מתרופות סבתא ועד טיפולים: התמודדות עם גלי חום

הירידה באסטרוגן במהלך גיל המעבר
גרף באדום
תמונה: freepik.com

גלי חום הם אחד התסמינים השכיחים והמטרידים ביותר שחוות נשים במהלך גיל המעבר. הם מאופיינים בתחושות פתאומיות של חום עז, הזעה, ולעיתים בעקבות צמרמורת, אפיזודות אלה יכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים. 

בעוד גלי חום הם חלק טבעי מגיל המעבר, ניתן לטפל בהם באמצעות שילוב של תרופות עממיות (תרופות סבתא) וטיפולים רפואיים. 

אספנו לכם אסטרטגיות שונות להתמודדות עם גלי חום.

מהם גלי חום?

גלי חום הם אפיזודות פתאומיות וחולפות של חום, המלווות לרוב בהזעה, אדמומיות של העור ודופק מהיר. הגלים יכולים להימשך בין מספר שניות למספר דקות ולהשתנות בתדירות ובעוצמה. גלי חום נגרמים בעיקר משינויים ברמות ההורמונים, במיוחד הירידה באסטרוגן במהלך גיל המעבר, המשפיעה על ויסות הטמפרטורה של הגוף.

תרופות סבתא לגלי חום

נשים רבות פונות לתרופות עממיות להקלה בגלי חום. טיפולים טבעיים אלו עברו לאורך דורות ולעתים קרובות הם מועדפים בזכות תופעות הלוואי המינימליות שלהם, כל עוד הם מצליחים לספק הקלה.

תוספי מזון צמחיים

קוהוש שחור: עשב זה נמצא בשימוש נרחב בשל הפוטנציאל שלו להפחית את התדירות והחומרה של גלי חום. בעוד שהראיות המדעיות מעורבות, נשים רבות מדווחות על הקלה משמעותית.

תלתן אדום: מכיל פיטואסטרוגנים, שהם תרכובות צמחיות המחקות אסטרוגן בגוף. כמה מחקרים מראים שזה יכול לעזור להפחית גלי חום.

דונג קוואי: צמח זה מהרפואה הסינית נחשב כמאזן הורמונים ומקל על תסמיני גיל המעבר.

שינויים תזונתיים

מוצרי סויה: סויה מכילה איזופלבונים, סוג נוסף של פיטואסטרוגן. שילוב מוצרי סויה כמו טופו, חלב סויה ואדממה בתזונה עשוי לסייע בהפחתת גלי חום.

זרעי פשתן: זרעי פשתן אשר עשירים בליגנונים עשויים לסייע באיזון רמות ההורמונים. הוספת זרעי פשתן טחונים לתזונה יכולה להיות מועילה.

התאמות באורח החיים

לבוש בשכבות: לבישת ביגוד בשכבות מאפשרת הסרה קלה של בגדים כאשר מתרחש גלי חום.

טכניקות קירור: שמירה על מאוורר בקרבת מקום, שימוש בשקיות קרח או שתיית מים קרים יכולים לספק הקלה מיידית.

פעילות גופנית סדירה: פעילות גופנית מסייעת לווסת הורמונים ולשפר את הרווחה הכללית, וכך עשויה להפחית את תדירות גלי החום.

טיפולים רפואיים לגלי חום

בעוד שתרופות עממיות יכולות להיות יעילות עבור חלק מהנשים, אחרות עשויות לדרוש טיפולים רפואיים חזקים יותר כדי לנהל את הסימפטומים שלהן. להלן מספר אפשרויות רפואיות:

טיפול הורמונלי חלופי (HRT) – הטיפול היעיל ביותר לגלי חום. הוא כרוך בנטילת אסטרוגן, או שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון, כדי להחליף את ההורמונים שכבר לא מיוצרים על ידי הגוף. טיפול הורמונלי יכול להפחית באופן משמעותי את התדירות והחומרה של גלי החום, אך עשוי לשאת סיכונים כגון עלייה בסיכון לסרטן השד, מחלות לב ושבץ מוחי. חיוני לדון בסיכונים אלה עם רופא.

תרופות לא הורמונליות

תרופות נוגדות דיכאון: תרופות כגון מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים (SSRI) ומעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין-נוראפינפרין (SNRI), יכולים לסייע בהפחתת גלי חום.

קלונידין: תרופה זו ללחץ דם יכולה גם לעזור להקל על גלי חום אצל חלק מהנשים.

טיפולים אלטרנטיביים

דיקור סיני: כמה מחקרים מצביעים על כך שדיקור סיני יכול לעזור להפחית את התדירות והחומרה של גלי החום.

היפנוזה: טיפול בהיפנוזה הראה יכולות בניהול גלי חום, על ידי סיוע לנשים להגיע למצב של רגיעה ולהפחית מתח.

שילוב של תרופות סבתא וטיפולים רפואיים

נשים רבות מגלות ששילוב של תרופות עממיות וטיפולים רפואיים מספק את ההקלה הטובה ביותר. לדוגמה, שילוב מוצרי סויה וקוהוש שחור בתזונה תוך שימוש במינון נמוך של תרופה נוגדת דיכאון יכול להציע גישה מקיפה לניהול גלי החום.

סיכום

התמודדות עם גלי חום מצריכה גישה אישית, שכן טיפולים שונים עובדים עבור נשים שונות. בעוד שתרופות עממיות כמו תוספי צמחים, שינויים בתזונה והתאמות באורח החיים יכולות לספק הקלה משמעותית עבור חלקן, אחרות עשויות להפיק תועלת רבה יותר מטיפולים רפואיים כגון HRT, תרופות לא הורמונליות וטיפולים אלטרנטיביים. 

התייעצות עם ספק שירותי בריאות היא חיונית כדי לפתח תוכנית טיפול המותאמת לצרכים הספציפיים ולפרופיל הבריאותי שלך. בעזרת שילוב נכון של אסטרטגיות, ניתן לנהל את גלי החום ביעילות ולשפר את איכות החיים בגיל המעבר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן