הרשות מתכננת והממשלה צוחקת

מה מרחב הפעולה של הרשויות המקומיות (2)
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

ברצוני להרחיב את מסגרת הדיון על הזלזול של הממשלה ברשויות המקומיות וצמצום מרחב הסמכויות שלהן. הפעם אדבר על תחום נוסף , תחום התכנון והבנייה.

שר האוצר לשעבר משה כחלון העלה (או יותר נכון דירדר) בכמה דרגות את ההתעלמות מהשלטון המקומי וההתעללות בו, ולמעשה נישל אותו לחלוטין מתחום התכנון. בתקופת כהונתו הונחתו החלטות בנושאי התכנון והבנייה ממטה הדיור שהקים במשרדו, תוך התעלמות מהרשויות המקומיות ומן התכניות שלהן. במקרים רבים הונחתו ואושרו לבנייה תכניות נרחבות של אלפי דירות שעשויות לשנות את אופיין של ערים מבלי לשתף את העיריות בדיונים, מבלי לתת להן הזדמנות להביע את דעתן ומבלי לדבר איתן. יתרה מזאת, בתקופת כהונתו של משה כחלון הוקם מנגנון כדי לעקוף ולבטל החלטות של הוועדות המקומיות, שהן ברוב הערים פחות או יותר זהות למועצת העירייה או כפופות לה.

אחת הטכניקות הנפוצות לעקוף, ולמעשה לבטל, החלטות של הוועדות המקומיות הייתה מינוי יושבי ראש לוועדות ערר, שהיו בפועל קומיסרים מטעם "מטה הדיור" של כחלון. כדי להסביר איך זה עבד אתאר מקרה טיפוסי: קבלן רכש מגרש בשכונה, ברובע או ברחוב מסוים. על פי תכנית מפורטת בתוקף או תב"ע מאושרת מותר לבנות שם עד שמונה קומות. הוא פונה לוועדת התכנון המקומית בבקשה לשנות את התב"ע למגרש שלו כך שיוכל לבנות 16 קומות. הוועדה המקומית דוחה את בקשתו. הוא פונה לוועדת הערר, וזאת יכולה לבטל את החלטת הוועדה המקומית ולאשר את בקשתו, וכך להכפיל את מספר הדירות שהוא רשאי לבנות.

דרך פעולה נוספת שכחלון הפעיל כדי ללחוץ על ראשי ערים להסכים לתכניות בנייה עצומות בעריהם, הייתה שיטת המקל והגזר – מצד אחד להמשיך את עצירת התקציבים לבניית בתי ספר, גני ילדים ותשתיות אחרות כמו כבישים ומבני ציבור, ומצד שני להבטיח תקציבים כאלה במסגרת מה שנקרה "הסכמי גג". כך למשל עיריית לוד אישרה הסכם שלפיו ייבנו בלוד, בעיקר בשכונות חדשות, 39 אלף יחידות דיור. המשמעות היא הכפלת אוכלוסיית העיר. ללוד הובטחו תקציבים בסך 7 מיליארד שקל. עיריית עכו הסכימה לתכנית לבניית 18,000 דיור, גם זו תכנית שעתידה להכפיל את אוכלוסיית העיר. גם לעכו הובטחו תקציבים, אף שהיא סובלת מהגירה שלילית בשנים האחרונות – תושבים עוברים מעכו לנהרייה כדי לזכות בשיעורי מס הכנסה מופחתים. עיריית קריית גת הסכימה לאשר תכנית לבניית 9,000 יחידות דיור, שתגדיל את אוכלוסיית העיר ב-50%. השכונה החדשה כבר נבנית. ועיריית קריית גת כבר תבעה את הממשלה בבית משפט מכיוון שהממשלה לא מקיימת את התחייבויותיה לפי ההסכם לממן בניית בתי ספר וגני ילדים.

כל הערים האלה, וכן ערים נוספות שבהן אושרו תכניות לבניית שכונות מגורים גדולות, עתידות להיתקל בקשיים תקציביים, ולחלק מהן ייווצרו גרעונות כאשר השכונות יאוכלסו, מפני שהעיריות יצטרכו לספק לתושבים שירותים שעלותם גבוהה מן הארנונה שהם ישלמו. קוראים שרוצים לקרוא יותר על "הסכמי הגג" מופנים למאמר ארוך (22 עמודים) שכתבתי: "משבר הדיור והנזקים למערכת התכנון", שבו פרטים על 27 הסכמי גג. המאמר התפרסם בכתב העת "תכנון" של איגוד המתכננים כרך 15 (2) בשנת 2018.

אפשר היה לחשוב ששר האוצר החדש ישראל כץ, אחרי שהחזיר את מינהל התכנון למשרד הפנים, יתנער גם משאר היוזמות הכושלות של משה כחלון. והנה ביום ראשון 28.6.20 אני קורא בעיתון כי האוצר מתכוון לכלול בחוק ההסדרים חקיקה שתאפשר לאדריכלים פרטיים להעניק היתרי בנייה ואף לחתום עליהם. נראה שהאווירה שהשרה כחלון באוצר שורדת במסדרונות של אגף התקציבים ומוסיפה לייצר הצעות גרועות. מספר דברים ברורים על החוק הזה אם ימומש:

 • אדריכלים הגונים לא ירצו לעשות שימוש בסמכות הזאת, מפני שיבינו שהם חשופים לתביעות אישיות, לפיצויים על נזקים כתוצאה מחתימתם וכן לתלונות פליליות.
 • זאת דרך לעקוף את סמכות העירייה ואת יכולתה לפקח ולאכוף שמירה על תקנים של בטיחות, דרישות של כיבוי אש, שירותי חירום וכיו"ב.
 • הקבלנים יהיו מרוצים. הם תמיד ימצאו אדריכל שעבור תשלום מתאים יחתום. הקבלנים אוהבים מאוד את הרעיון שיחתמו להם על היתר הבנייה מיד כשהם מבקשים, בלי הרבה בדיקות ובלי "בירוקרטיה".

תקנו אותי אם אני טועה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

 1. לא הרשות המקומית
  לממשלה
  רק שני גורמים
  ראש הממשלה ולשונות המאזניים של הקואליציה

 2. את מי הוא בוחר בבחירות לשלטון גם בכנסת ובממשלה וגם בעירייה. אם טוב לכם אל תבכו. אם לא טוב לכם תחליפו הנבחרים.

 3. לאחד רשויות מקומיות. יהיו פחות רשויות אבל יותר גדולות. ולהילחם על יותר סמכויות לרשויות. אם האזרחים יתמכו בראשי הרשויות המקומיות זה יצליח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך