תל אביב ונציה הקטנה

ההצפות והאסון בתחילת 2020
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

סוף השבוע הראשון של השנה האזרחית 2020 היה גשום וקר, אך לצערי ייזכר כזה שגבה את חייהם של אזרחים ישראלים. לרגע היה נראה כי תל אביב הפכה לוונציה. במאמר זה אבקש לעורר דיון ולשאול על מי מוטלת האחריות להיערך ולנהל את האירועים הרבים שהיו, ובהיקפים שהיו. לפי דעתי יש לנתח את האחריות לאירוע בשלושה מעגלים: במעגל מדינה, במעגל הרשות העירונית ובמעגל האישי.

ברמת המדינה, אחריות לאירוע לאומי או מקומי מוטלת על המשרד לביטחון הפנים והעומד בראשו ועל משטרת ישראל. המשטרה אמונה על פי חוק לשמור על ביטחון אזרחי המדינה ולטפל באירועים בסדר גודל זה, והיא הגוף שאמור לתכלל את כל גופי החירום. גם במהלך "אלכסה", סופת השלגים שפקדה את המדינה ב-2013, המשטרה היא שהייתה אמונה על הטיפול. מאז ועד היום משטרת ישראל שיכללה את יכולותיה המבצעיות ואת מערכות השו"ב (שליטה ובקרה), מוקד החירום המשטרתי – 100 – השתכלל ואף נוסף לו מוקד 110, המנהל שיח עם האזרחים 24/7. אין ספק שיש שיפור.

ברמת הרשות עירונית, החוק קובע כי על הרשות העירונית והעומד בראשה לדאוג לרווחת התושבים בעיר. האפשרויות העומדות לרשותו של ראש עיר או ראש מועצה הן רבות, ולמשימות אלו ניתן לגייס את הפקחים ואת כלל עובדי העירייה או המועצה. יתר על כן, מעת לעת מתקיים תרגיל של גופי החירום – משטרה, מד"א וכב"ה – יחד עם הרשויות המקומיות לתרגול תרחישי חירום, כולל מצבים של מזג אוויר קיצון. אציין כי בתחילת חודש דצמבר 2019, במסגרת היערכות לחורף, ערכו גופי החירום בהובלת המשרד לביטחון הפנים תרגיל שנקרא "חליפת סערה".

אשר לרמה האישית, תחילה אסייג ואומר כי אין בדבריי כדי לבקר את נספי האירוע הטרגי כהוא זה. עם זאת, התמונות והסרטונים אשר רצו ברשתות החברתיות מעלים תהיות: איך נכנסו אנשים למקומות מוצפים מים, הסתכנו בחציית רחובות מוצפים, ולעיתים לא היו לבד ברכבם? לפי דעתי מי שחצה אזור מוצף ברכב משפחתי עם ילדים – זה בגדר רשלנות פושעת.

לסיכום, אין צל של ספק כי ברמת המדינה היה כאן מחדל של אי הבנת הממדים של האירוע העומד בפתח. הרשויות לא הוציאו הודעות הסברה ולא ביצעו חסימות כבישים במקומות המסוכנים, חרף העובדה שכנוהל סדור גופי החירום מקבלים עדכון על חיזוי מטאורולוגי ומידע על עוצמת הסופות העלולות לפקוד את האזור. גם המערכת העירונית לא הביאה בחשבון את ממדי האסון העומד בפתח ולא הבינה אותם בזמן. ברמה האישית, על כל אדם להיות אחראי וקשוב למתרחש סביבו, אפילו אם לא יצאו דברי אזהרה. על כל אחד להיות ערני ועם יד על הדופק כאשר מתרחש אירוע אקלים קיצוני.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. אבל למה נטפלת דוקא לתל אביב? הרבה מקומות בארץ הוצפו יותר. נכון שהיה אסון במעלית אבל זה לא בדיוק מחדל של העיריה

    1. ציין בגדול את נושא ההצפות ופרט את האחריות של המדינה, הרשות המקומית והאישית של כל אחד ואחת מאיתנו…
      לדעתי מחדל העירייה נובע מכך שע"פ מה שפורסם כמויות המים האדירות שהתנקזו ברחוב, נבעו מכך שמדובר בנקודה הנמוכה ביותר באזור והתשתיות קרסו תחת עומס המים … בעת פיתוח האזור היו צריכים לקחת זאת בחשבון ולשדרג את התשתיות במקום כדי למנוע אסונות עתידיים כגון אלו…

  2. לצערי לא למדו כלום מהלקחים של חורף 2013 כשסופת אלכסה פקדה את האזור…

  3. אנו מתנהלים כמו מדינת עולם שלישית…
    הגיע הזמן שהרשויות יתחילו לקחת אחריות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך