הריאות לאחר הפסקת עישון

עישון הוא הרגל שקשה לשבור. אבל זה לא בלתי אפשרי
בדלי סיגריות
צילום: freepik.com

הפסקת עישון היא תהליך של הפסקת עישון טבק. הפסקת עישון יכולה להיות מושגת עם או בלי סיוע מאנשי מקצוע בתחום הבריאות.

כאשר מפסיקים, חשוב להיות מודעים לכך שכמה תסמיני גמילה עשויים להופיע כמו עצבנות, חרדה, דיכאון, קשיי ריכוז ותיאבון מוגבר. תסמיני הגמילה הללו מגיעים בדרך כלל לשיא במהלך השבוע הראשון לאחר הפסקת ההפסקה וחולפים תוך חודש.

סיכון בעישון

עישון הוא אחד הגורמים העיקריים לסרטן הריאות. נמצא כי הפסקת עישון יכולה להפחית את הסיכון לסרטן ריאות ב-50%.

הפסקת עישון יכולה להיות קשה, אבל זה לא בלתי אפשרי. חשוב לזכור שגמילה מעישון היא תהליך, ולא אירוע.

כאשר אתה מפסיק לעשן, הריאות שלך עוברות סדרה של שינויים שיכולים להימשך עד שישה חודשים להשלמתם. השינוי הבולט ביותר הוא הירידה בשיעול ובקוצר נשימה. גם קיבולת הריאות שלך תגדל עם הזמן ככל שתפסיק לעשן.

עישון הוא הרגל שקשה לשבור. אבל זה לא בלתי אפשרי. אתה יכול להפסיק לעשן ולהתחיל לחיות בריא יותר.

יש אנשים שחושבים שהפסקת עישון תגרום נזק לריאות, אבל זה לא נכון. הריאות יחלימו עם הזמן ותוכלו לנשום בקלות רבה יותר עם פחות שיעול וצפצופים.

הדבר הטוב ביותר בהפסקת עישון הוא שאתה מגן על בריאותך על ידי מניעת מחלות כרוניות כמו סרטן, מחלות לב, שבץ מוחי, מחלות ריאות או אמפיזמה.

הריאות הן זוג איברים ספוגיים שקולטים חמצן מהאוויר ומשחררים פחמן דו חמצני. הריאות ממוקמות בבית החזה משני צידי הלב. ישנן שתי דרכים עיקריות לטיפול בסרטן ריאות: ניתוח והקרנות. אם הוא נתפס מוקדם מספיק, ייתכן שהניתוח יוכל להסיר את כל הגידול או חלק ממנו מהריאה שלך. טיפול בקרינה משתמש בקרני רנטגן באנרגיה גבוהה כדי להרוג תאים סרטניים או למנוע מהם לגדול עוד יותר.

עישון הוא גורם סיכון מרכזי למחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), גורם המוות השלישי בשכיחותו בארצות הברית. הפסקת עישון יכולה להפחית את הסיכון ל-COPD ב-50%.

תסמינים בעת הפסקת עישון

הפסקת עישון עלולה להוביל לשיפור בתפקוד הריאות, כמו גם לירידה בשיעול וקוצר נשימה.

התסמינים השכיחים ביותר הם שיעול, צפצופים, קוצר נשימה ולחץ בחזה. תסמינים אלו עלולים להחמיר עם פעילות גופנית או חשיפה לאוויר קר.

הפסקת עישון היא תהליך שלוקח זמן וצריך להיעשות בהדרגה. הריאות זקוקות לזמן כדי להחלים ולהתאושש מהנזק שנגרם מהעישון. משך הזמן שלוקח לתהליך הריפוי הזה משתנה בהתאם לכמה עישנת, כמה זמן עישנת ואיזה סוג סיגריות עישנת.

הדרך הטובה ביותר לעזור לריאות שלך להחלים היא להפסיק לעשן לחלוטין, אבל אם אינך מסוגל או לא מוכן להפסיק לחלוטין, נסה להפחית בהדרגה.

למידע נוסף ועזרה היכנסו לאתר שלנו המרכז לגמילה מעישון

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך