אשפוז כפוי

כל מה שצריך לדעת
רופא ולקוח
תמונה: yayimages

כשאדם נאלץ ללכת לבית החולים לקבלת טיפול רפואי, זו לא תמיד הבחירה שלו. לפעמים, הם פשוט חולים מדי או שאין להם אפשרויות אחרות. אבל במקרים רבים, אנשים נלקחים בניגוד לרצונם ומכניסים אותם לבתי חולים בניגוד לרצונם בשל מצב נפשי רעוע למשל.

בשנת 2018, היו יותר מ-5 מיליון אשפוזים בכפייה בארה"ב בלבד. זו בעיה שמשפיעה על אנשים מכל הגילאים והרקעים. אשפוז כפוי הוא תהליך שבו אנשים נלקחים לבית החולים בניגוד לרצונם. הסיבות הנפוצות ביותר לאשפוז בכפייה כוללות מחלות נפש, שימוש בסמים וחוסר בית. במקרים מסוימים, זה משמש כעונש על פשע.

חשוב להבין את הסיבות של אשפוז כפוי

הבעיה עם אשפוז בכפייה היא שקשה לחזות איזה אדם יאושפז וכמה זמן ישהו שם. זה גם לא מתייחס לסיבות הבסיסיות מדוע אנשים זקוקים לטיפול מלכתחילה. אשפוז בכפייה הוא תהליך אשפוז אדם ללא הסכמתו. זה קורה כאשר אדם אינו מסוגל לקבל החלטות בעצמו וצריך להחזיק אותו בבית החולים עקב מצבו הנפשי.

החוק מתיר אשפוז בכפייה רק כאשר הדבר נחוץ לטיפולו של החולה או שהוא נחשב לטובתם על ידי רופא ובני משפחה. ישנם שלושה סוגים של אנשים שניתן לאלץ אותם לבתי חולים:

הסוג הראשון של אנשים שניתן להכריח אותם להיכנס לבתי חולים הם אלה שאינם מסוגלים נפשית ואינם יכולים לקבל החלטות בעצמם. אנשים אלה יכולים לכלול אנשים עם דמנציה, אלצהיימר, פגיעה מוחית או הפרעות קוגניטיביות אחרות שהותירו אותם ללא יכולת לטפל בעצמם. הסוג השני של אנשים שניתן לאלץ אותם לבתי חולים הם אלה שאינם מסוגלים לטפל בעצמם ונמצאים במצב גופני ירוד, ואילו הסוג השלישי הוא מקרים מיוחדים.

צריך לבחון כל מקרה לגופו

אשפוז בכפייה הוא מונח המשמש לתיאור הפרקטיקה של העברה לא רצונית של אנשים לבית חולים פסיכיאטרי. זה ידוע גם בשם "מחויבות בלתי רצונית". זה עלול לקרות כאשר בריאותו הנפשית של מישהו הופכת אותו לסכנה לעצמו או לאחרים. לפעמים, זה יכול לקרות כאשר האדם נחשב על ידי בית המשפט כמי שאינו מסוגל לדאוג לעצמו ולקבל החלטות לטיפולו.

הפרקטיקה שנויה במחלוקת במשך שנים מכיוון שחלק מהאנשים מאמינים שהיא מפרה את זכויות האזרח שלהם. אשפוז בכפייה הוא תהליך שבו אדם נלקח לחדר מיון של בית חולים בניגוד לרצונו. התהליך נעשה בדרך כלל על ידי רשויות אכיפת החוק או בני משפחה.

זה לא תמיד מצב רצוי

ישנן סיבות רבות מדוע מישהו עלול להיאלץ להיכנס לבית החולים. כמה סיבות כוללות מחלת נפש, שימוש בסמים, אלימות במשפחה ופגיעה עצמית. במקרים מסוימים, יתכן ויהיה צורך בשלומו או רווחתו של החולה שיועבר לחדר מיון של בית חולים בניגוד לרצונו. אשפוז בכפייה הוא תהליך שבו מישהו מאושפז בכפייה ומרוסן. זה יכול לקרות כאשר יש חששות לגבי שלומו של הפרט, או כאשר מאמינים שהוא חולה נפש ומהווה סכנה לעצמו או לאחרים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך