מכשיר אולטרסאונד חדשני של סוניקבון מדיקל

איתור הפרעות גדילה והתפתחות אצל ילדים
הצוות ליד המכשיר
שמואל לוין, ממציא הטכנולוגיה ומנכ"ל החברה (במרכז) מדגים את השימוש במכשיר

חברת הסטארט-אפ הישראלית SonicBone Medical השלימה בהצלחה ניסוי קליני בקרב ילדים ונוער,  אשר נועד להוכיח את יעילותו ואמינותו של מכשיר אולטרסאונד מהפכני שפיתחה, המשמש לביצוע הערכת גיל עצמות ואיתור הפרעות גדילה והתבגרות. המכשיר עתיד להשפיע על גובהם הסופי של בני אדם נמוכים

חברת הסטארט-אפ הישראלית סוניקבון מדיקל המתמחה בטכנולוגיות אולטרסאונד, פיתחה מכשיר דיאגנוסטי מהפכני להערכת גיל עצמות (Bone Age assessment)  המאתר הפרעות בתהליך הצמיחה הטבעית וההתבגרות המינית של ילדים ומתבגרים. המכשיר עתיד להחליף את השיטה המקובלת כיום בתחום אנדוקרינולוגית ילדים, הנסמכת על פענוח צילומי רנטגן של כף יד שמאל.

מטרת המחקר היתה לאשש את יעילות ואמינות המכשיר ביחס לגולדן סטנדרד המתבסס על צילומי רנטגן. המחקר התבצע בניהולה של דר' מריאנה רחמיאל, מנהלת מרפאת אנדוקרינולוגית ילדים במרכז הרפואי אסף הרופא. במחקר השתתפו גם פרופ' צבי ביסטריצר מנהל מחלקת הילדים וכן דר' לריסה נגולני רופאה אנדקרינולוגית ילדים בכירה.

שמואל לוין, ממציא הטכנולוגיה ומנכ"ל החברה מסביר ש "יתרונו הגדול של המכשיר שפותח – SonicBone BAUS הנו, שהוא מבצע את הערכת גיל העצמות  בטכנולוגיה מבוססת אולטרסאונד, ללא כל קרינה מייננת, בדרך פשוטה, מדויקת ובטוחה ביותר לילדים והוא עשוי להשפיע על גובהם הסופי של בני אדם נמוכים ".

הערכת גיל העצמות היא כלי חשוב ופרוצדורה מקובלת בהערכה קלינית של ילדים עם בעיות גדילה, בעיות בהתבגרות מינית, השמנה ועוד. הערכה שכזו מתבצעת כענין של שיגרה על ידי אנדוקרינולוגים מומחים ועל ידי רנטגנולוגים, והתוצאה מהווה כלי עזר בהחלטות טיפוליות רבות. גיל העצמות משקף את בגרות לוחיות הגדילה ואמור להיות בטווח סטיית תקן מסוים  מהגיל הכרונולוגי של מטופל במצב בריא. אי התאמה משמעותית בין הגיל הכרונולוגי לגיל  העצמות  עשויה לרמוז על קיומן של מחלות גנטיות, מטבוליות הורמונאליות ומחלות כרוניות אחרות.

לקביעת גיל עצמות יש מגוון שימושים רחב בעולם הרפואה:

בתחום אנדוקרינולוגית ילדים- לשם דיאגנוזה של דרגת התפתחות הגדילה, ההתבגרות המינית, הפרעות אנדוקריניות וכן במעקב אחר אפקטיביות הטיפול ויעילות תרופות תומכות גדילה.

בתחום האורטופדיה – על מנת לקבוע את המועד הרצוי לביצוע ניתוחים אורטופדיים (למשל, הארכת גפיים)

בתחום רפואת השיניים – על מנת לקבוע את המועד הנכון לביצוע ניתוחים וטיפולים אורתודנטיים

בתחום הרפואה המשפטית – לשם קביעת גיל

בתחום הספורט – לשם חיזוי הגובה הסופי של הנבדק

בתחום רפואת ילדים – המכשיר החדש BAUS מוסיף כלי איבחון מהפכני וחשוב בתחום זה, מעקב אחר התפתחות תקינה של הגיל הביולוגי של ילדים, שלא התאפשר עד היום עקב מגבלות קפדניות בשימוש בקרני רנטגן על ילדים.

שיטת האבחון היחידה הקיימת כיום להערכת גיל עצמות הנה על ידי השוואת צילום רנטגן של כף יד שמאל של הילד המטופל לאוסף צילומי כפות ידיים המצוי באטלס שנערך על-ידי  החוקרים Greulich & Pyle (G&P). האטלס מכיל צילומי כף יד שמאל של ילדים בגילאים שונים, בנים ובנות, כאשר כל צילום מייצג מבנה אופייני של כף היד של ילדים בקבוצות הגיל השונות.

לשיטה הקיימת יש חסרונות רבים מוכרים וידועים, שעיקרם:

  1. חשיפת הילד לקרינת רנטגן מייננת, במיוחד כאשר יש צורך קליני לבצע יותר מצילום אחד או שנים בשנה על מנת לעקוב אחר האפקטיביות הטיפולית והתרופתית.

  2. תוצאות האבחנה אינן מדוייקות שכן הן תלויות בפרשנות הסובייקטיבית של כל רופא ורופא וידוע שקיימים פערים משמעותיים באבחנות

  3. השיטה הנוכחית הנה מסורבלת, יקרה, צורכת זמן ודורשת פענוח סובייקטיבי על ידי רופא מומחה או רנטגנולוג.

  4. חסרון בולט נוסף הוא שכל הצילומים הנמצאים באטלס נעשו לפני יותר משישים שנה ומתייחסים לקבוצה אתנית מצומצמת של ילדים וואספים לבנים. צילומים אלה אינם יותר רלוונטיים כיום לכלל אוכלוסיית הילדים בעולם, שכן בכל קבוצה אתנית ישנם סממני צמיחה והתבגרות אופייניים שונים.  חרף זאת, באין פתרון אחר, זהו הסטנדרד הקיים שעולם הרפואה משתמש בו כיום בכ- 15 מיליון בדיקות גיל עצמות המבוצעות מדי שנה בעולם.

יתרונות המכשיר החדש

שמואל לוין מסביר "שהמכשיר החדשני המחליף את השיטה הקיימת, מאפשר להתגבר על כל החסרונות של השיטה:

  1. ביצוע הערכת גיל עצמות  נעשה ללא חשיפת הילדים לסכנת קרינה מייננת.

  2. תוצאת הבדיקה מתקבלת באופן דיגיטאלית, הנה מדוייקת, אובייקטיבית לחלוטין ואינה תלויה בפענוח סובייקטיבי של הרופא.

  3. הבדיקה אינה תלויה בזמינות מכוני הרנטגן. ישנן מדינות בעולם שהמכונים אלה נמצאים במרחק מאות ק"מ ממקום מגוריו של המטופל

  4. הבדיקה מתבצעת תוך שניות ספורות בחדר הרופא המטפל והתוצאה המתקבלת  הנה מיידית בעלות כספית שולית ביותר."

חיזוי גובה המטופל

המכשיר מבצע גם חיזוי הגובה הסופי של הילד והמתבגר. חיזוי הגובה נמצא בשימוש בעיקר בקרב ילדים נמוכים וספורטאים המגיעים לשלב בו הם מתלבטים בבחירת ענף הספורט בו כדאי להם להתמקד.

שמואל לוין מסביר כי :"גובהם של הילדים חשוב בהתפתחות הנפשית והחברתית שלהם ונחשב גם כמדד לבריאות ולאיכות חייהם, עם השלכות על מצב הרוח והצלחה בלימודים. ילדים והוריהם, בארץ ובעולם, פונים כיום למרפאות גדילה לא רק בשל מחלה, אלא בחיפוש אחר קומה גבוהה, שכן, בחברה המודרנית, נחשב הגובה ליתרון המשליך לא אחת על ערכו ומעמדו של האדם."

מאגר הנתונים

יתרון מהפכני נוסף של מכשיר סוניקבון BAUS הוא, שמאגר הנתונים עליו מתבסס המכשיר בקביעת גיל העצמות, שגם הוא פרי פיתוח וקנין החברה, הנו עדכני למציאות של היום, ויותאם ספציפית לכל גזע וקבוצה אתנית בעולם.

חזון החברה: החזון של החברה הנו לאפשר ליותר אנשי מקצוע רפואיים לבצע בדיקות גיל עצמות, על יותר ילדים ובאופן שגרתי, על מנת לגלות מוקדם ככל האפשר, הפרעות בגדילה ולאפשר את תחילת הטיפול בהן בשלב מוקדם ככל הניתן.

שמואל לוין מאמין כי "מכשיר סוניקבון BAUS יחליף בעתיד את שיטת הרנטגן הנהוגה כיום וייהפך לסטנדרד אוניברסאלי חדש בתחום, בשוק ששוויו קרוב לביליון דולר".

הפתרון של החברה, מוסיף שמואל לוין, הנו ייחודי בעולם והוא מאפשר מתן שירותי בריאות טובים וזמינים יותר למטופלים ילדים בכל רחבי העולם ויחסוך סכומי עתק לספקי שירותי הבריאות ולמטופלים גם יחד.

החברה מתכננת להתחיל במכירות  במחצית הראשונה לשנת 2014 לאחר קבלת אישור   CE למוצר, הצפוי להתקבל בחודש ינואר 2014.

לפרטים נוספים נא להתקשר לשמואל לוין  050-5241184

shmuel.levin@sonicbonemedical.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן