היבטים לבחינה בעת הקמת מעבדה

השלבים העיקריים להקמת מעבדה, לעמוד על המורכבות שבתהליך
מעבדה לבדיקות דם
צילום:Bobjgalindo en.wikipedia.org

הקמת מעבדה היא משימה מורכבת הדורשת תכנון מדויק ושיקול דעת הלוקח בחשבון מגוון רחב של גורמים שונים המאופיינים על-ידי ספקים משתנים.

באם אתם עתידים להקים מעבדה, הרי שישנו דומה ושונה אל מול הקמת כל בית עסק הנדרש לשטח מסחרי. להלן נבקש לבחון את השלבים העיקריים להקמת מעבדה, לעמוד על המורכבות שבתהליך וכל זאת תוך התייחסות לנושאים כמו מטרת המעבדה, תכנון פיזי, רכישת ציוד, כוח אדם ותחזוקה.

הגדרת מטרות המעבדה

השלב הראשון והבסיסי ביותר בהקמת מעבדה הוא הגדרת מטרותיה. יש להגדיר האם המעבדה תהיה מחקרית, אנליטית, קלינית או תעשייתית.

מטרות אלו ישפיעו על כל ההיבטים האחרים של תכנון המעבדה.

לדוגמה, מעבדת מחקר תהא מיועדת לביצוע ניסויים מחקריים במגוון תחומים כגון ביולוגיה, כימיה, פיזיקה ועוד. זאת בעוד שמעבדה אנליטית תהיה מיועדת לביצוע בדיקות וניתוחים כימיים, פיזיקליים או ביולוגיים לדגימות שונות.

מעבדה קלינית רפואית נדרשת לתקנות שונות ומחמירות על-ידי משרד הבריאות, והיא מיועדת לבדיקות רפואיות לצורך אבחון מחלות ומעקב אחר מצבי חולים.

מעבדה תעשייתית המיועדת לבדיקות איכות ופיתוח מוצרים בתעשייה, אף היא עלולה לפגוש בלא מעט בירוקרטיה ובדיקות דקדקניות מצד גורמים שונים.

תכנון המעבדה

לאחר הגדרת מטרות המעבדה, יש להתחיל בתכנון המבני של המעבדה עצמה.

התכנון הפיזי כולל בחירת מקום, תכנון מבנה ותכנון מערכות תומכות.

יש לבחור מקום המתאים לפעילות המעבדה, תוך התחשבות בנגישות, בטיחות ובתקנים הנדרשים. מדובר במלאכת מחשבת לכשעצמה הדורשת לעתים את מעורבותם של גורמים הבקיאים בדבר.

תכנון המבנה בפן ההנדסי אף הוא מצריך עמידה בהנחיותיהם של גורמים שונים המבקשים להבטיח את בטיחות עובדי המעבדה כמו גם את בטיחות הסביבה. תכנון מבנה המעבדה כולל את חלוקת החלל לחדרים ומתחמים שונים לפי סוג הפעילות. יש לקחת בחשבון את הצרכים של כל מתחם, כגון מערכת אוורור, תאורה, חשמל ומים, וכן מערכות נוספות הנדרשות לאספקת חשמל ומקום דוגמת משאבות ווקום וצ'ילרים.

לצד כל אלו הרי שיש לתכנן מערכות תומכות כמו מערכת מיזוג אוויר, מערכות בטיחות, מערכות מים וניקוז ומערכת חשמל ותקשורת.

אפיון ורכישת הציוד המעבדתי

לאחר התכנון המבני של המעבדה, יש לרכוש את הציוד הנדרש לפעילותה. רכישת הציוד כוללת: מכשור מדעי פרטני הנדרש בהתאם לסוג המעבדה, ציוד מעבדה בסיסי כגון מבחנות, קולבים, בקבוקונים, פיפטות, ציוד הגנה אישית, מערכות טכנולוגיות לרבות מחשבים, תוכנות ניתוח נתונים, מסדי נתונים ועוד.

כוח האדם – איתור ההון האנושי

הפעלת מעבדה דורשת כוח אדם מקצועי ומיומן. יש להעסיק צוות מדעי הכולל חוקרים, טכנאים, ועובדים תמיכה טכנית. כמו כן, יש להבטיח הכשרה מתאימה לכלל הצוות, כדי להבטיח עבודה בטוחה ויעילה.

זאת לרבות רישום חלק מעובדי המעבדה לסדנאות והכשרות לבטיחות בעבודה ובטיחות במעבדה.

תחזוקה וניהול שוטף

תחזוקת המעבדה היא מרכיב קריטי לפעילותה השוטפת. יש להקפיד על תחזוקה שוטפת של הציוד, ביצוע כיולים ובדיקות תקופתיות, ושמירה על תנאי עבודה בטוחים ונקיים. כמו כן, ניהול המעבדה כולל תכנון תקציב, ניהול מלאי, ותיעוד פעילויות.

ולסיכום, הקמת מעבדה דורשת תכנון מקיף ושיקול דעת במגוון רחב של תחומים. החל מהגדרת מטרות המעבדה, דרך תכנון פיזי ורכישת ציוד, ועד העסקת כוח אדם ותחזוקה שוטפת. בעזרת תכנון נכון וניהול מקצועי, ניתן להקים מעבדה שתפעל בצורה בטוחה, יעילה ואיכותית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן