המוט והחבל

יחסי הגומלין בין המאמן למתאמן באימון מנטלי
תמונה של יגאל
יגאל אפרתי

במהלך עבודתי כמאמן מנטלי אני מתמודד עם שאלות במגוון נושאים, ביניהם מקצועיות, אפקטיביות האימון ואתיקה מקצועית. לדוגמה:

מהי דרך הפעולה של המאמן בתהליך? קיימות שתי אפשרויות פעולה:

האם המאמן אמור להדריך את המתאמן כיצד לפעול בצורה הנכונה? כאן מדובר ב"תוכן", כלומר בסוג ומגוון הפעולות שהמתאמן צריך לנקוט כדי להשיג את מטרותיו.

האם המאמן מלמד רק ידע מתודולוגי, כלומר את ההקשר הנכון? הקשר נכון פירושו לאבחן, יחד עם המתאמן, מה מפעיל את המתאמן, עד כמה הוא ישר עם עצמו, האם הוא פועל מתוך עוצמה או לא. משהמתאמן למד זאת, הוא יכול לפעול מתוך העוצמה האישית שלו וכך לקבוע את התוכן, כלומר את הפעולה שיבצע.

אצל מי נמצא הידע?

האם הידע כולו נמצא אצל המתאמן והמאמן רק עוזר לו לגלות אותו?

האם חלק מהידע נמצא אצל המתאמן, שיכול להוציא אותו אל הפועל בעזרת המאמן? וחלק מהידע נמצא אצל המאמן, שיכול ללמד את המתאמן כיצד ליישמו?

עד כמה מותר למאמן להציע את הידע שלו?

האם יש סוג של ידע שהמאמן יכול וצריך ללמד, וסוג של ידע אחר שהוא מנוע מללמד?

עד כמה המתאמן יכול לסרב לקבל את הידע שהמאמן מעביר, מבלי לקטוע את האימון?

במאמר זה אבקש להתרכז בשאלה האם המאמן צריך "לדחוף" או "למשוך" את המתאמן?

דרך העבודה שלי בטיפול מנטלי היא בעזרת "החבל" ולא בעזרת "המוט". אל דאגה, לא מדובר בפעולות עונשין, אלא באנאלוגיה: אם המאמן מצויד ב"מוט", הוא יכול לדחוף את המתאמן, גם אם המתאמן תקוע ולא רוצה להתקדם. המאמן מחזיק באחריות להצלחת האימון. המתאמן לא נדרש לאומץ ולמחויבות ומאבד את העוצמה האישית שלו.

ואם המאמן מצויד ב"חבל", הוא יכול להשליכו אל המתאמן שיחזיק בו, והמאמן יוכל למשוך אותו אליו. כך, כל עוד המתאמן מוכן לאחוז ב"חבל", המאמן יכול לעזור לו. אם המתאמן בחר לעזוב את ה"חבל", האימון כבר לא מתקיים. המתאמן נושא גם הוא באחריות להצלחת האימון. אימון כזה דורש אומץ, עוצמה ומחויבות מלאה של המתאמן לעצמו.

מובן שהחלוקה הזו אינה גורפת. ברוב המקרים המתאמן הוא "גם וגם", והמאמן צריך להיות רגיש כדי לג'נגל בין שני המופעים.

כדי להצליח לפעול בעולם של "גם וגם", על המתאמן להיות "בר-אימון", כלומר עליו לוותר על מה שהוא יודע, רק לשעת האימון, כדי להקשיב למשהו חדש, בלי ביקורת או שיפוט.

כשהמתאמן עוזב את ה"חבל" ובוחר שלא להיות באימון, אני שואל אותו האם הוא רואה עצמו כבר-אימון? אם הוא עונה בשלילה, אנו דנים בשאלה מדוע הוא אינו יכול להיות בר-אימון בנקודה זו? התשובות שהמתאמן מספק פותחות לו ולי צוהר לתהומות הנפש שלו, שהוא אינו יכול להתמודד איתן.

כאן מתחיל תהליך חדש של עבודה על אותנטיות, שבו המתאמן לומד על הפחדים שהוא מסתיר מעצמו, פחדים אשר מונעים ממנו להכיר בסיבות האמיתיות לפעולות שלו.

כאשר האותנטיות מושגת, כלומר המתאמן כבר מוכן להקשיב למה שלא העז להקשיב עד לנקודה זו, הוא חוזר ולוקח על עצמו את המחויבות העצמית וחוזר להחזיק ב"חבל".
כאשר תהליך כזה קורה הוא יוצר טרנספורמציה, כלומר התודעה של המתאמן כבר אינה מוגבלת על ידי הסיפורים המפחידים שהחלישו אותו, והוא יכול ליצור לעצמו את המציאות שלו ללא פחד ולהצליח.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. פשוט מאמר מקצועי מבריק-הייתי שם עצמי בידי מטפל מסוגו של הכותב וחושף לו הנשמה שירפא את הצריך

 2. אני חושבת שכל מקרה לגופו. תלוי במאמן, תלוי במתאמן, ותלוי בנסיבות

  1. שלום עדה. יתכן ולא הייתי מובן. הכוונה היתה שהמתאמן חייב להיות פרואקטיבי והדימוי שנקטתי בו הוא האחיזה בחבל. האחיזה תלויה בו.
   מתאמן שאינו מחויב, שצריך שידחפו אותו, למשל במוט רעיוני, אינו מחויב לאימון ולכן המאמן יצטרך לאמן אותו קודם כל למחויבות ונטילת אחריות. רק אז, לכשיוכל לאחוז בחבל, יוכל האימון עצמו להתחיל.
   ואבחנה זו אינה תלוית מאמן או מתאמן או נסיבות, אלא הדרך שבה בחרתי ללכת. אני לא מחליף את המתאמן במאמץ. הוא צריך להיות זה שעובד ומתאמץ. אני מלמד אותו, כיצד לעשות זאת, מבלי שאעשה זאת במקומו.

 3. מוט וגם חבל יש להם מידות נתונות
  מה עם רצועות גופי או מעגלים סגורים של גומי?
  שם יש גמישות וגם כוחות משיכה דו סיטריים?

 4. המאמרים שלך בשפה המיוחדת ובנושא החשוב עוזרים לי להבין משהו מתוך עולם שלם ובלתי מובן לי עד כה.

 5. היכולת להסתכל על הדברים מנקודת המבט של המטופל, חשובה ומבורכת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עדו

מי אמר קיפוח?

על קיפוח רוב, קיפוח מיעוט ומה שביניהם