בלוטת ברטולין

מה עושים כשהיא אינה מתפקדת?
תמונה סמלית של רופא
תמונה: freepik.com

בלוטות ברטולין הן איברים חשובים של מערכת הרבייה הנשית ונמצאות בשני צידי הנרתיק. תפקידן העיקרי הוא ייצור הפרשה רירית המסייעת בשימון הנרתיק והפות, במטרה לשמור על הלחות באזור. כאשר הנוזל שעובר לנרתיק דרך הצינורות של הלוטות נחסם, יכול הדבר ליצור נפיחות והתפתחות ציסטות אותן בדרך כלל לא ניתן להרגיש או לראות. ברוב המקרים מדובר בנגעים שפירים שאינם גורמים לכאב ויחד עם זאת, חשוב לזהות ולטפל, כדי לתת מענה רפואי נכון ובזמן.  

תסמיני ציסטת ברטולין

תסמינים של בלוטת ברטולין שהופכת לציסטה או נגע יכולים להיות:

  • נפיחות ו/או אדמומיות באזור הנרתיק.
  • הופעת גוש בסמוך לפתח הנרתיק.
  • חום וצמרמורות.
  • כאב שמחמיר ומקשה על כל תנועה, כדוגמת הליכה או ישיבה.
  • אי נוחות במהלך קיום יחסי מין.
  • היווצרות מוגלה ומורסה.
  • אי נוחות כשאתה הולך, יושב או מקיים יחסי מין.

למה זה קורה?

הגורמים לציסטת  ברטולין לא תמיד ידועים. הטענה כי הבלוטות נחסמות כתוצאה מזיהום המועבר במגע מיני, או נוכחות של חיידקים מסוגים שונים.

כיצד מאבחנים את ציסטה המתפתחת מבלוטת ברטולין?

תהליך הזיהוי יכול להתבצע רק על ידי רופא/ת נשים ובאמצעות בדיקת אגן. במקרים מסוימים יעשה ניקוז של הנוזל שייבחן תחת מיקרוסקופ ואף יישלח לביופסיה, במיוחד בגילי 40 ומעלה, כדי לשלול את בסרטן הפות. בהזדמנות זו, וכדי לדייק בתוצאות האבחון, נבדוק גם נוכחות של מחלצת מין זו או אחרת.

אופן הטיפול

ישנן ציסטות שחולפות ללא טיפול. במידה והתופעה מלווה בכאבים ואי נוחות, ניתן ליטול משככי כאבים, או לרחוץ באמבטיה חמימה, דבר שיכול לסייע בהתנקזות הציסטה ולעזור בהחלמתה. במידה ומדובר בציסטה גדולה ונפוחה, שגורמת לכאב רב, ושניגרת ממנה מוגלה,  ייתכן שיהיה צורך לנקז את הציסטה. וגם לקחת אנטיביוטיקה.

כדי למנוע מהציסטה להיסגר ולהתמלא שוב, נחדיר צינור ניקוז קטן עם בלון בקצה של הציסטה, דבר שיכול לשמור עליה פתוחה, אותם נסיר לאחר ריפוי הבלוטה.  במקרים חמורים יותר, נבצע ניתוח כיס, הליך כירורגי במסגרתו נבצע חתך מעל הציסטה ונתפור את הצדדים זה לזה, שמאפשר את ניקוז הציסטה באופן קבוע. במקרים מסוימים נעשה שימוש בלייזר פחמן דו חמצני או חנקתי, כדי למנוע מציסטה לצמוח בחזרה. עבור ציסטות חמורות שחוזרות שוב ושוב, ייתכן שתאלצי לעבור ניתוח להסרת בלוטת ברטולין, כולל הצינורות.

לסיכום, ציסטה המתפתחת מבלוטות הברטולין עלולה להשפיע באופן משמעותי על חייך, ולגרום לכאבים, נפיחות, אי נוחות ועד לפגיעה בתפקוד ובשגרת היום יום שלך.  בין אם מדובר בציסטה, בנגע משמעותי יותר או בתאים טרום סרטניים, חשוב לתת מענה ברגע הזיהוי והאבחון, ולהיות מודעת לכל אחד מהתסמינים שתוארו מעלה.

לכל שאלה מוזמנת ליצור איתנו קשר

את המאמר כתב ד"ר גיא גוטמן, רופא נשים

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן