דו"חות תנועה? בסדר, אבל שיהיה קצת שכל

דו"ח לא סביר בגלל רכיבה על אופניים
2 ניידות בכיכר
צילום: דב קאופמן

ככה סתם בצהרי היום החליטה משטרת ישראל להעמיד את ניידותיה על המדרכה בכיכר רבין, בפינת אבן גבירול-פרישמן בתל אביב. שתי שוטרות חמושות יצאו מהרכב כדי להוציא דו"חות תנועה לרוכבי האופניים שרוכבים על המדרכה בצד של כיכר רבין-פרישמן, מדרכה רחבה עם סימוני מסלול אופניים קצת מחוקים ושהולכי רגל כמעט לא דורכים בה. באזור אין שום סימון או שלט אזהרה, וזה אחד המקומות היחידים שכן מתאימים לרכיבה בתל אביב. לעומת זאת, הצד השני של הרחוב עמוס בהולכי רגל, מוצל וצר – מקום מסוכן יותר מכל שטח שהכרתי – אבל שם מותר לרכוב על אופניים, כדברי השוטרות.

תל אביב עמוסה ברוכבי אופניים ובאמת הפכה מסוכנת להולכי רגל. תופעת האופניים, בעיקר החשמליים, היא תופעה קשה במדינה כולה, ותל אביב היום היא כנראה הסובלת העיקרית (לא בדקתי אמפירית, אז יכול להיות שאני טועה). אבל אין ספק שמדובר במצב לא הגיוני.

בנקודה שבה עמדו השוטרות קשה מאוד לעצור את רוכבי האופניים החשמליים, כי הם מהירים ובקלות יכולים להתחמק מהשוטרות, בטח בשטח הרחב של הרחוב המדובר. אימת האכיפה נפלה על רוכבי האופניים הרגילים, דווקא הם, שהתנהגותם סבירה.

מכאן שמי שנפגע מהשימוש באופניים החשמליים הם הולכי הרגל ורוכבי האופניים הרגילים. הראשונים סובלים מעומס אופניים בכבישים ונתונים בסכנה אמיתית, כי רוכבי האופניים החשמליים טסים על המדרכות, והאחרונים נתפסים בקלות בידי גורמי האכיפה, כי הם איטיים יחסית. חוסר צדק משווע.

בנושא האופניים אין ספק שהרגולטורים לא חושבים. הם העניקו רישיונות מכירת אופניים חשמליים לכל דורש, וכעת הרוכבים נעים במדרכות במהירויות לא נתפסות. אבל לא רק האופניים אשמים. כל גורמי האכיפה, העיריות והמשטרה לא באמת מתמודדים עם הבעיה ורק מעצימים אותה.

עיריית תל אביב למשל מעודדת רכיבה על אופניים, היא עצמה הכניסה את האופניים הירוקים כדי להקל את העומס בכבישים ולהפחית את תנועת כלי הרכב. היא יצרה עודף תנועת אופניים מבלי לחשוב שיום אחד ייכנסו אופניים חשמליים ויכבשו את העיר. התשתיות שהכינה לרוכבי האופניים לא מאורגנות כראוי ואף מסכנות את ציבור הולכי הרגל, והשילוט לוקה בחסר. במקביל העירייה והמשטרה החליטו להעניש את הרוכבים ולהלקות אותם בדו"חות תנועה, והציבור נותר המום.

אין לי ספק שבמשטרת ישראל ובעיריות חושבים על טובת הציבור וכל נושא האכיפה – בטח דו"חות תנועה – נועד להגן עלינו, על הציבור. אבל כשרוצים להעניש מישהו כדאי ורצוי לבדוק אם העונש הגיוני, ועוד לפני כן לבדוק אם נעשו פעולות מניעה, כדי שכלל לא יהיה צורך בענישה.

לאחר אותה תקרית עם השוטרות שעמדו בפינת רחוב סואן והוציאו דו"חות תנועה לרוכבי האופניים, עלו בי כמה שאלות:

  • מי האשם האמיתי במצב שנוצר, והאם פעולת האכיפה תצליח לעצור אותו? במקרה זה, הבעיה היא רוכבי האופניים החשמליים, אך אותם כמעט אין סיכוי לתפוס בשטח הרחב שבו בחרו השוטרות לעמוד.
  • האם נכון לתת דו"חות באזורים מסוימים והאם באמת נעשה כל הנדרש כדי להגן על הציבור?
  • האם אין כאן טעות, אולי אפילו גדולה מאוד, בפעולת האכיפה, שדומה שהיא פוגעת בציבור יותר משהיא מגינה עליו? ואם כך, מה הטעם?
  • מדוע הניידות חנו על המדרכה, ועוד בפינה מסוכנת כל כך?
  • כל הצמתים מסביב עמוסים ברוכבי אופניים חשמליים שמסכנים את הציבור ודוהרים בצורה מסוכנת ופרועה גם ברמזורים אדומים. אבל שם אין שום אכיפה. אוטובוסים עוברים באור אדום וכמעט שלא נראה שוטר באזור לאכוף, בעוד שילדים קטנים חוצים את הכביש. אם כן האם רק רוכבי האופניים מסוכנים ומסכנים את הציבור?
  • מדוע אין שום שילוט אזהרה במקום?
  • מדוע תשתיות האופניים אינן מאורגנות ואינן מסודרות? איך בכלל אפשר לאכוף חוק כלשהו כשהמסלולים לא חכמים ולא מסונכרנים עם תחנות האוטובוס ועם הולכי הרגל ברחבי העיר?

יש עוד הרבה שאלות ותהיות, ונדמה כי הפעילות המשטרתית אינה אלא דרך טובה לעשוק את הציבור ללא מחשבה. חבל. בכל זאת ישראל היא מדינה קצת נאורה ודמוקרטית – עדיין לא מדינת משטרה.

נכון שצריך לאכוף את החוק, אבל צריך לדעת איך ומתי. את כמות האופניים בדרכים כנראה לא תצליחו להוריד, ומספרם ברחובות ימשיך לעלות. אל תהיו צודקים, היו חכמים. עצרו רגע, חשבו איך משנים, איך יוצרים סביבה ראויה ומתאימה לכולם, הן להולכי הרגל, הן לרוכבי האופניים, הן לציבור בכלל.

דרך האכיפה שיצרתם היא לא הדרך הנכונה, והיא תוביל רק לטעויות נוספות ולמרמור גדול יותר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. מצד שני אני מסכימה איתך כי צריך לפעול לפי סדרי עדיפויות

  2. לפחות עשרה מנדטים. רק בדרך של איום על מפלגות שלא יצביעו עבור מי שלא ישרת את האינטרסים של רוכבי האופניים לא יצביעו בשבילו, אפשר להגיע להישגים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של צביה

לא אוהבת

שיר על סדרי עדיפויות