רשלנות רפואית בבדיקה שגרתית אצל הרופא

רשלנות הנה כאשר רופא מפר את סטנדרט הטיפול הרפואי
צילום: pixabay

אף אחד לא אוהב ללכת לבדיקה רפואית אבל, למרבה הצער, לבריאותנו הכללית חשוב שנעשה זאת מדי פעם. זה טוב להתייעץ עם איש מקצוע רפואי מהימן על בסיס קבוע כדי לדון בכל שינוי בבריאות שלכם או בכל דאגה בריאותית כזו או אחרת שעולה. רופאים צריכים לדעת כיצד לנצל את הזמן עם המטופלים בצורה הטובה ביותר כדי לזהות בעיות בריאותיות כלשהן ולייעץ למטופלים כיצד להפחית את הסיכון לפתח מצבים מסוימים.

כאשר אתם חושבים על רשלנות רפואית, סביר להניח שאתם חושבים על רופאים שעושים טעויות חמורות במהלך ניתוח, לידת ילד או נסיבות דרמטיות אחרות. עם זאת, טעויות רפואיות יכולות לקרות כאשר אתם הכי פחות מצפים לכך כמו למשל בפגישה שגרתית של רופא. לעתים קרובות, אתם עלולים ללכת לבדיקה אצל רופא כללי, רופא נשים, רופא עיניים או רופאים אחרים מתוך מחשבה שהכול בסדר לגמרי. חלק מהמטופלים מגלים מאוחר יותר שהם סבלו מנזק רפואי מיותר מכיוון שהרופא שלהם עשה טעות חמורה במהלך הפגישה הזו.

רופאים יכולים לעשות טעויות מבלי להיות אחראים לרשלנות רפואית. רשלנות מתרחשת כאשר רופא מפר את סטנדרט הטיפול הרפואי, כלומר מתן הטיפול שרופא סביר ומיומן באופן דומה היה מספק בנסיבות דומות. לדוגמה, אם רופא לגניקולוגיה ומיילדות עושה שגיאה, ייתכן שהדברים הבאים יהיו נכונים:

• אם ייתכן שרופא אחר לגניקולוגיה ומיילדות היה עושה את אותה שגיאה, ייתכן שזו טעות פשוטה וסביר להניח שאינה עולה לרמה של רשלנות רפואית.

• אם רופא אחר לגניקולוגיה ומיילדות כנראה לא היה עושה את אותה טעות בהתבסס על המידע שנמסר במהלך הפגישה, הטעות ככל הנראה מהווה רשלנות רפואית.

לעתים קרובות, זיהוי מקרים של רשלנות רפואית דורש ניתוח של המקרה על ידי מומחים רפואיים אחרים. בדוגמה שלעיל, מומחה נוסף בגניקולוגיה ומיילדות יכול לסקור את מה שקרה ואת התנהלות הרופא שלך ולחוות את דעתו האם הרופא שלך עמד בסטנדרט הטיפול או לא. כל מקרה יצטרך להיבחן מקרוב בהתאם לנסיבות הספציפיות.

פנינו לשמואל קשיוב, עורך דין לרשלנות רפואית כדי לקבל מידע נוסף על מקרים נפוצים של רשלנות רפואית שעלולים להתרחש במהלך בדיקות רפואיות שגרתיות.

עו"ד קשיוב ציין בפנינו כי המקרים הנפוצים ביותר של רשלנות רפואית הינם כדלקמן:

אי אבחון

רוב האנשים לא נכנסים לבדיקה קבועה ומבקשים מהרופא לאבחן מצב רפואי כלשהו. במקום זאת, הם עשויים לקבוע פגישה נפרדת אם הם חושדים שיש להם מחלה או פציעה. עם זאת, חלק מבדיקה שגרתית היא שרופא יחקור את המטופל על כל דבר יוצא דופן ויעריך האם אלה עשויים להיות אינדיקציות לבעיות רפואיות חדשות כלשהן. בנוסף, רופא צריך לבדוק אותך פיזית וצריך לדעת מתי משהו לא מרגיש או נראה כמו שצריך. בנוסף, על הרופאים לבצע את הבדיקות הנדרשות, לעיין בתוצאות ולאבחן כל חריגות או מחלות.

אם רופא אינו מאבחן כראוי מצב שהיה צריך להיות ברור, וכתוצאה מכך נמנע מהמטופל הטיפול לו הוא זקוק, המטופל עלול לסבול מסיבוכים אשר ניתן וצריך היה למנוע ובמקרים כאלה, למטופל עשויה להיות טענת רשלנות רפואית חזקה.

הרופא לא המליץ על בדיקות מסוימות

ישנן מספר בדיקות שרופאים מבצעים באופן שגרתי אצל כל מטופל. יתר על כן, על הרופאים לזהות כאשר למטופל יש סיכון גבוה יותר לפתח מצבים מסוימים ולבצע בדיקות נוספות בהתאם לצורך. גורמי הסיכון יכולים לכלול גיל, משקל, היסטוריה משפחתית, היסטוריה רפואית, נטילת תרופות מסוימות ועוד.

לדוגמה, ברגע שאנשים מבוגרים מגיעים לגיל מסוים, עליהם לעבור בדיקות כגון קולונוסקופיה, ממוגרפיה, בדיקת ערמונית או בדיקות דומות המזהות מצבים שכיחים יותר בגיל העמידה. אם לאמה של המטופלת ולאחותה היה סרטן שד או סרטן השחלות, סביר להניח שהמטופלת תעבור בדיקות לקיומה של מחלת הסרטן מוקדם יותר מאשר מטופלות ללא היסטוריה גנטית של סרטן. זו רק כמה דוגמא אחת למצב שבו רופאים צריכים להזמין בדיקות מסוימות למטופלים מסוימים.

אי קבלת המלצה על בדיקות כאלה עלולה להוביל לעיכוב משמעותי באבחון של כל מצב. אם מטופל לא עבר בדיקות מתאימות על סמך גורם הסיכון שלו, מצבו עלול להחמיר ואף להיות מסכן חיים. רופאים רשלניים עשויים לשאת באחריות לאובדן של חולים כאלה.

קריאה שגויה של תוצאות בדיקות

במקרים מסוימים, הרופאים עשויים להזמין את הבדיקות הנכונות, אך עלולים לקרוא לא נכון את התוצאות, ולפיכך להחמיץ אבחנה חשובה. זה יכול להיות נכון עם בדיקות רבות, כולל בדיקות דם, צילומי רנטגן, MRI, ביופסיות ועוד בדיקות רבות אחרות. קריאה נכונה של התוצאות היא חלק חיוני בכל בדיקה רפואית ואם רופא לא יבדוק מקרוב את תוצאות הבדיקה לאור ההיסטוריה הרפואית של המטופל, הוא עלול שלא לאבחן מצב ולגרום לנזק רפואי מיותר למטופל.

טעויות במרשם תרופות

ביקורים רבים אצל הרופא מסתיימים בכך שהרופא מוסר למטופל מרשם למילוי בבית מרקחת או אפילו נותן למטופל דוגמה של תרופה לקחת הביתה. ההחלטה אילו תרופות מתאימות היא חלק עצום מתפקידו של כל רופא, אם כי טעויות מזיקות רבות יכולות לקרות במהלך תהליך זה. רופאים עשויים לעשות את השגיאות הבאות, בין היתר:

• הרופא לא מעיין ברשומות הרפואיות או בודק עם המטופל לגבי אלרגיות אפשריות לתרופות.

• הרופא לא יודע אודות כל התרופות שהמטופל נוטל בימים אלה כדי לקבוע אם עלולות להתרחש אינטראקציות שליליות בין התרופות.

• הרופא רושם למטופל מרשם לתרופה שגויה או נותן מינון שגוי.

• הרופא לא מזהיר את המטופלים מפני תופעות לוואי אפשריות של התרופה כדי שיוכלו לקבל החלטה מושכלת לגבי נטילתה.

טעויות במרשם תרופות עלולות לגרום לבעיות חמורות עבור המטופלים ולעיתים קרובות דורשות טיפול רפואי נוסף.

המלצות לסיום

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל מסגרת רפואית כולל תור שגרתי אצל הרופא שנראה על פניו חסר חשיבות . אם אתם חושדים שמקורו של הנזק הרפואי שנגרם לכם הוא בהתנהלות רשלנית של הצוות הרפואי, אל תהססו, פנו לעורך דין לרשלנות רפואית כדי לבדוק את המקרה לעומק.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונת דוד

הפריימריסט

חמשיר לקראת הבחירות המוניציפליות