כל מה שצריך לדעת על אוסטאוארטריטיס

גורמים תסמינים וטיפול
אוסטאוארטריטיס
https://www.pexels.com/photo/person-performing-a-skin-treatment-procedure-7187195/

מפרקי הגוף אחראיים ומהווים חלק חיוני ביכולת שלנו לנוע בקלות ולבצע פעולות שגרתיות במהלך היום־יום. מפרקי הברך והירך נושאים עליהם משקל רב והם נעים במגוון דרכים בדרך קבע. לכן, אין זה נדיר שמפרקים אלה הם בין הראשונים להישחק במהלך השנים, דבר שעשוי להוביל להגבלה משמעותית בניידות וכאבים רבים. אחת המחלות השכיחות ביותר שגורמות לנזקים גדולים במפרקים אלה היא אוסטאוארטריטיס או בשמה המוכר עוד יותר – "דלקת מפרקים ניוונית". הינה כל מה שאתם צריכים לדעת על המחלה, תסמיניה והדרכים שניתן לטפל בה.

 

מהי אוסטאוארטריטיס?

דלקת מפרקים ניוונית או אוסטאוארטריטיס גורמת לשחיקה של הסחוס הנמצא במפרקי הגוף. הסחוס הוא למעשה רקמה העשויה מסיבים צפופים שתפקידה בין השאר לסייע לעצמות לנוע מבלי להתחכך אחת בשנייה. כמו כן, הסחוס מסייע בבלימה של זעזועים, תכונה חשובה במיוחד במפרקים כמו מפרק ירך או מפרק ברך הסופגים זעזועים בריצה ובהליכה.

אוסטאוארטריטיס מביא לשחיקה והצטמצמות של הסחוס במפרקים, דבר הגורם לעצמות להתחכך אחת בשנייה. בעקבות כך נוצרת פגיעה משמעותית בעצמות המביאה לכאבים והופעה של דלקות גם כן. מחלה זו נחשבת לנפוצה במיוחד ולרוב היא מופיעה בקרב אנשים בני הגיל השלישי.

 

מהם הגורמים להופעת אוסטאוארטריטיס?

אוסטאוארטריטיס יכולה להיגרם מכמה גורמים שונים. כפי שציינו קודם לכן, לגיל יש השפעה משמעותית על הסיכון לחלות במחלה זו משום שהגוף נשחק לאורך השנים. גם תורשה יכולה להביא להופעת המחלה, לכן מי שיש לו בני משפחה החולים במחלה זו מועד יותר לחלות בה גם כן. שימוש לא נכון במפרקים או פציעה שלהם עשויה להביא לשחיקת הסחוס, לכן חשוב לנהוג בזהירות בביצוע פעילויות ספורטיביות שונות.

 

תסמיני המחלה

דלקת מפרקים ניוונית מגיעה עם שלל תסמינים שיכולים להצביע על הימצאות המחלה בגוף. אחד התסמינים הבולטים והמוקדמים ביותר היא תחושה של נוקשות בעת הנעת מפרקיי הגוף. לצד נוקשות זו עשויים להופיע גם רעשים בעת הנעת המפרקים אשר נובעים מהתחככות העצמות זו בזו. כמובן שכאב גם הוא תסמין משמעותי במחלה, גם כן בשל התחככות העצמות זו בזו.

הופעת דלקת במפרקים היא למעשה תסמין משני של מחלה זו, אך הוא משמעותי. בעקבות כך יחוו המטופלים נפיחות באזור השחיקה, ורגישות למגע וחום באזור הפגיעה. מחלה זו מתקדמת עם הזמן ואט אט הכאבים עשויים להיות קבועים יותר ולהימשך לאורך כל היום.

 

אפשרויות הטיפול באוסטאוארטריטיס

למרבה הצער טרם נמצא הטיפול שמרפא אוסטאוארטריטיס, לכן הטיפול במחלה זו מתמקד בהקלה על תסמיניה וסיוע למטופלים לקיים אורח חיים תקין ככל הניתן. ראשית, הטיפול כולל כמובן שימוש במשככי כאבים המאפשרים את נטילתם לאורך זמן. כמו כן, כדי לצמצם הופעה של כאבים יש להתמקד גם בהפחתת הדלקתיות באזור הפגיעה. לכן, הרופא המטפל ירשום למטופל תרופות נוגדות דלקת. תרופות אלה מסייעות גם בשיפור תפקוד המפרק, כך שהמטופלים נהנים מתנועתיות טובה יותר.

ישנה המלצה גורפת לחולים באוסטאוארטריטיס הסובלים ממשקל עודף לרדת במשקל. זאת משום שהמשקל הכבד מפעיל לחצים נוספים על העצמות המתחככות זו בזו עקב שחיקת הסחוס. ירידה במשקל יכולה לסייע בהפחתת כאבים ובשיפור תפקוד המפרקים.

המלצה נוספת לחולים במחלה היא לקיים טיפולי פיזיותרפיה באופן קבוע. טיפולים אלה מסייעים לחולה ללמוד כיצד להניע את מפרקיו כדי להפחית את הפגיעה בהם. בנוסף הפיזיותרפיה מסייעת בשימור תפקוד המפרק ויכולת הנעתו ככלל. במקרים קשים של אוסטאוארטריטיס עשוי הרופא להמליץ על נקיטת התערבות כירורגית שבה יוחלף המפרק הפגוע לגמרי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך