כל הדרכים מובילות אליה?

ירושלים כבירת המדינה היהודית
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

ההתנגדות של המוסלמים להכיר בכך שירושלים היא בירת ישראל מעידה שהם מכירים בכך שישראל היא מדינה יהודית. ירושלים הייתה תמיד הבירה הרוחנית של העם היהודי. אם ישראל הייתה מדינה לא יהודית לאיש לא היה אכפת שהיא תקבע את בירתה בירושלים. מכאן שאין לנו שום צורך לדרוש את ההכרה בישראל כמדינה יהודית. כולם מכירים בכך, גם אם חלקם עושים זאת בחירוק שיניים. אם לא הייתה לנו ירושלים, שיבתנו מהגולה לא הייתה שלמה.

אך האם אנו נותנים לירושלים את הכבוד הראוי לה? איך זה שעדיין, לאחר 70 שנה, אין רכבת מהירה לירושלים? איך זה שבמהלך רוב שנותיה של המדינה, ירושלים לא הייתה מחוברת בכביש מהיר לנמל הקרוב ביותר, לאשדוד? במדינות שמכבדות את בירתן, כל הדרכים מובילים אליהן. ואילו אצלנו?

כל החלק הדרומי של כביש 6 מתעלם מירושלים. בנסיעה דרומה בכביש 6 יש חיבור לכביש 3 שמוביל לירושלים, אך בשלט הדרכים על כביש 6 כתוב רק "אשקלון". ירושלים יוק. נמשיך לנסוע דרומה ונגיע לקריית גת. גם משם אפשר לנסוע לירושלים, דרך בית גוברין, אך ירושלים אינה מוזכרת בשום שלט, לא בנסיעה דרומה ולא בנסיעה צפונה. ולבסוף, כשכביש 6 פונה מזרחה לכיוון ערד אפשר לנסוע משם לירושלים דרך חברון. אין שום שלט. אמנם, במקרה הזה המסלול אינו מומלץ, אך מדוע להסתיר את ירושלים?

כמה פעמים כתבתי לגורמים המוסמכים על השילוט החסר, אך נתקלתי בהתעלמות מוחלטת.

לסיכום, לא תמיד אנו מתייחסים לירושלים כעיר הבירה שלנו. אז מה לנו כי נלין שגם אחרים לא מתלהבים מהרעיון?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. אתה כותב שאם ישראל הייתה מדינה לא יהודית לאיש לא היה אכפת שהיא תקבע את בירתה בירושלים. יש במשפט זה סתירה פנימית שמאיינת את מסקנתך. מה פירוש "אם ישראל הייתה מדינה לא יהודית"? – אין ולא יכול להיות דבר כזה. אם זו הייתה מדינה לא יהודית – זו לא הייתה מדינת ישראל. ואז בכלל לא הייתה עולה שאלת עיר בירה.
  אולם השאלה היותר חשובה היא – איך זה אתה קובע שהתנגדות הערבים לקביעת ירושלים כבירת ישראל מוכיחה שהם מכירים בישראל כמדינה יהודית?
  הרי במציאות המצב הוא בדיוק הפוך. ראה האמנות של ארגוני הטרור האסלאמיים.
  מה הואילו חכמים בדבריהם?

 2. ללפי משרד הפנים אין לאום ישראלי אלא רק אזרחות ישראלית שמצוינת על הדרכון גם לאזרחים לא יהודיים. לעומת זאת במרשם התושבים אין לאום ישראלי אלא רק לאום יהודי שאפילו לא ניתן לכל דוברי העברית אם הם אינם יהודים לפי ההלכה. השם סוריה הוא שיבוש של אשור וזה לא אומר שסוריה היא מדינת הלאום של האשורים. דמשק הייתה בירת ארם ועכשיו היא בירת אשור ולאף אחד לא אכפת כי לא מזהים את הסורים כאשורים. אז למה אכפת למוסלמים שירושלים היא בירת ישראל אם ישראל הייתה רק שם של מקום ושל אזרחות ולא מדינה יהודית? אמנם רוב המוסלמים מסרבים להכיר בישראל כמדינת היהודים דה-יורה אך דה-פאקטו הם מכירים ביהדות ישראל ועוד איך וזה לא ערב לחיכם. אחד הסימפטומים להכרת ישראל כמדינת היהודים היא ההתנגדות לירושלים לא רק כבירת ישראל אלא בכלל כעיר ששייכת לישראל כי אז ירושלים "שלהם" שייכת ליהודים. הלא ירושלים היא גם בירת ישראלי מטייבה משפרעם ומרהט אבל הם לא מוכרים כבעלי הבית אלא רק אנחנו היהודים.

 3. שניכם רוצים בדיוק את אותו הדבר, אך נותרה בעיה לוגית.
  אם הבנתי נכון את פרופ קימל, כול שרצה לאמר שאם באופן היפותטי ירושלים הייתה נמצאת תחת מדינה אחרת, נניח נוצרית- אזי הפלסטינאים לא היו פוסלים אותה כבירתה של אותה מדינה. אבל מאחר ומדובר במדינת היהודים- מבחינתם זו סיבה מספקת לפסול אותה, ואם פסלו- סימן שישראל היא מדינת היהודים (אף שאולי אינם מבינים זאת בעצמם).
  אני מקווה שפרשנות זו תניח את דעתך, בואו נשאיר אנרגיה לדברים חשובים יותר..

 4. יצחק דגני אני מצטט אותך "אין ולא יכול להיות דבר כזה. אם זו הייתה מדינה לא יהודית ם – זו לא הייתה מדינת ישראל. בעקרון יכול להיות מצב שאין יהודים ובכל זאת התושבים שחיים במדינה בין דן ובאר שבע יקראו לה ישראל. המדינות של ארה"ב מישיגן, דקוטה (צ+ד), ויסקונסין, מסצ'וסטס, נברסקה, איווה, קנטאקי. אילינוי. מיסיסיפי, יוטה ואולי עוד הן עם שמות ממקור אינדיאני יש גם מדינה שנקראת אינדיאנה. בכל זאת אין אפילו אחת מהן המהווה מדינת לאום אינדיאנית וכשם שיש לנו שכנה שקוראת לעצמה ירדן שהוא שם עברי למהדרין וגם המצרים קוראים לעצמם מצרים שזה השם התנכי של מצרים ולא אגיפטים והזכרתי כבר את סוריה שהיא אשור וגם לבנון קוראת לעצמה לפי השם התנכי אז זה לא היה מוזר עם באופן היפותטי הייתה ישות מוסלמית עצמאית בארץ ישראל היא יכלה לבחור להיקרא ישראל ואז לאיש לא היה אכפת שבירתה ירושלים. אני מקווה שהבנתה את הנקודה.

 5. הדוגמאות האמריקאיות שהבאת אינן רלוונטיות. חושבני שמיותר להסביר מדוע. רק ברמז – החוקה. אי אפשר להשוות את מדינת היהודים (ישראל) לאף מדינה אחרת. אפילו אתה הרגשת בזה כאשר ציינת – בעיקרון והמשכת עם "באופן היפותטי".
  עדיין לא ברור לי כיצד אפשר, ולצורך איזה עניין, להסתמך על העיקרון וההיפותזה שלך.
  מה התכלית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן