דיקור מי שפיר

תשובות לשאלות החשובות
טיפול בחולה
תמונה: freepik

בישראל, מי שהיא בת 35 או מעל והיא נמצאת בהריון, זכאית לבדיקת דיקור מי שפיר ללא עלות מטעם קופת החולים. רבות בוחרות לבצע את בדיקת הדיקור גם ללא התוויה רפואית, בעוד יש שיעדיפו שלא לבצע את הבדיקה בשל הסיכון (שהוא נמוך, אבל קיים) לזיהום ואפילו להפלה. אספנו את כל השאלות בנוגע לדיקור מי שפיר ואנחנו כאן עם כל התשובות שיעזרו לכם להחליט מה נכון עבורכם.

מה עושים במהלך דיקור מי שפיר?

מי השפיר הם הנוזלים המקיפים את העובר והם מכילים תאי DNA של התינוק שלכם, מתאי עור שנשרו למשל. בדיקור מי שפיר מוחדרת, בעדינות רבה (ובהרדמה מקומית קלה), מחט ארוכה היישר אל הרחם, וניטלת דגימה בכמות מינימאלית ממי השפיר הסובבים את התינוק. מתוך הדגימה מבודד החומר התאי של העובר והוא זה שנבדק.

מה בעצם בודקים בדיקור מי שפיר ומה רמת הוודאות?

בחומר התאי של העובר מסתתר הרבה מידע, כמו למשל מין העובר וקיום של תסמונות גנטיות (כמו תסמונת דאון, השכיחה ביותר). תוצאות הבדיקה חושפות ברמת וודאות של 100% (אלא אם, כמובן, נערכה טעות בביצוע הבדיקה עצמה) את קיום התסמונות – כמו גם את מין העובר.

האם הבדיקה מסוכנת?

על פי נתונים שנאספו בכל העולם, שיעור בדיקות מי השפיר המסתיים בהפלה עומד על 0.1% – כלומר, אחת מכל אלף נשים תחווה אובדן הריון בעקבות הבדיקה. הסיכון להפלה לאחר דיקור מי שפיר תלוי באופן ניכר במאפייני המטופלת, באיכות הבדיקה ובניסיון הרופא הבודק. הנה כמה מהגורמים שמעלים את הסיכון לסיבוכים בעקבות הבדיקה:

  • דקירה חוזרת במהלך הבדיקה עקב מיעוט בהוצאת מי השפיר
  • תנאי בדיקה לא אופטימאליים וכלי בדיקה שלא עברו תהליך מספק של סטריליזציה (גורם מרכזי להיווצרות זיהומים לאחר הבדיקה)
  • דימום קיים בהריון ומי שפיר דמיים, מומים בעובר

הסיכוי לסיבוכים בבדיקה בהריון תקין וכאשר הרופא המבצע הוא מקצועי ומנוסה – הם נמוכים מאוד.

למי מומלץ לבצע דיקור מי שפיר?

בישראל, קופות החולים מממנות לכל אישה שהייתה בת מעל 35 בעת הכניסה להריון את בדיקת דיקור מי שפיר, בדרך כלל במסגרות רפואיות פרטיות.  בנוסף, חלק מבדיקות ההריון שעלולות להצביע על קיום מומים בעובר, תוצאות הבדיקות הגנטיות טרם ההריון או תוצאות בדיקות החלבון העוברי ואחרות – עשויות להעלות את ההמלצה לבצע בדיקת דיקור מי שפיר. נזכיר כי כשהבדיקה נערכת במקצועיות וללא תקלות – תוצאות בדיקת דיקור מי שפיר מגלות בוודאות מומים כרומוזומליים בעובר.

מה טווח הזמן המומלץ לדיקור מי שפיר?

ניתן לבצע את דיקור מי השפיר החל מהשבוע ה – 16 להריון ועד לסוף השבוע ה – 22 (שבוע 22+6).

האם יש סיכון לפגוע בעובר במהלך הבדיקה?

כל בדיקות הדיקור של מי השפיר מבוצעות בהנחיית אולטרסאונד. זה אומר שהרופא המבצע את הבדיקה רואה לאורך כל הבדיקה את העובר ביחס למחט הבדיקה והסיכון לפגיעה בעובר הוא נמוך עד כדי זניח. מחט הדיקור חודרת דרך שכבות הבטן אל תוך הרחם לאיסוף מעט מנוזל מי השפיר, והאיסוף מבוצע לצד העובר. על פי בדיקת האולטרסאונד לא ניראה כי עוברים מודעים למחט שחדרה אל הרחם, אם כי הם בוודאי חשים במתח של האם במהלך הבדיקה.

האם הבדיקה כואבת?

דיקור מי שפיר, בסופו של דבר, כולל החדרה של מחט מזרק ארוכה במיוחד דרך שכבות הבטן אל תוך הרחם. אופייני לחוש מתח נפשי טרם הבדיקה ואין ספק שהבדיקה אינה חוויה נעימה מבחינה פיזית, אולם היא אינה כואבת. אזור הדקירה בבטן מורדם מקומית באמצעות משחה מאלחשת, ומעבר לאדמומיות קלה לאחר תוך הבדיקה בדרך כלל לא יתפתחו עוד סיבוכים או תופעות לוואי. ביחד עם זאת, מומלץ בדרך כלל לנוח לאחר ביצוע הבדיקה ולמשך לפחות 24 שעות, על מנת לאפשר יצירה מחודשת של מי שפיר ולהירגע.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נח

על סף תהום

בקרוב נדע אם אנחנו כבר נמצאים בדיקטטורה

תמונה של אביה

מהפכה או רפורמה?

בליץ החקיקה של לוין ורוטמן יפגע בדמוקרטיה הישראלית