השפעת המוזיקה על בריאות הנפש

יכולה להפעיל מנגנוני תיקון עצמי עבור המוח והגוף
דף תווים
תמונה: https://pixabay.com/photos/piano-sheet-music-music-keyboard-1655558/

מאז ומתמיד הייתה המוזיקה חלק בלתי נפרד מחיי התרבות האנושית.
די לחשוב על הלמות התופים – ששמשה לאזהרה, לריקודים, לכניסה לטראנס אצל שבטים רחוקים. המוזיקה ימיה כימי האנושות ובעצם היא מלווה אותנו לאורך כל ימי חיינו.

המוזיקה כמרפא

בידינו ובסביבתנו המיידית והנגישה ביותר, נמצא כלי מרפא רב עצמה שכדאי היה שנתייחס ליכולות המופלאות שלו מעט יותר, המוזיקה.

האזנה למוזיקה יכולה להפעיל מנגנוני תיקון עצמי מסוימים עבור המוח והגוף, המקדמים וויסות, ריפוי ובריאות נפשית, ולהאזנה למוזיקה אין תופעות לוואי מזיקות כמו לתרופות.

איך זה עובד

המוזיקה פועלת על מערכת העצבים המרכזית והאוטונומית.

במחקרים נמצא כי חוש השמיעה הוא אחד החושים הרגישים ביותר והוא נקשר למערכת העצבים האוטונומית ולחלק מהמוח הנקרא המערכת הלימבית. היא קשורה להתנהגותיות אינסטינקטיביות הקשורות להישרדות ומשמחקת תפקיד מרכזי בכל הקשור לרגשות ובטוי רגשי והנאה.

אבל בל נשכח. המוזיקה לא רק נשמעת. תנודות הצליל גורמות לה גם להיות מורגשת. וכך, גם אנשים עם לקות שמיעה יכולים לחוות, דרך התנודות, את השפעותיה.

מחקרים מצביעים על כך כי למוזיקה השפעה מועילה על כימיקלים במוח כמו דופמין, שנקשר לתחושות של הנאה, אוקסיטוצין, המכונה "הורמון האהבה", וכן עוזרת להוריד את רמות הקורטיזול – הורמון הסטרס.

מחקרים

מאחר וכבר שנים רבות מחקרים מצביעים על כך שלמוזיקה השפעה משמעותית על אזורים שונים במוח העוסקים ברגשות, קוגניציה ומוטיבציה, החליטו להתרכז בדרכים בהן ניתן ואף רצוי לשלבה לצרכי ריפוי.

תחום זה נקרא "רפואת מוזיקה" – שימוש בפעולה יומיומית ופשוטה, כהאזנה למוזיקה לשיפור הבריאות.

למרות שהוכח שלהאזנה למוזיקה יש גם יכולת לשמש לשיכוך כאבים, עיקר המחקרים עד כה פנו לתחומים נוספים בפסיכולוגיה, פסיכיאטריה ונוירולוגיה ולאוו דווקא לנושא של ניהול כאב כרוני.

מחקרים רבים מתמקדים בהשפעות הנוירופיזיולוגיות כגון הכימיה במוח ושינויים מבניים, כתוצאה מהאזנה למוזיקה.

השימוש במוזיקה בעל יכולת מוכחת לשפור מצב הרוח ורווחתם הפסיכולוגית של מטופלים.
עם השנים הפכו המחקרים למפורטים ביותר והם מגיעים כיום עד כדי בחירת שירים או יצירות ספציפיות, בהם בוחרים על מנת להשתמש בטיפולים שונים להפרעות שונות. יש להבחין בין צלילי בס לצלילים נוספים. הצלילים הנמוכים דווקא נוטים להפעיל את המערכת הסימפטטית אשר נכנסת לפעולה ברגעים של דוחק, משום שמקושרים עם סכנה. שימו לב למוזיקה בפס קול של סרטים מותחים וכיצד משפיעה עליכם.

השפעת המוזיקה על מצב הרוח

בכל המחקרים שנעשו, ניתן היה לזהות את ההשפעות המשמעותיות ביותר של המוזיקה על מצב הרוח.

אנחנו שונים, כלומר יש הבדלים בינאישיים בין אנשים שונים.
למרות שמערכות גופינו זהות, הרי שהתגובות שלנו לסוגי מוזיקה או רעשים שונים, אינן זהות.

כתוצאה משמיעת צלילים מסוגים שונים – מתעוררים בנו רגשות שונים ובהתאם משתנה מצב הרוח.

מחקר שנעשה באוניברסיטת הלסינקי בפינלנד הראה שההשפעה השונה לצלילים שונים נובעת מהשינויים שיש בקולטן הדופמין. אנשים עם רמת דופמין נמוכה יהיו פחות רגישים למוזיקה מאנשים עם רמת דופמין גבוהה.

המוח הוא שמאפשר את תיאום כלל החושים הקיימים והחסרים ובכל הקשור למוזיקה, מעורר רגשות.


כשפה אוניברסלית, מאפשרת המוזיקה תקשורת שמעבר למילים ולכן פותחת פתח לשיתוף רגשות. היצירות שאנחנו שומעים, גם אם אין להן מילים, אלא צלילי כלים בלבד, מאפשרות לנו לתקשר בכל מצב נתון, מאפשרת התהוות קבוצות חברתיות והתפתחות אישית.
המוזיקה פועלת כמתווך לעיבוד רגשות שונים כמו אבל – אך גם כווסת רגשות כמו דיכאון וחרדות.


מוזיקה כווסת

לעתים קרובות אנו משתמשים במוזיקה כדי להתאים או לשנות את מצב הרוח שלנו. עלינו לשים לב לשנותה מידי פעם על מנת שלא למצוא את עצמינו תקועים במצב רוח דיכאוני, או עצבני, למרות שלעתים, נרצה להתאים אותה למצב הרוח שלנו. ניתן לשנות את סוגי המוזיקה שאנו שומעים, אם לבד או במהלך טיפול הכולל שמיעת מוזיקה ו/או יצירתה,, על מנת לעבור באופן מכוון ממצבים סוערים למצבים רגועים יותר.

מחקרים מראים שמוזיקת רקע, או מוזיקה המושמעת בזמן שהמאזין מתמקד בפעילות אחרת, יכולה לשפר את הביצועים במשימות קוגניטיביות אצל מבוגרים.

מוזיקה יכולה לעזור להפחית או לנהל מתח. היא יכולה לעודד פעילות גופנית, למשל, הליכה בהליכון, פעילות שלרוב נחווית כמשעמעמת ללא גרייה נוספת. שימו לב למוזיקה המדיטטיבית המושמעת לנו ומסייעת להרפיה ולהרגעה.

לסיכום

הכינו לעצמכם רשימת השמעה מותאמת לכל שעות היום.

המוזיקה אינה דורשת לשאת ציוד כבד ויחסית זמינה לנו בצורות שונות, כך שאנחנו יכולים להתכוונן אליה ולהשתמש בה ככלי להפגת מתחים תוך כדי פעילויות היומיום. יש להניח שאם תקשיבו לסוגי מוזיקה שונים, ההולמים את שעות וסוג הפעילות, תוך זמן קצר למדי תצליחו לחוות ירידה ברמות המתח.

נכתב בשיתוף עם אתר טנא – טיפול פסיכולוגי במחיר אפשרי

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן