השריפה בחיפה ואני

חרדה אישית ותובנות כלליות
צילום: אריה גור

הבוקר שלי התחיל בשעה 7:30, כשיצאתי לפגישה בטבעון. בדרך עוד הספקתי לשמוע ברדיו שפרצה שריפה באזור גשר פז. לא רציני, חשבתי לעצמי.

בפגישה בטבעון כיביתי את הטלפון, ובסיומה נסעתי לפגישה נוספת בתל אביב שהתחילה בשעה 11:00. בסביבות השעה 12:00, עם סיום הפגישה, הטלפון מצלצל ונורית, חברתי לחיים, צורחת עליי בקול היסטרי לחלוטין: "איפה אתה?" "בקניון רמת אביב", אני עונה באדישות. "מה קרה?" "יש שריפה בחיפה", צועקת נורית לתוך אזני. "בסדר, מה הקשר שלנו (אנחנו גרים בכרמל) לשריפה?" אני שואל, והיא מסבירה: "יש שריפה גדולה שמתקדמת לעבר הבית שלנו ומפנים אנשים מהבתים".

נורית הבינה שאני מנותק ושלחה לי תמונות שבהן רואים היטב את העשן הכבד מעבר לסלון הדירה שלנו. עכשיו מפלס ההיסטריה התחיל לעלות גם אצלי. לא מזמן יצאתי מהבית והכול היה בסדר, איזה שינוי גדול התחולל בזמן קצר כל כך.

הדרך הביתה הייתה לחוצה. כשהתקרבתי המראה היה – כפי שאפשר לראות בתמונה – מדאיג ממש. ענן כבד של עשן רבץ על העיר לכיוון מערב. כביש היציאה מחיפה לדרום היה עמוס מאוד בעשרות אלפי תושבי העיר שעזבו לדרום. בעקבות המראה הזה התבהר לי שאם חלילה יתעורר הצורך לדרוש מהתושבים לפנות את העיר באופן מיידי – למשל בגלל סכנה של פיצוץ מיכל האמוניה במפרץ – לא נראה לי שכבישי היציאה מחיפה יכולים לאפשר לעשרות אלפי כלי רכב לצאת במהירות.

לשמחתי הבית שלנו לא היה בסכנה, ולמרות העשן הסמיך הכבד, מבחינתנו זה היה איום שלא מומש.

שלוש תובנות נוספות שלי מהשידורים:

למרות אסון הכרמל, מדינת ישראל עדיין לא מוכנה להגן על אזרחיה מפני שריפות. לא נראה לי הגיוני שהמדינה עדיין צריכה לבקש ציי מטוסים מחו"ל. אני מעריך שמבחינת הנזקים והסיכון בחיי אדם, גם רכישה של 20 מטוסי כיבוי נוסח המטוסים המגיעים מיוון אינה הוצאה שהמדינה לא יכולה לעמוד בה.

הרגיזה אותי כתבת ערוץ 2 שבריאיון עם יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה ביקשה ממנו להתייחס לנושא הלאומני – וזאת עוד לפני שיודעים מי הצית (אם הצית) את השריפות. אין בי אהדה יתרה לרשימה המשותפת ולעומד בראשה, אבל הזדהיתי לחלוטין עם תשובתו שממנה השתמע ששאלה כזו בזמן הזה היא הסתה פרועה כנגד ערביי ישראל.

בדיעבד מתברר שכנראה לתחנות הרדיו ולערוצי הטלוויזיה אין מספיק כתבים חיפאים, ואלה שמשדרים לא מכירים את העיר וכנראה גם לא ממש מבינים את המשמעות של חוסר התמצאותם. למשל חלקם לא מבחינים בין שכונת רוממה – שעלתה באש, לבין מרכז הכרמל – שנותר ללא פגע. ראש העיר יונה להב מפעיל יוזמה ברוכה של סיורים מודרכים לתיירים המבקרים בחיפה, אני מציע להזמין לסיורים כאלה כתבים ממדינת תל אביב.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. כולנו אתכם תושבי הישובים הנפגעים. אולי הזדמנות להתחיל תקופה חדשה של אחדות. מספיק כבר עם שנאה של פריפריה-מרכז, שמאל-ימין, חילונים-דתיים\ אשכנזים-מזרחיים, וכל היתר.

  2. לא נשרף לי כלום. אבל הריצה להוציא הילדים מבית הספר והריצה מחוץ לבית להתפנות לפי הוראות המשטרה קשה לשכוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות