הדרום הפרוע

הבעיות והסכנות בעקבות היעדר משילות בנגב
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

בעיית היעדר המשילות בישראל הולכת ומתעצמת ובאה לידי ביטוי בתחומים רבים: הפשיעה במגזר הערבי, התפרעויות הבדואים בדרום, גנבות מבסיסי צה"ל, גנבות של ציוד חקלאי וחבלות בציוד חקלאי. כמו כן ישנן בעיות רבות אחרות של תפקוד לקוי והזנחה פושעת של רשויות מסוימות. במאמר זה אתייחס לתופעות באזור המגורים והעבודה שלי, קרי עומר ובאר שבע.

ראשית, סימון כבישים. באזור מגוריי רוב הסימון בכבישים מחוק. הרשויות הנוגעות בדבר – באר שבע, עומר ונתיבי ישראל – לא דואגות לתחזוקה נאותה ואיכותית של סימוני הכבישים. וכך, גם מסלולים ומעברי החצייה שנצבעים מחדש, דוהים ולעיתים נמחקים כליל תוך חודש, וכלל אי-אפשר לראות אותם בלילה. איש לא בדק מדוע רק באזור שלנו הסימון על הכבישים דוהה כל כך מהר. אפילו באילת שהאקלים בה הרבה יותר חם ויבש כל הכבישים מסומנים כהלכה. לפי ההתרשמות שלי, כבישים לא מסומנים היטב מעודדים נהיגה פרועה.

שנית, עקב נוכחות אפסית של משטרת התנועה בכבישים מתרבות כמה תופעות: קבצנים ורוכלים בצמתים. זו פעילות גלויה לעין, לא-אסטטית ומפריעה לנהגים.

מכוניות עם תאורה לקויה. ביום א' 10.10.2021 נסעתי בלילה בכביש 6 דרומה בין קריית גת ועומר, בדרך הבחנתי בשתי משאיות שנסעו ללא אורות כלל ובעוד כחמש משאיות שהתאורה שלהן מאחור הייתה לקויה.

חניית כלי רכב בדרכים בין-עירוניות בלי אורות בלילה. עשרות נהגים כבר נהרגו בגלל שפגעו במכוניות החונות כך. בעת שנסעתי בלילה, כאמור לעיל, הבחנתי בלא פחות מארבע מכוניות שעמדו בשולי הכביש ללא אורות, אחת מהן אף בלטה לכביש.

נסיעה בנתיב שמאלי ללא צורך, בכבישים עם הפרדה לנתיבים.

הימנעות מאיתות לפני פנייה או שינוי מסלול. ראיתי גם מכוניות משטרה שלא מאותתות. האם האיתות הוצא מחוץ לחוק?

הליכה על כביש: למרות שבכל רחוב בעומר יש מדרכות, תושבים רבים צועדים על הכביש. האם זה פחות מסוכן מללכת ללא מסיכה במרכול?

ושלישית, עניין שאינו קשור לתעבורה אלא לתברואה: בבאר שבע ובעומר זורקים אשפה רטובה למכלי אשפה יבשה ופוגעים במאמץ הלאומי לשמירה על איכות הסביבה.

וכך, במצטבר, הדרום פרוע עוד לפני התפרעויות הבדואים, וזאת עקב אוזלת ידן של הרשויות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. fכשיש התרופפות שלטונית- היא פוגעת בכול אןרחות החיים
    ניתן בקלות להוסיף את מחדל האופניים והקורקינטים הממונעים שהם פגע אלים מסכן חיים תוצאה של החלטה ממשלתית פופוליסטית, את האיום על ראשי ערים ומועצות אזוריות מצד כנופיות פשע אלימות, השלכת פסולת ואשפה ברחבי הטבע המסכנים את אייכות הסביבה והחיים בכלל, נהגי אוטובוסים המוכים עי ביריונים במהלך הסעת נוסעים, התנכלות על אנשי הרפואה, הטרור החקלאי הבלתי נתפס, ההתעלמות מהאיום הלאומי מצד הפזורה הבדווית ועו ועוד, ואסיים את הרשימה החלקית בתרומתה של מערכת המשפט , זו שהציבה את זכויות הפרט האולטימטיביות על פני זכויות הציבור, בצורה של אי מימוש חובתם להרתיע את אנשי הבליעל וסירוס כוחות הביטחון והמשטרה.

  2. הישראלים לא ממושמעים בכל הרמות ובכל התחומים. מה שיכול לפתור הרבה מהבעיה זו אכיפה קשה. אלא שגם השלטון שלנו, ולא משנה באיזה הרכב קואליציוני, לא מסוגל להוביל אכיפה חזקה באף תחום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן