/family-parenting-together-people-1784371/

הורים לילדים זכאים להקלות והטבות מול מוסדות המדינה ובאמצעותן ניתן לשפר בצורה משמעותית את איכות החיים של המשפחה. בנוסף, כדאי להורים לדעת מה לעשות במצב של נכות.

המדינה תומכת בהורים לילדים ומעניקה להם מגוון רחב של זכויות בתחומים שונים. הורים עובדים למשל זכאים לפי חוק דמי מחלה לניצול של 8 ימי היעדרות בשנה בשל מחלת ילדים מתחת לגיל 16, על חשבון ימי המחלה הצבורים של ההורים. בנוסף, ההורים זכאים לנצל ימי היעדרות עקב מחלת ילד עם מוגבלות והורים לילדים עם מחלה ממארת עם ותק של שנה לפחות במקום עבודה מסוים זכאים להיעדר עד 90 יום בשנה עקב מחלה שלו.

כמובן שיש גם הרבה זכויות שמתייחסות באופן ספציפי לילדים עצמם. אפשר לציין את תכנית חיסכון לכל ילד שנפתחה על ידי משרד האוצר ובתמיכה של המוסד לביטוח לאומי, או אפילו את אפיקי החיסכון הפרטיים בבנקים ובבתי ההשקעות. בהקשר הזה, התפקיד של ההורים הוא לבדוק איזה אפיק השקעה עולה בקנה אחד עם היכולת הפיננסית שלהם ולדאוג לעתיד הילדים בטווח הקצר והארוך.

מה זכויות הילדים במערכת החינוך?

הרבה הורים לא מודעים לזכויות שיש לילדיהם בכל הנוגע להתנהלות מול מערכת החינוך. כך למשל, חוק האפוטרופסות קובע שכל הורה אחראי לילדו עד גיל 18 ולכן יש לו זכות לבחור מסגרת חינוכית. ההורים זכאים להחליט לא רק בדבר סוג החינוך, אלא גם לגבי אופי החינוך והזרם שאליו ישויך הילד. במילים אחרות, הם יכולים לדאוג לזכויות הילדים על פי חוק בחינוך החילוני, הדתי, הפרטי או הממלכתי לפי תפיסת העולם של התא המשפחתי.

במקביל, לילדים יש זכות לעבור למוסד חינוכי אחר כל עוד הרשות המקומית מסכימה לכך. בנוסף, זכויות ההורים מאפשרות להם לקבל מידע בזמן אמת על תפקוד הילד בבית הספר, לבקש מפגש עם פסיכולוג ולהיות מעורבים בתכנים הנלמדים.

נקודות זיכוי וקצבת ילד נכה

החלק הארי של זכויות הורים לילדים נמצא תחת הנושא של מס הכנסה. בראש ובראשונה, הורים לילדים זכאים להטבות והקלות ולנקודות זיכוי עד גיל 5. בשנת המס שבה נולד הילד מקבלים ההורים נקודת זיכוי אחת, ובשנתיים לאחר מכן שתי נקודות זיכוי. בשנה ה-4 הם מקבלים שוב פעם נקודת זיכוי אחת וגם כך בשנה ה-5.

מלבד הנקודות עד גיל 5, ההורים זכאים לקבלת חצי נקודת זיכוי בשנה מהלידה ועד גיל 18. נקודות הזיכוי ניתנות על פי חוק לאחד מבני הזוג ועבור כל ילד שנולד במשפחה בנפרד. יתרה על כך, במקרה של נכות מעניק מס הכנסה 2 נקודות זיכוי נוספות עד גיל 18. באותם מקרים גם זכאים ההורים להטבות בארנונה, קצבת ילד נכה מטעם המוסד לביטוח לאומי ועזרה בהעסקת עובד זר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן