מהי התזונה המומלצת לחולי דיאליזה?

חשוב להיוועץ בדיאטנית וברופא המטפל
תמונה ייצוגית של רופא
תמונה: pixabay

הכליה היא אחד מהאיברים המשמעותיים ביותר בגופו של האדם, וכאשר היא אינה מתפקדת כראוי, הגוף מאבד את יכולתו לנקז בצורה יעילה את חומרי הפסולת מזרם הדם. לצד המכשור הרפואי המתקדם המאפשר ניקוז זה באופן מלאכותי קיימים גם מספר שינויים תזונתיים שכדאי לבצע. נסקור אותם בקצרה.

הימנעו מזרחן ונתרן

לחולי דיאליזה מומלץ להימנע מצריכה של מזונות הכוללים זרחן ונתרן. חומרים אלה נמצאים כמובן במלח (שאותו רצוי שלא להוסיף למזון), כמו גם במזונות שבהם ישנה תוספת גבוהה של מלח כמו שניצלים מוכנים לטיגון, נקניקיות וכן מוצרים של בשר בקופסאות שימורים.

חלבונים

לעומת מוצרי הבשר המעובדים, מוצרי בשר טריים יכולים דווקא להטיב עם חולי דיאליזה. זאת משום מוצרים עשירים בחלבונים ללא תוספת מלח כמו עוף, דגים וביצים כוללים חלבונים שהגוף יכול לנצל לבניית שרירים, ללא תהליך פירוק הגורם להצטברות פסולת בדם.

האם חשוב לשתות הרבה?

אנו שומעים שוב ושוב את ההמלצה לשתות הרבה כדי לשמור על בריאות הכליה. אך, חולי דיאליזה שכלייתם אינה מתפקדת כשורה צריכים דווקא להמעיט בשתייה. בדרך כלל כלל הרופא ימליץ להם לא לשתות יותר מליטר ביום בנוסף לכמות הנוזלים המופרשת באמצעות הדיאליזה. מדוע? כאשר הגוף כולל נוזלים רבים, מכונת הדיאליזה לא מספיקה לנקז את כולם. לכן, לחץ הדם עשוי לרדת משמעותית ולגרום לתופעות של כאבי בטן, סחרחורות ובלבול.

כאן, דווקא ההימנעות מאכילה של מזונות עם מלח ותבלינים חזקים מסייעת כפליים משום שהיא מונעת את הצורך בשתייה מרובה בזמן הסעודה.

המעיטו בפירות וירקות עם אשלגן

כאשר הכליות מפסיקות לתפקד הן אינן מאזנות את רמות האשלגן בגוף. לכן, לחולי דיאליזה מומלץ לא לצרוך כמות גדולה מדי של אשלגן. אחד מהפירות הידועים ביותר שמכיל אשלגן הוא בננה. ניתן למצוא מרכיב זה גם בפירות כמו משמש וענבים, תמרים ותאנים ואפילו באבוקדו. לכן, למרות שהירקות והפירות הללו טעימים מאד, כדאי להמעיט בצריכתם.

דגנים מלאים או לחם לבן?

המלצה מפתיע נוספת קשורה לסוג הלחם שמומלץ לאכול אם נמצאים בתקופה של טיפולים בדיאליזה. בעוד דגנים מלאים מומלצים לכל אדם השומר על דיאטה והם כוללים מרכיבים חשובים לגוף, עבור חולי דיאליזה הם מקור לאשלגן. לכן, להם יומלץ דווקא להתמקד בפסטה מקמח רגיל ולא מלא, אורז לבן ולחם לבן שאינם מכילים כמות גבוהה של אשלגן.

האם מותר לצרוך שומנים?

למרות ההבדלים השונים שציינו בין חולי דיאליזה לבין שאר האוכלוסייה בצריכה של מזון, דווקא בתחום השומנים ההמלצות דומות בקרב כלל האוכלוסייה. מומלץ להימנע מצריכה של מוצרים הכוללים שומן רווי. מדוע? גם בקרבם דפנות כלי הדם עלולים להיות בסכנה אם מצטברים עליהם שומנים אלה. לכן, מומלץ לטגן את המזון בשמן זית ולבחור דווקא בטחינה כדי לקבל את השומן אשר לו הגוף זקוק.

מוצרי חלב: האם הם מותרים לחולי דיאליזה?

אחד מהאתגרים של חולי דיאליזה הוא אספקת כמות הסידן המספקת לשמירה על העצמות לצד המגבלות באכילת זרחן. זאת משום שמוצרי חלב רבים מכילים זרחן ואשלגן. באמצעות קבלת רשימת מוצרי חלב מהרופא המטפל, והגבלה של כמות המזון הנצרך מקטגוריית מוצרי החלב, חולי הדיאליזה יכולים לצרוך בכל זאת סידן בצורה בטוחה.

לסיכום, טיפולי דיאליזה מגבילים במידה רבה את התזונה של המטופל, ולכן חשוב להיוועץ בדיאטנית וברופא המטפל כדי קבלת תפריטים מאוזנים. בנוסף, כדאי לנסות ולהימנע מאכילה של מנות במסעדה המכילות כמות מלחים לא ידועה ומרכיבים נוספים שעשויים להפר את האיזון העדין כל־כך עבור המטופל בין מרכיבי המזון השונים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

קוד השתיקה

ראוי שפעילות ישראל נגד איראן תישאר ברובה סמויה