קוסמטיקה נקייה

טרנד חולף או שיטת טיפול בעלת ערך אמיתי?
מריחת קרם פנים
צילום: freepik.com

המונח קוסמטיקה בכללותו מתייחס בהגדרה יבשה למאגר של כלים, תכשירים וטיפולים אשר נועדו להביא לשיפור המראה ולטיפוח אישי תוך דגש על עור הפנים. בין היתר ניתן למצוא כיום שפע של טיפולים קוסמטיים מתקדמים שנוצרו בסיוע טכנולוגיות, מחקרים וחומרים מתקדמים לצד מגוון של מוצרים קוסמטיים לשימוש ביתי יותר.

בשנים האחרונות חדרו אל השפה הרווחת בתחום מושגים ומונחים חדשים, בניהם קוסמטיקה נקייה, קוסמטיקה ירוקה, קוסמטיקה רפואית, קוסמטיקה אורגנית ועוד. המונח הכובש והמוביל ברשת ובפרפומריות הוא המונח "קוסמטיקה נקייה" אשר מעבר להיותו מושג אשר נשמע מצוין, שיווקי ובעיקר מוכר, חשוב גם להבין מה ערכו למטופלים כמובן. לרוב קוסמטיקה נקייה מתייחסת לשימוש בחומרים אשר מצויים תחת קטגוריה זו ולמעשה מביאה שני יתרונות בולטים:

  • מוצרי טיפוח בטוחים לשימוש ללא רכיבי רעלנים.
  • תוויות מפורטות ומובנות אשר כוללות את כל הרכיבים אותם מכיל המוצר.

על פניו מדובר בדרישות המשלימות זו את זו (על מנת לוודא שהמוצר אינו רעיל, נדרשת שקיפות ומידע בנוגע לרכיביו) ויתרה מזאת בדרישות שהן בבחינת מובן מאליו. למרות זאת, ניתן למצוא בשוק לא מעט מוצרים אשר אינם עומדים בקריטריונים הללו וכוללים תוויות מידע מעורפלות למדי המציינות מושגים כלליים דוגמת תמציות ריח – מושג אשר אינו מפרט את החומרים בהם נעשה שימוש ליצירת התמציות האמורות.

בין קוסמטיקה נקייה למקצועית, טבעית וירוקה

בענף קוסמטיקה המקצועית במכוני היופי והטיפוח הרבים במחוזותינו, קוסמטיקאיות ומטפלות רבות מציגות את מרכולתן תוך שימוש במונחים של קוסמטיקה נקייה ומושגים נוספים. על מנת להבין מה הוא הערך המוסף האמיתי של אותו מכון טיפוח, חשוב לשאול ולהתעניין לגבי סוגי החומרים הטיפוליים בהם נעשה שימוש, איכותם ועמידתם בתנאים האמורים.

מנגד רכישה של מוצרי טיפוח וקוסמטיקה לשימוש אישי ביתי קלה, על פניו תרתי משמע, יותר לבירור. כאשר מדובר במוצרים שכיחים דוגמת קרם אנטי-אייג'ינג או שמא קרם לחות ומוצרים נפוצים אחרים אשר באים במגע ישיר עם עור הפנים,  ניתן בנקל להסתכל בתוויות המידע בעת הרכישה ולוודא שאכן מדובר במוצרים בטוחים לשימוש ללא רכיבי רעלנים כאלו ואחרים. קוסמטיקה נקייה היא כאמור מושג שמתייחס לבטיחות המוצר על ידי שקיפות רכיביו ואינה מתייחסת בהכרח ליעילות המוצר ולהתאמתו לעור הפנים.

מונחים בולטים נוספים שקיבלו נפח בתחום בשנים האחרונות הם מוצרי "קוסמטיקה ירוקה", מושג אשר יוצרים אסוציאציה מידית הנוגעת לשימוש בחומרים טבעיים, תהליכי ייצור אשר אינם פוגעים בסביבה, תהליך ייצור אשר אינו כולל ניסויים על בעלי חיים, שימוש בחומרים/אריזות ממוחזרות וכו'. כל אלו יכולים לספק ערך מוסף ותועלת סביבתית, אולם אינם קשורים לבטיחות המוצר וליעילותו – ניתן לקיים את כל הללו ועדיין לכלול במוצר חומרים רעילים אשר עשויים להזיק ולפגוע בעור הפנים, ועל כן לא כל מוצר "ירוק" הוא בהכרח מוצר נקי.

גם המונח "קוסמטיקה טבעית" אינו מדויק תמיד אך בהחלט שיווקי ומוכר ללא דעת. מוצרי קוסמטיקה עוברים תהליך של רקיחה, ערבוב, שימור, סינון ופעולות נוספות ולמעשה גם בשימוש בחומרים טבעיים נוצר כימיקל אשר נועד לתת מענה לצורכי הקוסמטיקה והטיפוח. אי לכך, מומלץ תמיד שלא להתרשם ממושגים ומהבטחות בכותרת המוצר ובהבטחות הפרסומיות המלוות אותו ובפשטות ללמוד לקרוא את רשימת הרכיבים, השפעתם ומשמעותם.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן