תיאוריית האבולוציה הכפולה

הגנטיקה היא רק המלצה, האפיגנטיקה היא המימוש העצמי
תמונה של יגאל
יגאל אפרתי

האבולוציה הכפולה היא תיאוריה שגיבשתי במהלך שנותיי כמאמן מנטלי, מתוך תצפיות שערכתי על היכולות האינסופיות של אנשים לשנות את תפקודם, כולל זה הנקבע על ידי הגנטיקה.

נתחיל בכך שהאבולוציה היא תהליך מופלא שמאפשר ליצורים חיים להסתגל, להתרבות ולשרוד בצורה האופטימלית בסביבתם. העיקרון המרכזי של האבולוציה הוא "הישרדות המתאימים" (Survival of the Fittest), כלומר, היצורים בעלי התכונות המתאימות ביותר לסביבתם הם אלה שישרדו ויעבירו את הגנים שלהם לדורות הבאים.

כבני אדם אנו נולדים עם מטען גנטי מסוים, שנקבע ברגע ההפריה ומכיל את התכונות שיאפשרו לנו להתמודד עם אתגרי החיים. אולם, אם נהיה מקובעים רק למה שנקבע ביום ההפריה, כיצד נוכל להתאים את עצמנו לשינויים הבלתי פוסקים בסביבה לאורך חיינו?

למטען הגנטי של האדם נוסף מנגנון אבולוציוני הכרחי – האפיגנטיקה. האפיגנטיקה היא תהליך אבולוציוני שמתמשך לאורך כל חיינו, ומאפשר לגנום שלנו להגיב לגירויים סביבתיים ולהתאים את עצמו מבלי לשנות את רצף הדנ"א עצמו.

אם הגנטיקה היא הספר, האפיגנטיקה היא הדרך שבה אנחנו בוחרים לקרוא ולפרש אותו. האפיגנטיקה מתייחסת לשינויים בביטוי הגנים שלנו (כלומר, אילו גנים "מופעלים" או "כבויים") שמתרחשים בתגובה לגורמים סביבתיים ולחוויות שלנו לאורך החיים.

איך זה עובד? דמיינו שהגנום שלנו הוא כמו קונסולת DJ ענקית, עם אלפי כפתורים וסליידרים. כל כפתור מייצג גן אחר. האפיגנטיקה היא ה-DJ שמחליט על אילו כפתורים ללחוץ, אילו סליידרים להזיז ובאיזו עוצמה. בהתאם לבחירות האלה נקבל תמהיל ייחודי של ביטויים גנטיים שמשפיע על ההתפתחות, ההתנהגות והבריאות שלנו.

במילים אחרות, האפיגנטיקה מאפשרת לנו להיות "מתאימים לאתמול" בכל שלב של חיינו, כלומר מוגנים, ובכך מהווה מנגנון הישרדותי חיוני. המנוע של האפיגנטיקה הוא הטרנספורמציה המנטלית. שינוי בלתי הפיך, שמשנה את העוצמות שלנו.

למעשה, בכל נקודת זמן נתונה, אנו מהווים שילוב הרמוני של שתי אבולוציות משלימות – הגנטיקה והאפיגנטיקה. שתיהן פועלות באופן אוטונומי, מוּנעות על ידי אותו צורך בסיסי בהישרדות ובעלות עוצמה דומה בהשפעתן על חיינו.

ההבנה של התהליך האפיגנטי פתחה בפניי אפשרויות מרתקות בתחום האימון והפיתוח האישי. מתוך ההבנה לעומק כיצד האפיגנטיקה פועלת ורתימתה לטובת המתאמן, אני מצליח לסייע לאנשים לחולל שינויים משמעותיים בחייהם, להתעצם ולממש את הפוטנציאל הטמון בהם. על ידי שימוש בכלים שהאבולוציה עצמה משתמשת בהם, כמו חשיפה לגירויים מסוימים, יצירת סביבה תומכת והפעלת עוצמה במינון הנכון, אני מניע תהליכים של שינוי והתאמה ברמה האפיגנטית.

במובן זה, האימון הופך למעין "הנדסה אפיגנטית" המאפשרת לי לעזור למתאמן לעצב מחדש את הביטוי של הגנום שלנו באופן שתואם את המטרות והשאיפות שלנו. זוהי גישה פורצת דרך שפותחת אינסוף אפשרויות להתפתחות ולצמיחה אישית.

לסיכום, תיאוריית האבולוציה הכפולה מציעה מבט חדש ומרתק על האופן שבו אנו מתפתחים ומסתגלים לאורך החיים. ההבנה שאנו מושפעים הן מהגנטיקה והן מהאפיגנטיקה, ושתיהן פועלות יחד כדי לאפשר לנו לשרוד ולשגשג, פותחת בפנינו אפשרויות חדשות לצמיחה ולהגשמה עצמית. עבורי, כמאמן מנטלי, זוהי הזדמנות מדהימה להיות חלק מהמהפכה האבולוציונית הבאה – זו שתעזור לבני האדם לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

  1. לא נתקלתי. אבל אם אתה יכול להתייחס לנושא ולא למי כבר אמר זאת, אולי תבין שתמיד היה משהו, שמישהו ראה, לפני שזה הפך לנחלת הכלל. כך נראית עבודה פילוסופית. מגדירה שאלת מחקר שלא נשאלה קודם.
   אני חיפשתי את ההקשר והקישור הזה ולא מצאתי, אז מצאתי לנכון לכתוב זאת.
   אז בכל זאת, איך התפיסה נראית לך?
   אם תקרא ותמצא אי התאמות או תרצה לשאול, אשמח להרחיב ולהסביר. זה לא הפורמט כאן.

 1. ובכל זאת, לגבי האפיגנטיקה עצמה ולא לגבי האבולוציה הכפולה, ראה מראי מקום
  שני המאמרים הבאים עונים בצורה הטובה ביותר על הבקשה להגדרת אפיגנטיקה, עוצמת השינוי והשוואה להשפעת הגנום:

  Allis, C. D., & Jenuwein, T. (2016). The molecular hallmarks of epigenetic control. Nature reviews. Genetics, 17(8), 487–500. https://doi.org/10.1038/nrg.2016.59
  עמודים: 487-500.

  תקציר: מאמר זה מגדיר את האפיגנטיקה כ"תהליכים המווסתים ביטוי גנים ומופע תכונות ללא שינוי ברצף הדנ"א". הכותבים מדגישים את עוצמת השינויים האפיגנטיים, המשפיעים על מגוון רחב של תהליכים ביולוגיים ומחלות. הם משווים את ההשפעה של אפיגנטיקה לזו של הגנום, בהדגישם כי בעוד הגנום מספק את התבנית, האפיגנום מספק הוראות לשימוש בתבנית זו. המאמר מתאר את הסמנים המולקולריים העיקריים של בקרה אפיגנטית, כולל מתילציה של דנ"א, שינויים בהיסטונים ו-RNA לא מקודד.

  Cavalli, G., & Heard, E. (2019). Advances in epigenetics link genetics to the environment and disease. Nature, 571(7766), 489–499. https://doi.org/10.1038/s41586-019-1411-0
  עמודים: 489-499.

  תקציר: מאמר זה מגדיר אפיגנטיקה כ"שינויים תורשתיים בביטוי גנים שאינם מקודדים ברצף הדנ"א". הכותבים דנים בהתקדמויות בהבנת האפיגנטיקה, המקשרת בין הגנטיקה, הסביבה והמחלות. הם מתארים כיצד שינויים אפיגנטיים, הנגרמים על ידי גורמים סביבתיים, יכולים להשפיע על ביטוי גנים ופנוטיפים, לעתים בעוצמה השווה להשפעת וריאציות גנטיות. המאמר מדגיש את חשיבות ההבנה של האפיגנטיקה לצורך פיתוח אסטרטגיות למניעה וטיפול במחלות מורכבות.
  שני מאמרים אלה מספקים הגדרות ברורות של אפיגנטיקה, דנים בעוצמת השינויים האפיגנטיים בהשוואה להשפעת הגנום, ומדגישים את חשיבות המחקר האפיגנטי להבנת הקשר שבין גנטיקה, סביבה ומחלות.

 2. האם זה לא שכל מקרה לגופו. זה הרי תלוי באין ספור פרמטרים כמו: השכלה, בריאות פיזית, מצב נפשי, הסביבה החברתית, וכדומה?

  1. אכן זה בדיוק המצ"ב. כל הפרמטרים האלו נקבעים על ידי האפיגנטיקה. הפוטנציאל טמון בגנטיקה, את המימוש עושה האבולוציה של האפיגנטיקה.

   1. ואם יש שני אנשים עם אותה גנטיקה אבל עם 20 פרמטרים שבהם הם שונים לגמרי, צריך להיות גאון לתפור לכל אחד אפיגנטיקה שונה ומתאימה לו

    1. ההנחה שלך שאנו יוצרים את האפיגנטיקה הוא נכון חלקית. אנו מחנכים ומשפיעים במידה מסויימת, אבל אין לנו שליטה על מה באמת נלמד. האפיגנטיקה היא תוצאה של הסביבה במובנה הרחב. היא נוצרת כתוצאה ממה שאנו קולטים מהסביבה. היא לא ניתנת להכוונה מלאה. מדינה יכולה לקבוע חוקים וערכים, שהם חלק ממה שיבוא לידי ביטוי באפיגנטיקה האישית, אבל זה לא נשלט, ההשפעה היא רנדומלית ולכן כולנו שונים זה מזה.
     כמאמן מנטלי, אני עובד עם המתאמן על האמונות שלו , על ההנהגויות הבלתי נשלטות ו/או כפיתיות שלו, על זיהוי הסיפור התוקע, שמנהל את חייו ועוזר לו להטמיע סיפור מקדם, שהוא בוחר בו. כל זה הוא עולמה של האפיגנטיקה. לכן האפיגנטיקה, היא האבולוציה השניה, זו של הידע שצריך לקיים אותנו.

  1. את צודקת לחלוטין. אדם עיוור יכול ללמוד לנווט על פי סימנים נלמדים. חרשים "שומעים" באמצעות קריאת שפתיים ושפת סימנים, ילדים הופכים להיות חיילים ומגלים בעצמם יכולות שלא היו להם וכולי וכולי.
   מבחינתי כמאמן מנטלי, זה העולם שבו אני פועל. עוזר למתאמנים להבין שמה שיש הוא לא סופי והם יכולים להיות, מה שהם רוצים. תחי האפיגנטיקה. אני מזמין את כל המאמנים המנטליים, בכל השמות שאנו משתמשים בהם, לראות עצמם, כפועלים בעולם האפיגנטי, אבל לפני זה, צריך להבין כיצד הוא פועל.
   מי שרוצה ללמוד יותר על האפיגנטיקה והיכולת שלו להיות מועצם מתהליכים אפיגנטיים מוכוונים, מוזמן להשאיר הודעה בווטסאפ במספר 0547855144

    1. המקצוע כבר קיים, רק לא שייכו אותו לאפיגנטיקה, זה מה שמערכות החינוך, החינוך הספורטיבי, המערכות האחראיות על אכיפת החוקים ובקיצור, כל מי שמלמד ו/או אוכף התנהגויות, עושה.
     האפיגנטיקה, היא התהליך הנמצא בליבת המקצועות האלו ומתאימה את ההתנהלות של כל אדם, לדרישות ולמה שמקובל בחברה ובבית.

 3. מסוג המאמרים שיש אצלכם ומעלים את הרמה לעומת כל מיני כתבות מתלהמות ומעליבות שיש בהרבה אתרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן