דום נשימה במהלך השינה

התסמין העיקרי של דום נשימה בשינה הוא נחירות
שטכב במיטה
צילום: freepik

דום נשימה הוא מצב שגורם לאנשים להפסיק לנשום במהלך השינה. ישנם שני סוגים שונים של דום נשימה: מרכזי וחסימתי. דום נשימה מרכזי הוא תוצאה של אות מוחי לא תקין המורה לגוף להפסיק לנשום. דום נשימה חסימתי מתרחש כאשר דרכי הנשימה נחסמות או מצטמצמות, ומונעות מהאוויר להיכנס לריאות.

התסמינים השכיחים ביותר של דום נשימה מרכזי וחסימתי הם נחירות וישנוניות בשעות היום, אך חלק מהאנשים חווים גם כאבים בחזה, כאבי ראש, סחרחורת ובעיות זיכרון. חומרת התסמינים משתנה מאדם לאדם ויכולה לנוע בין קל לחמור.

דום נשימה היא הפרעת שינה הגורמת להפסקת נשימה במהלך השינה. זה מאופיין בהפסקות נשימה או תקופות של נשימה רדודה. הפרעה זו יכולה להיגרם מגורמים שונים, כולל השמנת יתר, חסימה פיזית של דרכי הנשימה וחריגות גנטיות.

מה הטיפול לדום נשימה?

הטיפול הנפוץ ביותר לדום נשימה הוא מכשיר Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) המספק אוויר דרך מסכה כדי לשמור על דרכי הנשימה פתוחות. מכשיר ה-CPAP מסייע גם במניעת נחירות ועייפות בשעות היום.

אנשים עם דום נשימה חסימתי בשינה נוטים יותר לחוות ישנוניות בשעות היום, דיכאון וחרדה.

דום נשימה בשינה היא הפרעה נפוצה המשפיעה על 1 מתוך 5 אנשים. הוא מאופיין בהפסקות נשימה או נשימות רדודות בזמן השינה. הפסקות אלו יכולות להימשך בין מספר שניות לדקות ועשויות להתרחש 30 פעמים או יותר בשעה.

התסמינים של דום נשימה בשינה כוללים נחירות רמות, התנשפות אוויר, כאבי ראש בבוקר, יובש בפה ובעיניים עקב מחסור בחמצן, צרבת עקב חומצת קיבה החוזרת אל הגרון, שינה לא מנוחה ונמנום בשעות היום.

לחלק מהאנשים עם דום נשימה חסימתי בשינה יש גם לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם), קצב לב חריג (הפרעות קצב), אי ספיקת לב, שבץ או בעיות קרדיווסקולריות אחרות

דום נשימה בשינה הוא מצב בו הנשימה מופסקת במהלך השינה. יכולות להיות לכך השלכות בריאותיות חמורות, כמו לחץ דם גבוה, מחלות לב ושבץ מוחי.

מהם התסמינים לדום נשימה?

התסמין העיקרי של דום נשימה בשינה הוא נחירות. אנשים שנוחרים בקול רם או לעתים קרובות עלולים לסבול מדום נשימה בשינה ויש להיבדק לגביו. תסמינים אחרים כוללים נמנום בשעות היום, כאבי ראש בבוקר, הטלת שתן תכופה בלילה ודיכאון.

אם אתה חושב שאולי יש לך דום נשימה בשינה או אם מישהו אומר לך שאתה נוחר בקול רם או לעתים קרובות, שוחח עם הרופא שלך כיצד לאבחן את המצב ולקבל טיפול עבורו.

דום נשימה הוא מצב שבו אתה מפסיק לנשום במהלך השינה. זה יכול לקרות לכמה שניות ואפילו דקות. כאשר זה קורה, המוח מעיר אותך כדי שתוכל להתחיל לנשום שוב.

באתר המרכז לטיפול בנחירות והפרעות שינה תבינו שמצב זה עלול לגרום לבעיות בלב ובלחץ הדם, כמו גם לעייפות בשעות היום, שינויים במצב הרוח ובעיות ריכוז. אם לא מטופל, זה עלול להוביל לבעיות בריאותיות חמורות יותר כגון שבץ מוחי, לחץ דם גבוה, מחלות לב או אי ספיקת לב.

הסוג הנפוץ ביותר של דום נשימה נקרא דום נשימה חסימתי בשינה (OSA). OSA מתרחש כאשר הרקמה בשרירי הגרון שלך נרגעת וחוסמת את דרכי הנשימה במהלך השינה. זה גורם לחסימה או הפחתה של זרימת האוויר כאשר אתה נושם פנימה והחוצה מה שגורם לנחירות ולהפסקות בנשימה שלך.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל