אינטלקט ואינטליגנציה

איך לגדל ילדים שישנו את העולם
תמונה של יגאל
יגאל אפרתי

רוצים לגדל ילד חדשני, שישנה את העולם? הסוד טמון בשתי מילים: אינטלקט ואינטליגנציה.

אינטלקט הוא היכולת להטיל ספק, לערער על הקיים ולשאול שאלות שאף אחד לא העז לשאול קודם. זו הדרך ליצור ידע חדש, לחולל קפיצת מדרגה בחשיבה האנושית. לעומת זאת, אינטליגנציה היא היכולת להשתמש בצורה מיטבית בידע הקיים – היא חשובה ומשמעותית, אך אינה מובילה בהכרח לפריצות דרך.

שתי היכולות הללו הן נרכשות. נכון, לכל אחד יש פוטנציאל מולד שונה, אבל הגורם המכריע הוא האפיגנטיקה – המדע העוסק באופן שבו הסביבה משפיעה על הדרך שבה הגנים באים לידי מימוש. האפיגנטיקה תלויה בחוויות החיים שלנו ומאפשרת לנו לעצב את כישרונותינו הטבעיים בהתאם לאתגרים שאנחנו פוגשים. בקצרה, התורשה היא הפוטנציאל והאפיגנטיקה היא המימוש של פוטנציאל זה.

ההיסטוריה רצופה בדוגמאות לכוחו המהפכני של האינטלקט. סוקרטס, אבי הפילוסופיה המערבית, התפרסם בזכות יכולתו להטיל ספק ולאתגר את האמונות הרווחות בתקופתו. גלילאו גליליי ערער על התפיסה ששלטה במאות השנים לפניו שלפיה כדור הארץ הוא מרכז היקום. ואייזק ניוטון, מענקי המדע, שינה את הבנתנו את העולם הפיזי כששאל את עצמו שאלה פשוטה – מדוע תפוח נופל מהעץ דווקא כלפי מטה? כל אלו היו הוגים שהאינטלקט שלהם, הסקרנות והיצירתיות הבלתי נלאית, הובילו אותם לחשוב בצורה שונה ולהגיע לתגליות מרחיקות לכת.

אז איך מטפחים אינטלקט בילדים? התשובה פשוטה: למדו אותם לשאול לפני שאתם מלמדים אותם לענות. השאלה הנכונה חשובה מהתשובה הנכונה. כשילד מקשה שאלה, אל תמהרו לספק לו תשובה מן המוכן. עודדו אותו לחקור, להרהר, לחפש תשובות בעצמו. הראו לו שאתם מוקירים סקרנות ויצירתיות לא פחות (ואולי אפילו יותר) מציונים טובים.

כמובן, זה לא תמיד קל. שאלות יכולות להיות מטרידות, מאתגרות, ולפעמים אפילו מביכות. והכל מתחיל בשאלה אחת קטנה, שיכולה להדליק ניצוץ של סקרנות וללבות מהפכה של ממש. כשילד שואל אותנו "למה?", במקום למהר עם תשובה מוכנה מראש, אולי כדאי שניקח רגע למחשבה. אולי זו ההזדמנות שלנו להצית את האינטלקט, להזמין להרפתקה מופלאה של למידה והבנה. כי אף אחד לא יודע לאן השאלה הזו עשויה להוביל אותנו ואיזה עולם נפלא היא עשויה לברוא.

אז בפעם הבאה שהילד שלכם שואל "למה" בפעם המאה, קחו נשימה עמוקה וחייכו. מי יודע, אולי הוא העתיד להיות הניוטון או האיינשטיין הבא. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לתת לו את המרחב והעידוד לשאול.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. אני תמיד מעודד את הסטודנטים לשאול שאלות
  הם נרתעים כי אינם רוצים להיראות כמי שלא הבינו
  ואני חוזר ואומרלהם, מי ששואל הוא חכם
  ולא מדובר בילדים

 2. חידשת לי. אף פעם לא ידעתי על האבחנה בין שני המושגים, מעניין

  1. תודה. כמובן שזו דעתי האישית וניתן לחלוק עליה. זה מה שהאינטלקטואל היה שוקל לעשות, עם סיום הקריאה.
   האמירה שלי בנושא לגבי מורים. מורה טוב מלמד את התלמיד, להוציא ציון של 100. המורה המצויין, ידרוש מהתלמיד שקיבל 100, להוכיח שהתזה עליה הוא קיבל את הציון הזה, היא למעשה מופרכת.
   אז את מוזמנת להטיל ספק, להציע גישה אחרת. זה יעשה לך רק טוב.:)

  1. לא בהכרח קשור. אדם יכול להיות אינטליגנט, מבלי להיות אינטלקטואל. אבל אם האדם הוא אינטלקטואל, הוא יוצר ידע חדש. מאחר וידע הוא דבר שנבנה, שכבה על שכבה, הרי שהוא צריך להיות אינטליגנט, כדי להכיר את הידע הזה.
   אל תשכחי ששתי היכולות האלו נלמדות ולכן הן תלויות בהקשר. אין רק אינטליגנציה אחת או כמה. האינטליגנציה תלויה בסביבה של האדם. במקצוע שלו, ברמה התרבותית והערכית של סביבתו וכו'. לכן יש אין סוף אינטליגנציות. אדם יכול להיות אינטלינטי מאד בתחום המשפט, אבל חסר אונים בתחום הבישול, או האמנות, הוא יכול להיות אינטליגנטי בתחומו כסנדלר, אבל לא מעבר לכך.
   האינטלקטואל יוצא ממה שהוא כבר יודע, בתחומים שהוא מכיר ומבקש להרחיב הן את היצע התחומים שהוא רוצה לעסוק בהם והן לשאול שאלות חדשות לגבי כל תחום אפשרי. בעצם, בכל אינטלקטואל, שוכן פילוסוף, שמבקש לבוא לידי ביטוי.
   כתשובה מסכמת, אני מאמין שכל אינטלקטואל הוא גם אינטליגנט, אבל לא כל אינטליגנט הוא אינטלקטואל וטוב שכך.

 3. לדעתי חלק מהשאלות הראויות לא נשאלות כי הדור הצעיר פונה לגןגל בכל שאלה בכל נושא ומאמין שהוא מקבל את התשובה הראויה

  1. אז מה? לא כולם יכולים ו/או רוצים להיות אינטלקטואלים. הרי כדי להיות איש ביצוע מעולה, אין זמן להתחבט. כאן האינטליגנציה חשובה. הביצוע חייב להיות מבוסס על מה שכבר יודעים ויודעים הכי טוב.
   אתה לא רוצה חייל, או כבאי, או רופא מנתח בזמן שהם פועלים, שואלים שאלות חדשות. אתה רוצה פעולה אוטומטית.

 4. לאו דווקא. מה שחשוב הוא שתהיה הסקרנות. ושתשאל שאלה. התשובה כבר לא חשובה. אז באינטרנט, בספרים או במחקר עצמי, זה כבר עניין טכני. השאלה היא החשובה.

 5. אז מה? לא כולם יכולים ו/או רוצים להיות אינטלקטואלים. הרי כדי להיות איש ביצוע מעולה, אין זמן להתחבט. כאן האינטליגנציה חשובה. הביצוע חייב להיות מבוסס על מה שכבר יודעים ויודעים הכי טוב.
  אתה לא רוצה חייל, או כבאי, או רופא מנתח בזמן שהם פועלים, שואלים שאלות חדשות. אתה רוצה פעולה אוטומטית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן