הרפורמה החדשה בקנאביס

כל מה שצריך לדעת
ebtchx
תמונה: freepik

בעבר, כאשר היה מדובר על חומר קאנביס, רבות הדעות ורוב השיח היה שלילי. רבים, בפרט מומחים בתחום, נהגו להתייחס לחומר זה כמסוכן, אשר יכול לגרום לבעיות בריאותיות שונות, בפרט בכל מה שקשור לנושא של התמכרות והקושי להיגמל ממנו לאורך זמן.

היום לעומת זאת ההתייחסות היא אחרת לגמרי. אנחנו רואים את זה בעולם, כאשר יותר ויותר מדינות בוחרות לבצע תהליכי לגליזציה אשר מאפשרים לאנשים לרכוש את החומר באופן חוקי ולהשתמש בו, מבלי שייתפסו בעיניי החברה ובעיניי הרשויות בפרט, כעבריינים. ישנן מדינות שונות, שמאפשרות מכירה של החומר באופן חוקי, בין אם זה במקומות ספציפיים שמורשים לכך ובין אם זה בכל מקום שמעוניין בכך.

מעבר לכך, יותר ויותר מומחים, רופאים וגורמים אחרים שמתמחים בבריאות הציבור על היבטיה השונים, מודים שמדובר בחומר בעל ערכים חיוביים מבחינה רפואית במצבים שונים, ולכן הם מעודדים הכרה בו בתור תרופה רפואית לכל דבר. כך נוצר מה שאנחנו מכירים בשם קנאביס רפואי.

גם בישראל, חל שינוי עצום ביחס לחומר. אם בעבר הוא נתפס כסם מסוכן לכל דבר, הרי שכיום קנאביס איכותי נתפס כחומר בעל ערכים בריאותיים משמעותיים, לכן הוא מוכר לשימוש באופן רפואי וכן יש יותר ויותר גורמים אשר דוחפים ללגליזציה של החומר באופן כללי, לפחות בכל הקשור לשימוש עצמי.

אחת הדוגמאות להתייחסות השונה לקאנביס בישראל בשנים האחרונות, זו הרפורמה שהתרחשה בתחום בכל הקשור להיבט הרפואי. במשך שנים רבות היו לא מעט בעיות שהקשו על חולים להשתמש בחומר, בעיקר בגלל חוסר רצון לאפשר זאת, בין היתר מתוך חשש שזה יוביל לכך שיותר ויותר חולים יצרכו אותו. היום לעומת זאת הרפורמה שינתה את התמונה בהיבטים שונים.

חשוב לציין, ההתייחסות לחומר אך היא ורק כשמדובר על קנאביס איכותי. כלומר, גם הרפורמה שאנחנו נציג מיד וגם תהליכים אחרים, שאינם קשורים לרפורמה, קרי לגליזציה, מתייחסים לכך שהחומר צריך להיות איכותי. הוא צריך להיות ברמה גבוהה, על מנת שיהיה ניתן ליהנות ממנו, להפיק ממנו תועלת, ושהוא באמת יהיה בעל ערך רפואי. אחרת אין לזה משמעות. אחת הסיבות שאנשים מכוונים לרפורמה וללגליזציה, זה בשביל למנוע מצב שאל תוך השוק ייכנס חומר לא איכותי, אשר המשתמשים יצרכו אותו וייגרם להם נזק כתוצאה מכך.

מה זו הרפורמה בקנאביס

לפני שנסביר על הרפורמה עצמה, נסביר בקצרה מדוע בכלל היא נדרשה, או יותר נכון, מדובר נוצר המושג של קנאביס רפואי.

לפני מספר שנים לא רב, החלה לחלחל ההכרה שיש לקנאביס מרכיבים חיוניים וחשובים שיכולים לעזור לאנשים שמתמודדים עם מחלות שונות. אנשים שיש להם סרטן, תסמונת טורט, קרוהן, טרשת, וכן אנשים שמתמודדים עם פוסט טראומה. המרכיבים שיש לחומר יכולים לעזור, בין היתר, בשיכוך כאבים והקלה בתסמינים שונים של מחלות ומצבים אלו.

בעקבות ההכרה הזאת, נדרשת רפורמה אשר איפשרה שימוש בקנאביס באופן חוקי בתור חומר רפואי לכל דבר. אחרי מספר שנים שהרפורמה לא הבשילה מסיבות שונות, בשנת 2019 יצאה הרפורמה לתוקף. המטרה שלה היה להסדיר את כל הנושא של שימוש בקנאביס רפואי ולאפשר למשתמשים ליהנות מקנאביס איכותי.

הפרומה נותנת לקנאביס מעמד של תרופה, איכותמה שאיפשר למגדלים מורשים לגדל את החומר, בזכות רישיון לגידול קנאביס רפואי, ובמקביל חולים שהיו מעוניינים להשתמש בחומר זה, יכלו לקבל רישיון צריכה מרופא מומחה, על מנת לאפשר לצרוך אותו באופן חוקי.

לפני שהרפורמה יצאה לדרך היה מאוד ארוך ומסורבל, הוא נמשך במקרים רבים הרבה מאוד חודשים. היום, אפשר לבצע אותו בזמן הרבה יותר קצר, מאחר והרופאים עצמם יכולים להנפיק את רישיון הצריכה. לפני כן, היתה יחידה בשם יק"ר (יחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות), אשר היתה צריכה לקבל את ההמלצות של הרופאים ולאשר אותן. היום החלק הזה בוטל, מה שמאפשר אישור מהיר יותר של ההמלצות על ידי הרופאים ישירות.

מעבר לכך, גם מחירי הקנאביס השתנו. בעבר המחירים היו קבועים, בלי קשר לשאלה כמה החולה צרך. היום אין פיקוח על המחירים, מה שמאפשר למגדלים לדרוש כל מחיר שהם מעוניינים בו, אך לצרכן יש הרבה יותר יכולת לשלוט על המחיר שהוא משלם, כיאה לשוק חופשי.

חשוב לציין עוד נקודה, לפני הרפורמה, היה קשר ישיר בין המגדלים למטופלים. הם העבירו להם את החומר והדריכו אותם כיצד להשתמש בו. היום לעומת זאת, אין קשר ישיר, יש כמה וכמה חוליות בשרשרת שהאחרונה שבהן, אלו בתי מרקחת שם ניתן לרכוש את הקנאביס כתרופה לכל דבר. בהמשך לזה, גם נוצרו תקנים אשר מלמדים על איכות הקנאביס וסטנדרט הגידול שלו.

נקודה אחרונה, פעם המגדלים נתנו סיפקו את ההמלצה והמידע על זן הקנאביס המומלץ לצריכה. היום לעומת זאת, כל מטופל מקבל באמצעות המרשם מהרופא, המלצה לסוג החומר, המינון ואפילו סוג המוצר שהוא אמור לצרוך. זה הרבה יותר מדויק ורלוונטי עבורו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן