האם ניתן לטפל בטינטונים באוזניים?

איך לחיות לצד הבעיה
סותם אזניים
צילום: shutterstock

לא מעט אנשים מוצאים את עצמם מתמודדים עם תופעה מאוד לא נעימה, במסגרתה הם שומעים צלילים באוזניים שאינם מגיעים ממקור חיצוני. מדובר על מצב בו הצפצוף הוא למעשה סוג של אשליה, שכן הוא לא באמת קיים, הם פשוט שומעים אותו בתוכם. לעומת זאת, אם הם יפנו את תשומת ליבם של אחרים בסביבתם לצליל המדובר, אזי שהם לא ידעו על מה מדובר, שכן הם לא שומעים אותו.

תופעה זו נקראת טינטונים והיא יכולה לנבוע מסיבות שונות. הרבה פעמים מדובר על תופעה זמנית אשר עם הזמן נעלמת, אך יש מקרים מסוימים בהם התופעה יכולה להיות קבועה, מה שיכול להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים שלהם. כפי שנוכל לראות בהמשך המאמר, אם מתמודדים עם מצב קבוע של טינטון, אזי שהרבה פעמים הוא מלווה בתופעות נוספות המשפיעות על התפקוד היומיומי.

לפני שאנחנו נסביר כיצד נוצרים טינטונים ואיך מטפלים בבעיה, חשוב להדגיש, שאם אדם מסוים מתמודד עם תופעה זו, יהיה נכון מצידו לפנות לרופא אף אוזן גרון כמה שיותר מהר, לא רק בשביל שהיא תיפסק או לקבל טיפול מתאים, אלא גם בשביל שהוא יוכל להמשיך וליהנות משגרת חיים סדירה.

ממה נובע טינטון קבוע ומתי נמצא את עצמנו מתמודדים עם טינטון זמני?

כאמור, אנחנו יכולים למצוא מתמודדים עם טינטונים גם במצב קבוע וגם במצב זמני. ככל שהבעיה תימשך יותר זמן, סביר להניח שאנחנו נמצא את עצמנו מתמודדים גם עם תופעות שישפיעו עלינו מבחינה נפשית, דוגמא דיכאון, מתח, חרדה ועוד.

טינטון קבוע יכול להיווצר כתוצאה מפגיעה מתמשכת בשמיעה, חשיפה ממושכת לרעשים חזקים מאוד, מוזיקה רועשת, וכן כתוצאה ממחלות ודלקות שונות שעלולות להוביל לידי כך. לעומת זאת, טינטון זמני היא תופעה מוכרת בקרב מי שמתמודד עם צינון או מחלות זמניות אחרות שקשורות למערכת אף אוזן גרון. ברגע שהמחלה עוברת, אז גם הטינטון יעבור. צריך לציין, הרבה פעמים אחרי שאנחנו נמצאים באזור רועש, יכול להיות שעדיין נשמע צפצופים באוזניים אך זה יעבור כעבור מספר שעות.

האם וכיצד ניתן לטפל בבעיה?

בעיקרון, הטיפול בטנטון נועד לעזור להקל על המצב ולא לרפא אותו, שכן אין דרך להעלים את הבעיה לגמרי. הטיפול יתמקד בעיקר בשביל לספק לנו כלים לחיות לצד הבעיה בצורה שלווה ונוחה.

למשל, אנחנו יכולים להשתמש בטיפולי הרפייה, טיפולי CBT, קרי קוגניטיביים התנהגותיים, טיפולים שיכולים לעזור לנו להרגיע את עצמנו ולהקל על המתח בו אנחנו חשים ועוד. ישנם גם כדורים שיכולים לעזור לנו לשם כך.

בכל מקרה, רוב הטיפול מתעסק יותר בהיבט איך לחיות לצד הבעיה מאשר כיצד לפתור אותה, מאחר ואם מדובר בטנטון קבוע, אז אנחנו לא באמת יכולים להעלים את הבעיה לגמרי כפי שציינו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן