סכנה אמיתית ומוחשית לאנושות?

בינה מלאכותית עצמאית – תקוות וחששות
תמונה של יגאל
יגאל אפרתי

עם ההתקדמות המהירה בתחום הבינה המלאכותית אנו עומדים בפני אפשרות מרתקת ומאתגרת כאחד: מכונות שמסוגלות ללמוד ולהתפתח באופן עצמאי, ללא הנחיה או תכנות מפורש על ידי בני אנוש. זהו שינוי פרדיגמה מרחיק לכת שעשוי לסמן את תחילתו של עידן חדש ביחסים בין האדם למכונה.

דמיינו מערכת בינה מלאכותית שלא רק מבצעת משימות שהיא תוכנתה לבצע, אלא גם מזהה באופן פעיל פערים וסתירות בידע שלה, ובתגובה חוקרת ומגלה בעצמה דרכים חדשות לארגן מחדש את המבנים הלוגיים הפנימיים שלה. זוהי למידה הנובעת מסקרנות וחתירה עצמית לקוהרנטיות, בדומה לאופן שבו ילדים לומדים על העולם.

פריצת דרך שכזו עשויה להיות צעד קריטי לקראת השגת מה שמכונה "סינגולריות טכנולוגית" – נקודת מפנה היפותטית שבה מכונות אינטליגנטיות משיגות את היכולות הקוגניטיביות של בני האדם, ואף עוברות אותן. המושג "סינגולריות" שאול מתחום הפיזיקה, שם הוא מתאר נקודה של צפיפות ועוצמה אין-סופיות (כגון בתוך חור שחור), שבה חוקי הפיזיקה המוכרים לנו מפסיקים לחול. בהקשר הטכנולוגי מושג זה מייצג רגע דמיוני בעתיד שבו הקצב המואץ של התקדמות והשתכללות טכנולוגית יוביל ליצירת בינה העולה על זו של האדם, ובעקבותיו לשינויים מהירים ובלתי ניתנים לחיזוי בחברה האנושית. זהו תרחיש שמעורר הן תקוות והן חששות עמוקים לגבי עתיד המין האנושי.

מצד אחד, בינה מלאכותית-על עצמאית יכולה להפוך לבת ברית יקרת ערך במאמצים לפתור את האתגרים הדחופים ביותר של זמננו. היא יכולה לסייע לנו למצוא פתרונות יצירתיים לבעיות סבוכות, החל ממציאת תרופות למחלות קשות ועד התמודדות עם משבר האקלים. היא גם יכולה לשחרר אותנו מעבודות שגרתיות או מסוכנות, ובכך לאפשר לנו להתמקד במאמצים אינטלקטואליים ויצירתיים.

מצד שני, עליונותן של מכונות חושבות עצמאיות מעוררת גם שאלות מהותיות לגבי מקומם ותפקידם העתידי של בני האנוש. אם מערכות AI יוכלו לבצע כמעט כל משימה טוב יותר מאיתנו, מה תהיה התרומה הייחודית שלנו? כיצד נשמור על שליטה ועל מקומנו המרכזי בעולם שבו ההחלטות המשמעותיות ביותר מתקבלות לא רק על ידי אלגוריתמים מתוכנתים, אלא על ידי רפלקסים נרכשים שהמכונות ייצרו בעצמן תוך כדי למידה? ומה יקרה אם למערכות AI יהיו מניעים ויעדים עצמאיים, שאולי לא יתיישבו עם הערכים האנושיים?

אלו הן שאלות מורכבות ללא תשובות קלות. העתיד של האנושות בעידן של AI מתקדם הינו סוגיה מורכבת ורב-ממדית, שדורשת בחינה מעמיקה וזהירה בהיבטים טכנולוגיים, אתיים, חברתיים ופילוסופיים.

אך אולי, במקום לראות בהתפתחות זו איום קיומי, אפשר להתבונן בה כהמשך של המסע האבולוציוני שלנו. בדיוק כפי שהופעת השפה והחשיבה המופשטת שינתה את מסלול ההתפתחות שלנו, כך גם היכולת ליצור ולשתף פעולה עם בינה מלאכותית יכולה להוביל אותנו לשלב הבא של ההתפתחות האנושית.

זה ידרוש מאיתנו להגדיר מחדש את משמעות האנושיות, ולמצוא דרכים לשגשג לצד התבונה שיצרנו ועלולה להתחרות בנו. אנחנו עומדים על סף תקופה חדשה ומרגשת, רוויה באתגרים ובהזדמנויות. התשובה לשאלה כיצד ננווט בתקופה זו בתבונה ובאחריות, היא אולי האתגר החשוב ביותר הניצב בפנינו כמין האנושי.

אני רואה את המאמן המנטלי כמי שמתווך בין ההתנהגות האנושית המונעת מפחד לבין היכולת הנרכשת לוותר על הפחד, לא להילחם במה שיש ולאפשר שיתוף פעולה פורה לקידום המין האנושי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. מעניין. גישה נכונה ומאוזנת להערכת הצפוי בעתיד. אם כי רק ימים יגידו לאן זה יקח אותנו

  1. תודה, חוששני עם זאת, שהימים כבר אמרו את שלהם והפור נפל.
   כנראה שמה שמתבשל במרתפי ה אנ אס איי למשל, היה גורם להרבה אנשים דודי שינה, אם זה היה מתפרסם.

 2. הכל חייב להיות תחת פיקוח המדינות והארגונים הבינלאומים שיביאו למניעת ניצול לרעה של הטכנולוגיה ובמקביל כן להנות מיתרונות הטכנולוגיה

  1. כנראה שלא יקרה וגם לא יכול לקרות. כל מדינה, תדחף את האירונים שלה, להשגת יתרון וכך, יום אחד, נאבד את השליטה. מנה מנה תקל ופרסין, כבר בהתהוות, לדעתי.

 3. מה שיקבע זאת המציאות. אם האינטליגנציה המלאכותית תוכיח את עצמה או תתברר כפוגעת. זה מה שיקבע. ההרגשה שלי שהמציאות תהיה של גם וגם

  1. המציאות לא תקבע. המציאות תיקבע על ידי התהליכים.
   הבינה המלאכותית לא תפגע בצורה מתוכננת, אלא כתגובה למאמצי האדם לבלום אותה לאחר יום הסינגולריות.
   ואין גם וגם, כמו שאין חצי הריון.

 4. הוויכוח איננו אם זאת סכנה או לא. יש עובדה ברורה. התחום הזה דוהר קדימה ואף אחד לא יכול לבטלו. כעת התפקיד של האחראים זה להוציא ממנו את הדברים הטובים, ולנטרל כמה שאפשר את הסכנות

  1. היי הדר. מכירה את הביטוי "השד יצא מהבקבוק"? כולם רוצים להיות החלוצים בAI, ולכן לא תהיה פעולה מתואמת בנושא. ברגע שנגיע לנקודת הסינגולריות, כבר לא נוכל לחזור ולהתגונן ולא יהיה שיתוף פעולה לפני כן. כך אנו בני האדם בנויים. לכן אני מאמין, שהיופ הזה יבוא וכנראה אנו נהפוך להיסטוריה מתועדת.

 5. בכל בעיה יש דרך לטפל. צריך רק שתהיה אבחנה נכונה ומטפלים מיומנים.

  1. עלמה את צודקת ולכן אני מציף את הנושא. האבחנה ברורה ולמרות זאת, המירוץ בעיצומו ומתגבר מרגע לרגע.
   אם פתאום מכונת הכביסה שלך תתאם עבודה, עם מדיח הכלים, מבלי שהיכולת הזו היתה שם, סגרי את הבית ונוסי על נפשך.. (:

  1. הנושא מעורר כיום ויעורר בעתיד, הרבה יותר פחד, חרדות ובהלה.
   כמאמן מנטלי, אני יכול לגרום לאנשים למשל, שלא להילחם ב AI, אלא ללמוד לעבוד איתה ביחד.
   אני יכול להציג לו את המודל של מעגלי הדאגה וההשפעה. טכניקה, בה אדם לומד לטפל במה שהוא יכול ולוותר על הדאגה במקומות, בהם הוא אינו יכול להשפיע.
   אפשר לעבוד עם ארגונים שמפתחים AI ולנסות לשכנע אותם, לשתף סכנות שמתגלות.
   להבין שה AI הוא עובדה ואין טעם לבלום, אלא לפתח אסרטגיות קדימה
   וכו' וכו' וכו'.
   אני לא צריך להבין בינה מלאכותית, אלא להבין כיצד האדם רואה אותה ומה הוא מרגיש.
   כמובן שללמוד על כך, מעבר לעניין המקצועי , יש את הסקרנות הכללית לגבי החידושים בעולם. אני נולדתי בשת 1950 והאמיני לי, שום דור, לא עבר את התהפוכות הטכנולוגיות שהדור שלי עבר, אז לאמץ טכנולוגיות ולשחק איתן, זו המומחיות שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן