המיני-מדינות שמאבדות לנו את הצפון

כיצד ליצור רוב ציוני במחוז הצפון
תמונה של יוסי
יוסי עמיר

בשנת 1974 הזדמן לי לנווט צוות בליל ערפל סמיך וקר, בשטח לא לנו שבו אזורים חשודים במיקוש. כלי הניווט היחיד שבידנו היה מצפן שתקינותו הייתה שנויה במחלוקת. המסע הסתיים בשקט ובשלום, אך הוא חידד בי את התובנה שאסור "לאבד את הצפון".

למושג "לאבד את הצפון" שימושים רבים שהמשותף להם הוא איבוד כיוון, איבוד איזון או איבוד שיקול דעת, אך למדינה המגדירה עצמה ציונית ודמוקרטית נוספת המשמעות: איבוד הרוב היהודי במחוז הצפון.

בטרם אואשם בגזענות או במילות גנאי אחרות אני מוצא לנכון להדגיש שחזון אחרית הימים שבו יגור זאב עם כבש הוא החזון היפה ביותר שאני מכיר. אך בתיקון קל אני מסכים גם עם אמירתו של עוזי דיין שגם כאשר יגור זאב עם כבש הוא מעדיף שאנו נהיה הזאב… התיקון הקל שלי: אני מעדיף שנהיה כלב זאב, שהוא גם כלב רועים, שכן כלב הזאב יודע גם להגן על הכבשים ואף לאהוב.

כבר התרגלנו לרוב לא יהודי בגליל ההררי, אולם כיום יש רוב שאינו יהודי במחוז הצפון כולו. מחוז הצפון מוגדר במלבן הכולל בדרומו את המועצות האזוריות ממגידו עד עמק המעיינות (בית שאן) ובצפונו את המועצות האזוריות מטה אשר, גליל עליון וגולן, והוא כולל את כל הערים היהודיות שבין יקנעם ובית שאן בדרום ונהריה, קריית שמונה וקצרין בצפון, למעט חיפה והקריות. במחוז הצפון היה רוב יהודי ואחר כך שוויון בקירוב עד שנות ה-90 של המאה הקודמת, וכיום יש בו רוב לא יהודי.

בעבר היה שיעור הילודה בקרב הלא-יהודים גבוה בהרבה מזה של היהודים, אך היום שיעור הילודה כמעט זהה. עם זאת, לפי נתונים רשמיים בשנת 2015 נראה מאזן הגירה שלילי בקרב יהודים במחוז הצפון. דירה אשר מוצעת למכירה על ידי יהודי בנצרת עילית מקבלת הצעות מחיר מלא יהודים הגבוהות בכ-20% מהצעות המחיר של יהודים, ובשכונות הבתים צמודי הקרקע שבעיר כמעט לא מתקבלות הצעות מחיר של יהודים.

לגילוי נאות – יש לי ידיד ערבי המתגורר בנצרת עילית שהנו אדם חיובי לא פחות ממרבית היהודים שאני מכיר, אך אל לנו לשכוח שהמפלגה הערבית המאוחדת אינה מפלגה ציונית, ובבחירות האחרונות סירבה להסכם עודפים ש"מרצ" – המפלגה השמאלית שבמפה – הציעה לה. אל לנו לשכוח שבאירועי אוקטובר 2000 נחסמו לתנועה צירים ראשיים רבים במחוז הצפון באמצעות זריקת אבנים ואילו נצרת עילית הייתה "נצורה" במשך כשבוע – אין יוצא ואין בא.

מה עלול להתרחש אם מגמת גידול הרוב הלא יהודי במחוז הצפון תימשך? כיצד ינהגו הלא יהודים במצבי הסלמה מתמשכים, אם חלילה יהיו? האם מאחורי הקלעים יש גם יד מכוונת? לשאלות אלו תשובות מורכבות, ואני מעדיף להתרכז בגורמים שבידינו. אני טוען ששתי "מיני-מדינות" – ציוניות דווקא – אחראיות לתהליך המתמשך של איבוד מחוז הצפון הציוני. האחת קטנה והשנייה זעירה.

המיני-מדינה הראשונה – הקטנה: מדינת המתנחלים ביהודה ושומרון, המכונה כאן "מדינה" מכיוון שהיא מכתיבה מדיניות ומדינת ישראל נגררת אחריה מבלי לקבוע מדיניות בעצמה. מדינה זו אחראית לאיבוד הצפון לא בכוונת זדון אלא כפועל יוצא וכתוצאה. מדינת המתנחלים ביו"ש שואבת מישראל את מרבית אנרגיית ההתיישבות: את תשומת הלב הישראלית, את התקציבים, את יזמות ההתיישבות וחלק ניכר מן האזרחים שהיו נכונים להתיישב בגליל, שכן אלו מבכרים את יו"ש על פניו. אולם להתיישבות ביו"ש אין סיכוי, ולו קלוש, להגיע לרוב יהודי – אלא לאחר מלחמת גוג ומגוג שסופה מי ישורנו… ואילו במחוז הצפון, במדיניות נכונה, יש סיכוי סביר ליצור רוב או לפחות שוויון לטווח ארוך.

המיני-מדינה השנייה – הזעירה: מדינת תל אביב. השפעתה מכרעת, גם הפעם ללא כוונת זדון. מדינת תל אביב בהגדרתה הרחבה ביותר אורכה כאורכו של כביש החוף המואר לכל אורכו תמיד – מדרום אשדוד ועד לצפון נתניה – ורוחבה מן הים ועד כביש 6. שטחה פחות מ-6% משטח מדינת ישראל הקטנה שבקו הירוק, אך כיום מתגוררים בה כ-50% מן היהודים בישראל. בשנת 2015 היה בה, נוסף לריבוי הטבעי ולעולים המשתקעים בה, מאזן הגירה פנימית חיובי משמעותי.

הנהירה והביקוש למגורים במדינת תל אביב הם הגורם העיקרי לעליית מחירי הדיור, וכל השקעות העתק בתשתיות בתחומה הנן כבור ללא תחתית, שכן קצב גידול האוכלוסייה גדול מקצב פיתוח התשתיות. במדינת תל אביב יושבים כיום כמחצית מן הבוחרים, ושאיפתם לפתרון בעיותיהם מכתיבה ישירות ובעקיפין את עיקר פעילות הממשלה.

הנהירה אל העיר הגדולה אינה המצאה ישראלית. תופעה זו מוכרת בכל העולם וחלק מהמדינות מנסות להתמודד איתה – מרביתן בהצלחה חלקית בלבד. העיר הגדולה מציעה תמיד מגוון עיסוקים, תעסוקות והזדמנויות, עושר ומגוון תרבותי ללא תחרות, מגוון הזדמנויות להיכרויות ופעילויות חברתיות לפרט ולכלל וכן התפתחות מואצת של המודרניות. כמעט בכל המדינות נהירה זו יוצרת מגוון נושאים המחייבים התמודדות. בישראל, על שלל בעיותיה, נוספת בעיה קרדינלית ייחודית: סכנת אובדן הצפון, וליתר דיוק – אובדן הרוב הציוני בצפון.

האם יש סיכוי לרפא את אובדן הצפון?

אני מאמין שכן, שאם לא כן מאמר זה לא היה נכתב. בצפון היפהפה כבר יושמו הצלחות המעניקות פרנסה ואיכות חיים ויכולות לשמש דוגמה טובה: כפר ורדים ואזורי התעשייה שפיתח סטף ורטהיימר, יקנעם עילית שזכתה לתנופה משולבת מאמצים על ידי ממשלת רבין – אלו דוגמאות טובות והוכחה שאפשר להצליח, אך לשם כך נדרשת פעולה משולבת ומתואמת ומאמצים בכמה תחומים במקביל:

 • הגדרה מחודשת של שטחים הראויים לפיתוח
 • הגדרה מחודשת של עלויות קרקע
 • הגדרה מחודשת של עידוד השקעות להגדלת היצע התעסוקה
 • הגדרה מחודשת של הקלות במיסוי
 • הגדרה מחודשת של פיתוח מרכזי תרבות עיקריים – כיום כל הערים הקטנות בצפון מתחרות זו בזו, אך עדיף פיתוח מודגש בשניים-שלושה מוקדים, כדי שכל תושב בצפון יוכל להגיע למרכזים הומים ומגוונים בנסיעה של 20–30 דקות בסופו של חשבון הקטנת ההגירה למרכז תקל גם על תנאי החיים במרכז הארץ, ואילו הצפון יוכל להתפתח, לשוב ולהישמר ברוב ציוני.
 • יש אשר יאמרו: תנופות פיתוח אלו יקלו גם, ואולי בעיקר, על האוכלוסייה הלא יהודית. תשובתי: סחתיין – מי שמוכן לעבוד ראוי שיתפרנס בכבוד. האוכלוסייה הלא יהודית תישאר בצפון בכל מקרה, אך חלק ניכר מן היהודים יגיעו רק אם תתקיים בצפון תנופת פיתוח משמעותית ויהיו הזדמנויות טובות יותר לפרנסה.
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. על ידי כך שתפזר היהודים לגליל אתה לא מקטין את המספר האבסולוטי של הלא יהודים
  אני לא מסכים לקביעה שלך שאחוז הערבים בארץ יורד. הם בטווח נראה לעין מגיעים לרבע מהאוכלוסיה וזה לפני שלוקחים בחשבון את כל הערבים ביהודה ושומרון שהולכים והופכים לחלק מאיתנו

  1. שיעור הערבים אינו יורד.
   שיעור הילודה אצל ערביי ישראל יורד. – קרא במאמר

 2. 2 ערבים ישראלים ביצעו הפיגוע בהר הבית. זה לא משנה בדיוק איפה הם גרים. הערבים מהווים מעל 20 אחוז מהאוכלוסיה. כנחנו טומנים הראש בחול ועוד רוציל לספח מיליונים מיהודה שומרון ועזה.

  1. אכן לישראל חשוב מאוד ללמוד לעומק את מקרה יוגוסלביה. לא חלילה להעתיק את הפתרונות אלא ליצור פתרונות חיוביים יצירתיים ישראליים ללקחי יוגוסלביה.

 3. 40 אחוז ומעלה ערבים והרבה חרדים וזאת בירת ישראל

 4. ליהודה ושומרון. נדחקים שם בין מיליוני ערבים ואתה מדבר על המיעוטים הצפון?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן