יתרונותיו של האימיוצין בתקיפת הסמן MUC1 המופיע ברוב סוגי הסרטן

תוצאות ניסוי VAXIL-001 שלב I/II של חברת ווקסיל בחולי מיאלומה
ד"ר ליאור כרמון, מנכ"ל ווקסיל

ידוע כי הסמן (אנטיגן) MUC1 מופיע על רוב סוגי הסרטן וכן על תאי גזע סרטניים. אלה חלק מהסיבות לבחירתו ע"י אירגון ה-NCI  האמריקאי לאחד משלוש הסמנים המבטיחים, (מעשרות שנבחנו), למטרת בניית חיסונים טיפולים. ברם, מדובר בסמן שהתגלה לפני למעלה מעשרים שנה וחיסונים נגדו עדיין לא זכו לאישור ה-FDA המיוחל!! נשאלת השאלה, במה שונה הגישה של חברת ווקסיל הישראלית בהתמודדות עם סמן זה.

מדובר על כן במספר יתרונות שלכל אחד מהם משמעות גבוהה בהצלחת חיסון האימיוצין והם תומכים בפוטנציאל כלכלי למסחור הטכנולוגיה.

1. יכולת הפעלה של תגובה חזקה ומגוונת של מערכת החיסון: היחודיות של חיסון אימיוצין הינה ביכולתו להפעיל בו-זמנית תגובה חזקה של מספר זרועות של מערכת החיסון קרי תאיT  ו-B. מחקרים הראו כי שילוב זה שאינו קיים בחיסונים אחרים כנגד MUC1 קריטי להשגת תגובה קלינית טובה יותר.

2. מקטע המופיע באופן יחודי ובכמות גבוהה רק על תאי הסרטן: אחת המכשלות העיקריים של חיסונים אחרים כנגד הסמן MUC1 נעוצה בעובדה שהם מחנכים את מערכת החיסון לזהות ולתקוף מקטע שמופיע על תאי סרטן אבל גם כצורה מסיסה בדם. כלומר התגובה שנוצרת, "נמהלת" בחלקה על ידי תקיפה של אותו סמן שאינו מופיע על תא הסרטן. דומה הדבר להשלכת מטרות דמה שממסכות אפקט ממוקד כנגד המטרה האמיתית. כאמור חיסון האימיוצין מחנך את תאי מערכת החיסון לתקוף רק את תאי הסרטן.

3. יכולת התמודדות עם ניסיונות התחמקות/הסתרה של תאי הסרטן: קושי אמיתי נוסף בהתמודדות עם תאי סרטן קשורה ליכולתם של האחרונים להתחמק מתגובת תאי מערכת החיסון, בין היתר על ידי הסתרת סמן רלוונטי, ביניהם MUC1. מחקרים בעולם הראו שלתאי הסרטן קשה הרבה יותר להסתיר את אותו מקטע אליו מכוון חיסון האימיוצין ומכאן שהם יהיו נגישים הרבה יותר להרג של תאי מערכת חיסון שחונכו לזהות מקטע זה. לעומת זאת, קיים סיכוי אמיתי שהתגובה שנוצרת על ידי חיסונים אחרים תייצר תאים של מערכת החיסון שלא יצליחו לזהות את תא הסרטן כתא זר.

4. יכולת הפעלה של תגובה חזקה של מערכת החיסון לאורך זמן: מכיוון שחיסון טיפולי ניתן לחולים תוך כדי מחלה, ההבנה בקהילה המדעית מדברת על "טיפול תחזוקתי" שינתן לאורך זמן. חיסון האימיוצין הינו מולקולה סנטטית הניתנת לייצור בכמות גדולה ומכאן מאפשרת טיפול שכזה. חיסונים אחרים המבוססים על בידוד הגידול הסרטני (כמקור לסמן) מחולי הסרטן פחות מתאים לטיפול תחזוקתי ארוך טווח.

תוצאות ניסוי VAXIL-001 של חברת ווקסיל ב-15 חולי המיאלומה נתנו משנה תוקף ליתרונות האימיוצין כפי שפורטו לעיל. הערך הטיפולי של אימיוצין הינה בטיפול בחולים בשלב מוקדם של הישנות מחלה והוא מספק חלון ההזדמנויות למניעת או דחיית חזרת המחלה. במובן מסוים, ווקסיל מנסה לשנות את הפרדיגמה הקיימת של טיפול בסרטן על ידי המתמקדות בחולים שכבר נמצא בנסיגה, ולא רק במיאלומה אלא בסוגי סרטן אחרים המציגים את הסמן MUC1.

בכוונת החברה לקדם ניסויים קליניים מתקדמים שיתמכו בתוצאות הטובות שהוצגו בניסויים קודמים. תוצאות חיוביות גם בניסויים מתקדמים יאפשרו לחברה למסחר את הטכנולוגיה תוך יצירת ערך לבעלי המניות.

השוואת החיסון של ווקסיל לחברות בתחום:

Transgene[1]

Prima Biotech[2]

Oncothyreon[3]

VAXIL

חברה

TG-4010

CVac

StimuVax

ImMucin

מוצר

ריאות

שחלות

ריאות

מיאלומה

אינדקציה מובילה

III

II/III

*III

סיום II/I

שלב

לא

לא

כן

כן

רצף החיסון קצר

כן

כן

כן

כן

אנטיגן המתבטא על תא הסרטן

כן

כן

כן

לא

אנטיגן מסיס בדם (פגיעה בתגובה חיסונית ממוקדת)

חלקי

חלקי

חלקי

כן

יכולת לתגובה משולבת של זרועות מערכת החיסון

חלקי

לא

חלקי

כן

חיסון  אוניברסאלי

לא

לא

לא

כן

יכולת התמודדות עם ניסיון תאי הסרטן להתחמק מתגובה חיסונית

כן

לא

כן

כן

יכולת ל-UPSCALING


שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה

תמונה של סטיב

מלחמת התשה

רוסיה ואוקראינה, לאן פנינו?