הסרת גידול בשד

מהם סוגי הניתוח להסרת גידול בשד?
בדרך לניתוח
תמונה: freepik

כאשר מקבלים אבחנה של סרטן השד חשוב מאוד לפעול למען הסרת הגידול בשד. דרכי הפעולה להסרת גידול בשד יכולות להיות שונות ולכלול אלמנטים שונים כמו ניתוח, כימותרפיה, הקרנות ועוד. על כך נרחיב במאמר הבא.

איך מאבחנים גידול בשד?

תהליך אבחנה של גידול בשד יכול להגיע מסיבות שונות ביניהן תלונה של המטופלת, ממצא בבדיקה קלינית, ממצא בממוגרפיה, אולטרסאונד או MRI. הממצאים יכולים להתגלות כשפירים ולהצריך מעקב בלבד. הבדיקות מסוכמות על ידי דרוג המעריך את שיעור הסיכויים לממצאים שפירים או ממאירים. על פי הדרוג יוחלט האם לבצע ביופסיה או לא. על פי תשובת הביופסיה יבינו פרטים רבים בנוגע לגידול בשד. לאחר האבחון יש לטפל בגידול באופן מידי.

סימנים אפשריים לגידול בשד-

  • גוש נמוש המורגש באזור השד או באזור בית השחי.
  • הפרשה פטמתית דמית או שקופה.
  • שינוי בגודל/צורת השד
  • שינוי בעור השד או בפטמה
  • גרד או פצע בשד
  • גוש או הסתיידות בממוגרפיה
  • גוש או בלוטות חשודות באולטרסאונד
  • האדרה ב-MRI

מהי הסרת גידול בשד?

כאשר מתקבלת אבחנה של סרטן שד יש להתחיל לטפל בסרטן באופן מידי ולמנוע את התפשטותו.

הטיפול יהיה תלוי במטופלת ובגידול שלה. חלק מהמטופלות יתחילו את הטיפול עם ניתוח ולאחריו ימשיכו עם טיפול משלים (כימותרפיה או הקרנות). לעומת זאת, חלק מהמטופלות יתחילו עם טיפול מקדים לצמצום המחלה ורק לאחר מכן יבוצע ניתוח הסרת גידול בשד. ההחלטה נקבעת בפורום רב תחומי משותף הכולל כירורגים, אונקולוגים, רדיולוגים ופתולוגים. סרטן השד יכול להתפשט גם לבלוטות הלימפה באזור בית השחי או לרקמת השריר שמתחת לשד. במקרה של התפשטות כזו יש צורך להסיר גם את בלוטות הלימפה ורקמת השריר.

מהם סוגי הניתוח להסרת גידול בשד?

בדרך כלל טיפול בסרטן השד יכלול גם ניתוח להסרת הגידול בשד. קיימים ניתוחים שונים להסרת גידול בשד שמותאמים על פי מצב הגידול, רקע משפחתי, ממצאים שונים ועוד.

כריתה חלקית

כריתה חלקית יכולה להיקרא גם ניתוח משמר שד. כמו שמו אפשר להבין כי בניתוח זה מסירים רק חלק מהשד, כמובן בהתאם למאפייני הגידול (גודל, מיקום). בניתוח זה בדרך כלל יהיה צורך בטיפול משלים מקומי על ידי קרינה. במידה ויש צורך בטיפול כימי ההקרנות יידחו רק לאחר סיום הטיפול הכימי. אם נותרו תאים ממאירים לאחר הטיפולים המשלימים, בדרך כלל הדבר יצריך ניתוח נוסף להרחבת שוליים בו יוציאו רקמת שד נוספת.

כריתת שד חלקית

לעומת ניתוח כריתה חלקית, בניתוח כריתת שד חלקית מסירים חלק נרחב יותר מהשד. גם בניתוח מסוג זה בדרך כלל יהיה צורך בטיפול משלים מקומי על ידי קרינה. במידה ויש צורך בטיפול כימי, ההקרנות יידחו עד סיום הכימותרפיה. ניתוח זה כולל תופעות לוואי של כאבים, נפיחות, רגישות למגע והתקשות של השד, לעתים גם שנים לאחר הניתוח.

כריתת שד מלאה

בניתוח זה מסירים את רקמת השד במלואה ובמקרים מסוימים גם רקמות סמוכות אליה. יש שתי אפשרויות לכריתת שד מלאה- כריתת שד רגילה וכריתת שד רדיקלית מותאמת.

  • כריתת שד רגילה- בניתוח זה מסירים את רקמת השד במלואה, אך לא מסירים רקמת השריר שנמצאת מתחת לשד ולא מסירים את קשריות הלימפה שנמצאות בבית השחי. לעתים, כאשר רוצים למנוע הופעת סרטן מחודשת כורתים את שני השדיים, תלוי ברקע המשפחתי של המנותחת. לעתים האישה תשוחרר עם צינורית קטנה למניעת הצטברות נוזלים באזור המנותח.
  • כריתת שד רדיקלית מותאמת- זה סוג הניתוח הנפוץ ביותר בקרב חולות סרטן שד שנאלצות לעבור כריתת שד מלאה. בניתוח זה למעשה מסירים את כל רקמת השד במלואה ובנוסף את קשריות הלימפה שנמצאות בבית השחי.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות